Terengganu lad romps to new record in 200m


  • Other Sport
  • Sunday, 27 Apr 2008

Future star: Best male athlete Mohd Ajmal Aiman Mat Hasan ofTerengganu won his second gold, the Under-15 200m event, in record time.

PETALING JAYA: Terengganu’s Mohd Ajmal Aiman Mat Hasan made up for his 200m hurdles loss by romping to a record-breaking run in the boys’ Under-15 200m final in the National Schools Sports Council (MSSM) athletics championships at the MBPJ Stadium in Kelana Jaya yesterday.

Ajmal stormed to a personal best of 22.58 to better the previous mark of 22.89 set by Daniel Azwan Amar Nand of Perlis in 2004.

The final day of the meet produced three new records, including the boys’ Under-15 4x400m and girls’ Under-18 4x400m, for a total of 11 over the four-day meet.

Ajmal, who was beaten into second place by Mohd Baihaqi Razlan of Kelantan in the 200m hurdles on Friday, had also set a record in the 110m hurdles on Thursday.

Ajmal was named the overall best male athlete for his two record-breaking runs and two silvers (200m hurdles and 4x100m).

Ajmal, a Form Three student of Bukit Jalil Sports School (BJSS), was not quite satisfied despite this being his best-ever achievement in the meet.

“This is the first time I have broken two records in the meet. But I could have won three gold medals if only I didn’t slow down at the finishing line in the 200m hurdles on Friday,” said Ajmal, a prodigy of former Olympian Ishtiaq Mubarak.

“My target was to win both the 110m hurdles and 200m hurdles but I failed to achieve it.”

But the hurdler, who will compete in the Asean Schools Championships in Singapore in June, was still pleased with his record-breaking run in the 200m final.

Sarawak’s Sheila Yus marked her debut in the meet by being named the overall best female athlete after breaking the girls’ Under-12 80m hurldles record with a time of 13.06 on Thursday.

Sabah’s boys’ Under-15 4x400m relay team broke the second record of the day with a time of 3:29.81, erasing the old mark of 3:30.00 set by Sarawak in Bukit Jalil last year.

Terengganu’s girls’ Under-18 quartet shattered the third record of the day – their own – in the 4x400m final, clocking 4:04.08. Terengganu had set the previous mark of 4:04.34 last year.

Terengganu’s Zabidi Ahmad, meanwhile, established himself as the sprint king by bagging his second double after winning the boys’ Under-18 200m gold yesterday.

Zabidi, who won the blue riband event on Wednesday in 10.91, clocked 22.13 in the 200m final.

He had also bagged a double in the Under-18 category in Penang in 2005. He was only 15 then.

Zabidi, who has qualified for the World Junior Championships in Poland in July for the 100m event, was overjoyed with his second double.

“I am glad that I managed to live up to my reputation as the top junior sprinter in the MSSM meet after skipping the event last year due to my studies,” said Zabidi, who will also be competing in the Asean schools meet.

Sarawak emerged overall champions for the seventh consecutive time with a haul of 16 golds, 15 silvers and 16 bronzes.

Terengganu (15-6-9) finished second and Sabah (14-10-9) third.

Leading the pack: Terengganu’s Zabidi Ahmad (left) speeding home to win the boys’ Under-18 200m goldyesterday. He had won the 100m title on Wednesday.

n ATHLETICS

BOYS

Under-12

200m: 1. Elmy Sharil Saibun (Sab) 25.13, 2. Mohd Hisyam Ramlee (Sab) 25.39, 3. Shahrul Nizam Ahmad (Pah) 25.43.

4x200m: 1. Sabah 1:41.94, 2. Pahang 1:43.89, 3. Sarawak 1:45.24.

Long jump: 1. Jerky Jainudin (Sab) 5.35m, 2. Lee Sang Yi (Pen) 4.95, 3. Imran Syaudi Khairunnaim (Prk) 4.93.

Under-15

200m: 1. Mohd Ajmal Aiman Mat Hasan (Ter) 22.58 (meet rec), 2. Anchois Aron (Sab) 23.02, 3. Loh Kah Hoe (Prk) 23.26.

4x100m: 1. Sabah 44.03, 2. Terengganu 44.22, 3. Selangor 44.48.

4x400m: 1. Sabah 3:29.81 (meet rec), 2. Perak 3:33.30, 3. Kedah 3:33.44.

Javelin: 1. Mohd Hafizi Hishamuddin (Joh) 55.56m, 2. Johari Yon (Pah) 54.51, 3. Mohd Nor Syahmi Mohd Nordin (Ter) 48.40.

Under-18

200m: 1. Zabidi Ahmad (Ter) 22.13, 2. Mohd Hanif Zaini (Joh) 22.34, 3. Mohd Ashraf Ahmad (Ked) 22.35.

4x100m: 1, Kedah 42.46, 2. Sarawak 42.83, 3. Terengganu 43.02.

4x400m: 1. Selangor 3:23.06, 2. Johor 3:23.10, 3. Perak 3:23.57.

Discus: 1. Mohd Faisal Zulkipli (Kel) 40.95m, 2. Wong Leh Huat (Swk) 40.14, 3. Wong Vui Kit (Sab) 39.91.

Heptathlon: 1. Tee Chee Xiong (Mal) 4048pts, 2. Mohd Yusri Mansor (Ked) 3826, 3. Adrian Ganti (Sab) 3760.

