RESULTS


? AQUATICS
Swimming
Men
100m backstroke: 1. Quah Zheng Wen (Sin) 54.81, 2. Gede Siman Sudartawa (Ina) 54.94, 3. Francis Fong (Sin) 55.92.
100m freestyle: 1. Joseph Schooling (Sin) 48.93, 2. Hoang Quy Phuoc (Vie) 49.31, 3. Darren Lim (Sin) 50.56.
200m individual medley: 1. Fauzi Sidiq Triady (Ina) 2:01.72, 2. Pang Sheng Jun (Sin) 2:02.06, 3. Paul Le Nguyen (Vie) 2:03.39.
4x200m freestyle: 1. Singapore 7:18.94, 2. Vietnam 7:25.32, 3. Malaysia (Welson Sim, Yeap Zheng Yang, Lim Ching Hwang, Keith Lim) 7:26.91.

Women
100m breaststroke: 1. Phee Jinq En (Mas) 1:09.00 Games rec, 2. Samantha Louisa Yeo (Sin) 1:09.44, 3. Anandia Treciel Evato (Ina) 1:10.82.
200m individual medley: 1. Nguyen Thi Anh Vien (Vie) 2:14.25, 2. Samantha Louisa Yeo (Sin) 2:16.85, 3 Ressa Kania Dewi (Ina) 2:17.46.
800m freestyle: 1. Nguyen Thi Anh Vien (Vie) 8:35.55, 2. Ammiga Himathongkom (Tha) 8:45.44, 3. Natthanan Junkrajang (Tha) 8:51.09.

? ATHLETICS
Men
400m: 1. Anthony Beram (Phi) 46.39, 2. P. Sunthonthuam (Tha) 46.46, 3. Quach Cong Lich (Vie) 46.48.
1,500m: 1. Duong Van Thai (Vie) 3:51.44, 2. Yothin Yaprajan (Tha) 3:53.41, Mervin Guarte (Phi) 3:53.68.
Long jump: 1. Bui Van Dong (Vie) 7.83m, 2. Suwandi Wijaya (Ina) 7.78m, 3. Janry Ubas (Phi) 7.75m.
Pole vault: 1. Porranot Purahong (Tha) 5.35m (Sea Games record), 2. Patsapong Amsamang (Tha) 5.30m, 3. Iskandar Alwi (Mas) 5.25m.

Women
400m: 1. Nguyen Thi Huyen (Vie) 52.48, 2. Dipna Lim Prasad (Sin) 54.18, 3. Supanich Poolerd (Tha) 54.55.
1,500m: 1. Nguyen Thi Oanh (Vie) 4:20.51, 2. Vu Thi Ly (Vie) 4:30.68, 3. Inthakoumman Lodkeo (Lao) 4:37.24.
10,000m: 1. Triyaningsih (Ina) 36:39.37, 2. Pham Thi Hue (Vie) 36:54.02, 3. Pham Thi Hong Le (Vie) 37:06.64.
High jump: 1. Doung Thi Viet Anh (Vie) 1.83m, 2. Michelle Sng Suat Li (Sin) 1.83m, 3. Yap Sean Yee (Mas) 1.83m.
Hammer Throw: 1. Grace Wong Xiu Mei (Mas) 59.24m (Games rec), 2. Mingkamon Koomphon (Tha) 56.15m, 3. Panwat Gimsrang (Tha) 56.06m

? BADMINTON
Finals
Men: Indonesia bt Malaysia 3-0 (Christie Jonatan bt Zulkarnain Zainuddin 21-18, 21-17; Alfian Fajar-Ardianto Muhd Rian 21-12, 16-21. 21-14; Ihsan Maulana Mustofa 21-11, 21-11).
Women: Thailand bt Malaysia 3-1 (Busanan Ongbamrungphan bt Soniia Cheah 21-12, 21-10; Puttita Supajirakul-Sapsiree Taerattanachai bt Vivian Hoo-Woon Khe Wei 9-21, 21-11, 21-18; Nitchaon Jindapol lost to Goh Jin Wei 20-22, 25-23, 20-22; Jongkolphan Kititharakul-Rawinda Prajongjai bt Chow Mei Kuan-Lee Meng Yean 21-12, 16-21, 21-18).

