39th Hong Kong Film Awards to be livestreamed next week


  • Entertainment
  • Thursday, 30 Apr 2020

There will be no red carpet, no live audience, and no applause for the winners of the 39th Hong Kong Film Awards (HKFA2020) this year.

Instead, the HKFA2020 will be a completely virtual event that is slated to be live-streamed on May 6,2020 at 3pm.

The live stream is estimated to take up to 20 minutes and the award winners in all 19 categories will be announced in a live broadcast hosted by HKFA Chairman Derek Yee.

This will be the first time that the Hong Kong Film Awards has had to do without a physical award presentation ceremony.

Traditionally a star-studded glamorous affair held at the Hong Kong Cultural Centre in mid-April, the HKFA award presentation ceremony was forced to switch to a different format this year due to safety and logistical issues as a result of the Covid-19 global pandemic.

As such, the 39th HKFA results will be announced in real time on the Hong Kong Film Awards official YouTube channel, Facebook page and Instagram live stream.

This year’s HKFA sees a total of 112 nominees in 19 award categories.

Schoolyard bullying film Better Days leads with 12 nominations including Best Film, Best Director (Derek Tsang), Best Actor (Jackson Yee), Best Actress (Zhou Dongyu), Best New Performer (Yee), Best Screenplay, Best Cinematography, Best Film Editing.

The Ann Hui-produced family drama Fagara starring Sammi Cheng comes in a close second scoring 11 nominations.

Here is the list of nominees:

Best Film:
  • Better Days
  • Suk Suk
  • Fagara
  • I'm Livin' It
  • The New King Of Comedy

Best Director:
  • Derek Tsang (Better Days)
  • Kiwi Chow Kwun-wai (Beyond The Dream)
  • Ray Yeung (Suk Suk)
  • Heiward Mak Hei-yan (Fagara)
  • Wilson Yip Wai Shun (Ip Man 4: The Finale)

Best Screenplay:
  • Lam Wing Sum, Li Yuan, Xu Yimeng (Better Days)
  • Felix Tsang, Kiwi Chow (Beyond The Dream)
  • Ray Yeung (Suk Suk)
  • Heiward Mak (Fagara)
  • Norris Wong Yee Lam (My Prince Edward)

Best Actor
  • Jackson Yee (Better Days)
  • Louis Koo (A Witness Out Of The Blue)
  • Tai Bo (Suk Suk)
  • Chu Pak-hong (My Prince Edward)
  • Aaron Kwok (I'm Livin' It)

Best Actress
  • Zhou Dongyu (Better Days)
  • Cecilia Choi Si-wan (Beyond The Dream)
  • Sammi Cheng (Fagara)
  • Stephy Tang (My Prince Edward)
  • Sammi Cheng (Fatal Visit)

Best Supporting Actor
  • Philip Keung (A Witness Out Of The Blue)
  • Lo Chun Yip (Suk Suk)
  • Cheung Tat Ming (I'm Livin' It)
  • Alex Man (I'm Livin' It)
  • Zhang Qi (The New King Of Comedy)

Best Supporting Actress
  • Patra Au Ga Man (Suk Suk)
  • Megan Lai (Fagara)
  • Nina Paw Hee Ching (My Prince Edward)
  • Cya Liu (I'm Livin' It)
  • Charlene Choi (Fatal Visit)

Best New Performer
  • Jackson Yee (Better Days)
  • Lau Chun Him (Beyond The Dream)
  • Patra Au Ga Man (Suk Suk)
  • E Jingwen (The New King Of Comedy)
  • Vanda Margraf (Ip Man 4: The Finale)

Best Cinematography
  • Yu Jing Pin (Better Days)
  • Szeto Yat Lui (Beyond The Dream)
  • Tse Chung To Kenny (A Witness Out Of The Blue)
  • S.K. Yip (Fagara)
  • Cheng Siu Keung (Ip Man 4: The Finale)

Best Film Editing
  • Zhang Yibo (Better Days)
  • Law Wing Cheong, Kelvin Chau (A Witness Out Of The Blue)
  • William Chang Suk Ping, Nose Chan Chui Hing (Suk Suk)
  • William Chang Suk Ping, Peter Chung (My Prince Edward)
  • Cheung Ka Fai (Ip Man 4: The Finale)

Best Art Direction
  • Liang Honghu (Better Days)
  • Chet Chan (A Witness Out Of The Blue)
  • Cheung Siu Hong (Fagara)
  • Man Lim Chung, Li Kwok Lam Billy (I'm Livin' It)
  • Kenneth Mak Kwok Keung (Ip Man 4: The Finale)

Best Costume and Makeup Design
  • Dora Ng (Better Days)
  • Albert Poon Yick Sum (Suk Suk)
  • Cheung Siu Hong (Fagara)
  • Man Lim Chung, Chan Po Yan Polly (I'm Livin' It)
  • Lee Pik Kwan (Ip Man 4: The Finale)

Best Action Choreography
  • Jack Wong (A Witness Out Of The Blue)
  • Chin Ka Lok, Ka Lok Stunt Team, Wong Wai Fai, Tang Sui Wa, Thomson Ng (Line Walker 2: Invisible Spy)
  • Stephen Tung (Double World)
  • Hon Ping, Gobi Ng (The White Storm 2: Drug Lords)
  • Yuen Wo Ping (Ip Man 4: The Finale)

Best Original FIlm Score
  • Varqa Buehrer (Better Days)
  • Yusuke Hatano (Fagara)
  • Eman Lam (My Prince Edward)
  • Peter Kam (I'm Livin' It)
  • Kenji Kawai (Ip Man 4: The Finale)

Best Original FIlm Song
  • Fly (Better Days) sung by Yoyo Sham
  • Say It Properly (Fagara) sung by Sammi Cheng
  • My Prince Edward (My Prince Edward) sung by Stephy Tang
  • Brotherhood (The White Storm 2: Drug Lords) sung by Andy Lau, Louis Koo
  • I'm Livin' It (I'm Livin' It) sung by Aaron Kwok

Best Sound Design
  • Victor Ray Ennis (The Captain)
  • Tu Duu-Chih, Wu Shu-Yao (Beyond The Dream)
  • Tu Duu-Chih, Chiang Yi Chen (Fagara)
  • Nip Kei Wing, Ip Siu Kei (The White Storm 2: Drug Lords)
  • Lee Yiu Keung George, Yiu Chun Hin (Ip Man 4: The Finale)

Best Visual Effects
  • Ellen Poon (The Captain)
  • Tam Kai Kwan, Ng Ka Lung, Chung Kar Hau, Yeung Hey Chiu (Line Walker 2: Invisible Spy)
  • Eric Xu, Allen Wei, Li Shuai (Double World)
  • Victor Wong (The Bravest)
  • Yee Kwok Leung, Ma Siu Fu, Leung Wai Man, Ho Man Lok (The White Storm 2: Drug Lords)

Best New Director
  • Jazz Boon (Line Walker 2: Invisible Spy)
  • Norris Wong (My Prince Edward)
  • Wong Hing Fan (I'm Livin' It)
  • Leung Kwok Pun Nick (Lion Rock)
  • Cheuk Cheung (Bamboo Theatre)

Best Asian Chinese Language Film
  • An Elephant Sitting Still
  • Detention
  • Shadow

Article type: metered
User Type: anonymous web
User Status:
Campaign ID: 18
Cxense type: free
User access status: 3
   

Did you find this article insightful?

Yes
No

Across the site