High jump: 1. Loh Kah Loon (Pah) 2.00m, 2. A. Kavee Alagan (Nse) 2.00, 3. Nauraj Singh Randhawa (Joh) 1.92.

GIRLS

Under-12

200m: 1. Mahafizatul Abdul Manaf (Pah) 28.10, 2. Aina Kasmuni Mohd Jahudi (Kel)28.70, 3. Luciana Janta (Swk) 28.89.

4x200m: 1. Sarawak 1:54.99, 2. Selangor 1:55.77, 3. Perak 1:56.00.

Shot putt: 1. Vanessa Amah (Swk) 10.25m, 2. Zaidatul Assyifa Zailani (Joh) 9.71, 3. Mandah Anthony (Swk) 9.09.

Under-15

200m: 1. Cynthia Manghing (Sab) 25.70, 2. Zaidatul Husniah Zulkifli (Pen) 26.59, 3. Zaidatul Husna Zulkifli (Pen) 26.86.

4x100m: 1. Sabah 50.06, 2. Johor 50.26, 3. Terengganu 50.74.

4x400m: 1. Terengganu 4:08.58, 2. Penang 4:14.46, 3. Selangor 4:16.23.

3km walk: 1. Nur Aisyah Ahmat (Swk) 20:03.57, 2. Lee Mei Thin (Nse) 20:21.65, 3. Nur Shaifika Zanuddin (Kel) 22:15.81.

Under-18

200m: 1. Nurul Faizah Asma Mazlan (Ter) 25.52, 2. Siti Nurhayati Zulkifli (Kul) 25.87, 3. Ong Pei Si (Prk) 26.34.

4x100m: 1. Terengganu 49.49, 2. Kedah 49.94, 3. Selangor 50.72.

4x400m: 1. Terengganu 4:04.08 (meet record), 2. Selangor 4:05.36, 3. Sabah 4:07.58.

Long jump: 1. Nurul Fatimatul Zahrah Awang (Ter) 5.44, 2. Nor Atikah Awang (Ter) 5.24, 3. Cheah Yean Yean (Joh) 5.24.

n BADMINTON

(All final)

Boys’ Under-18

Singles: Iskandar Zulkarnain (Joh) bt Mohd Syawal Ismail (Sel) 21-18, 21-15.

Doubles: Iskandar Zulkarnain-Boo Kau Chuan (Joh) bt Goh Jian Hao-Pang Zheng Lin (Ked) 17-21, 21-19, 21-11.

Girls’ Under-18

Singles: Tee Jing Yee (Pen) bt Florah Ng Siew Fong (Kul) 21-13, 21-19.

Doubles: Florah Ng Siew Fong-Nurhani Aziz (Kul) bt Ng Hui Ern-Yap Harn Sin (Sel) 23-21, 22-20.

n FOOTBALL

Third placing: Selangor 3 Pahang 2.

Final: Terengganu 1 Kelantan 1 (Terengganu won 3-1 on penalties).

n HOCKEY

Boys’ Under-18

Third placing: Penang 6 Pahang 0.

Final: K. Lumpur 3 Selangor 2.

Girls’ Under-18

Third placing: Terengganu 7 Kedah 1

Final: Penang 2 Perak 1.

n SQUASH

Boys’ Under-18

Semi-finals: Selangor bt Kelantan 3-0 (Len Wai Kit bt Mohd Fikri 9-3, 9-0, 9-2; Leong Elroy bt Ong Han Jie 5-9, 9-5, 9-3, 9-5; Samuel Chan bt Mohd Jabrullah w.o).

Pahang bt Perak 2-1 (Ahmad Ridhwan lost to Low Weng On 8-10, 9-3, 6-9, 2-9, 6-9; Araaf Akmal Sulong bt Jashen Joel David 9-5, 9-7, 9-2; Al Ardy Rahaman bt Lew Yee Hang 9-6, 3-9, 9-5, 9-6).

Final: Selangor bt Pahang 3-0 (Samuel Chan bt Ahmad Ridhwan 9-1, 9-1, 9-0; Mohd Zul Azri bt Araaf Akmal Sulong 9-2, 3-9, 9-3, 9-4; Leong Elroy bt Al Ardy Rahaman 9-5, 9-0, 9-1).

Girls’ Under-18

Semi-finals: Penang bt Selangor 3-0 (Heng Yi Lian bt Lee Ka Poh 9-0, 9-0, 9-1; Low Wee Nee bt Huang Li Wen 9-0, 9-4, 9-1; Nessrine Ariffin bt Siti Aminah 9-1, 9-0, 9-0).

Kedah bt Sabah 3-0 (Lee Xin Ying bt Nur Wahida 1-9, 10-9, 9-1, 9-0; Norlia Zamri bt Nufazlin Mohd Mukhtar 10-8, 9-7, 9-1; Yew An Gee bt Joanna Marie Faurillo 9-2, 9-6, 9-0).

Final: Penang bt Kedah 3-0 (Lim Wee Nee bt Lee Xin Ying 9-0, 9-2, 9-0; Low Wee Nee bt Norlia Zamri 9-0, 9-2, 9-2; Nessrine Ariffin bt Yew An Gee 9-4, 9-2, 9-1).


Article type: metered
User Type: anonymous web
User Status:
Campaign ID: 7
Cxense type: free
User access status: 3
   

Across The Star Online