? BOXING
Finals
Light-fly (49kg): Muhd Fuad Redzuan (Mas) bt Thani Narinram (Tha) - 5-0.
Fly (52kg): Tanes Ongjuta (Tha) bt Aldoms Sugoro (Ina) - 3-2.
Bantam (56kg): Chatchai Butdee (Tha) bt Mario Fernandez (Phi) - 4-0.
Light-welter (64kg): Wuttichai Masuk (Tha) bt Sarohatua Lumbantobing (Ina) - 5-0.
Middle (75kg): Pathomsak Kuttiya (Tha) bt Eumir Felix Marcial (Phi) - 5-0.
Light-heavy (81kg): Marvin John Nobel Tupas (Phi) bt Adli Hafidz Pauzi (Mas) - RSC-1.

? BOWLING
Team
Men: 1. Singapore 6399 pts, 2. Indonesia 6280, 3. 6278. Selected: Malaysia (Alex Liew-Adrian Ang-Syafiq Ridhwan Abdul Malek-Rafiq Ismail- Timmy Tan-Ahmad Muaz Fishol) 6239.
Women: 1. Malaysia (Shalin Zulkifli-Esther Cheah-Sin Li Jane-Siti Safiyah Amirah Abdul Rahman-Syaidatul Afifah Badrul Hamidi Natasha Roslan) 6264, 2. Singapore 6203, 3. Philippines 6075.

? GOLF
Leading final round scores
Individual stroke play
Men
1. 203: Kosuke Hamamoto (Tha) 67-68-68; 2. 204: Marc Ong (Sin) 68-67-69; 3. Kammalas Namuangruk (Tha) 63-74-68. Selected Malaysians: 8. 212: Ervin Chang 71-72-69; 14. 219: Danial Durisic 70-74-75; 16. 220: Galven Kendall Green 74-73- 73; 22. 225: Chan Tuck Soon 75-71-79.
Women
1. 199: Atthaya Thitikul (Tha) 70-66-63; 2. 206: Thitapa Pakdeesettakul (Tha) 69-67-70; 3. 209: Lois Kaye Go (Phi) 66- 74-69. Selected Malaysians: 4. 213: Nur Durriyah Damian 69-72-72; 5. 214: Loy Hee Ying 75-69-70; 6. 215: Ashley Lau Jen Wen 70-72-73.

? INDOOR HOCKEY
Men: Vietnam 5 Philippines 1, Thailand 2 Indonesia 4, Malaysia 4 Singapore 0.
Women: Philippines 0 Indonesia 11.

? KARATE
Men
Kata team: 1. Emmanuel Leong, Thompson Hoe and Lim Chee Wei (Mas), 2. Indonesia, 3. Vietnam.
Kumite team: 1. Vietnam, 2. Thailand, 3. M.Arvindran, R. Govinash, K. Poovanesvaran, Shaharudin Jamaludin, R. Sharmendran, A.Somanroy (Mas), 3. Indonesia.

Women
Kata team: 1. Vietnam, 2. Arianna Lim, Celine Lee, Cherlene Cheung (Mas), 3. Indonesia
Kumite team: 1. Syakilla Salni Jefry Krisnan, M. Mathivani, S. Shree Sharmini, P. Madhuri, 2. Vietnam, 3. Philippines, 3. Myanmar.

? LAWN BOWLS
Finals
Men’s fours: Philippines (Curte Robert Guarin, Emmanual Portacio, Leoncio Carreon Jr, Ronald Lising) bt Malaysia (Zulhimie Redzuan, Izzat Shameer Dzulkeple, Safuan Said and Daeng Dhadyry Dahasry) - 16-14.
Women’s fours: Malaysia (Nur Ain Nabila, Nur Fidrah Noh, Nurul Alyani Jamil and Nor Hashimah Ismail) bt Philippines (Marisa
Baronda, Nancy Toyco, Nenita Tabiano, Sharon Hauters) - 24-14.

? SHOOTING
Men
50m rifle prone: 1. Muhd Ezuan Nasir Khan (Mas) 242.8, 2. Ong Jun Hong (Sin) 239.5, 3. Kaung Htike (Mya) 220.2.
Women
10m air pistol: 1. May Poe Wah (Mya) 234.4, 2. Le Thi Linh Chi (Vie) 232.1, 3. Bibiana Ng (Mas) 212.
50m rifle prone: 1. Ratchadaporn Plengsaengthong (Tha) 619.8, 2. Supamas Wankaew (Tha) 617.7, 3. Teresa Acuna (Phi) 612.9.

? SQUASH
Mixed team (final)
Sanjay Singh Chal-S. Sivasangari (Mas) bt Ryan Pasqual-Andrea Lee (Mas) 11-9, 11-10.

See our full coverage of SEA Games 2017


SEA Games 2017 , Sport , s

   

Across The Star Online


Air Pollutant Index

Highest API Readings

    Select State and Location to view the latest API reading

    Source: Department of Environment, Malaysia