GE15: Full list of candidates for state seats


  • Nation
  • Saturday, 05 Nov 2022

PETALING JAYA: Here is the full list of candidates contesting for state seats concurrently with the 15th General Election.

PAHANG

N1 TANAH RATA

1. Ho Chi Yang (PH-DAP)

2. Wong Yap Wah (BN-MCA)

3. Lai Chii (PN-GERAKAN)

N2 JELAI

1. Ismail Mohd Hussin (PH-PKR)

2. Wan Rosdy Wan Ismail (BN-Umno)

3. Abdul Rasip (PN-BERSATU)

N3 PADANG TENGKU

1. Ruzi @ Nata Yusuff (PH-AMANAH)

2. Mustapa Long (BN-Umno)

3. Mohd Rostam Mustapha (GTA-PEJUANG)

4. Khaider Kamil (PN-PAS)

N4 CHEKA

1. Tuan Ibrahim (PN-PAS)

2. Rasid Muhamad (PH-PKR)

3. Aishaton Abu Bakar (GTA-PEJUANG)

4. Ho Fong Mee (BN-MCA)

N5 BENTA

1. Rizal Jamin (PH-PKR)

2. Soffi Razak (BN-Umno)

3. Embong Lias (Cikgu Embong Lias) (PN-BERSATU)

N6 BATU TALAM

1. Abd Aziz Mat Kiram (BN-Umno)

2. Shahuddin Abdul Rahman (PH-PKR)

3. Ahmad Sabri Mat Dui (PN-BERSATU)

N7 TRAS

1. Tengku Zulpuri Shah Raja Puji (PH-DAP)

2. Amirul Kuek (PN-GERAKAN)

3. Lim Teck Hoe (BN-MCA)

4. Ustaz Tahir (GTA-PEJUANG)

N8 DONG

1. Fadzli Mohamad Kamal (BN-Umno)

2. Tengku Amir (PN-PAS)

3. Mohd Jawaad (PH-AMANAH)

N9 TAHAN

1. Talib Tahar (PH-AMANAH)

2. Faezah Ishak (BN-Umno)

3. Ustaz Zakuan (PN-PAS)

N10 DAMAK

1. Fasal Jamlus (BN-Umno)

2. Mohamad Rafly Mohd Satar (PH-PKR)

3. Izzuddin Ismail (IND-IND)

4. Zuridan Mohd Daud (PN-PAS)

N11 PULAU TAWAR

1. Norani Ijam (PH-AMANAH)

2. Mohd Rosidi Hassan (GTA-PEJUANG)

3. Ridzuan Mansor (IND-IND)

4. Ustaz Yohanis (PN-PAS)

5. Nazri Ngah (BN-Umno)

N12 BESERAH

1. Zulkifli Mohamed (PH-AMANAH)

2. Joseph Tang (IND-IND)

3. Mustaffar Kamal Abdul Hamid (BN-Umno)

4. Andansura Rabu (PN-PAS)

5. Mohd Pauzi (Cikgu) (GTA-PEJUANG)

N13 SEMAMBU

1. Chan Chun Kuang (PH-PKR)

2. Khairul Hisham Omar (BN-Umno)

3. Zulfadli Zakariah (PN-PAS)

4. Rashidah Abdul Rahman (GTA-BERJASA)

N14 TERUNTUM

1. Misty @ Tee Choon Ser (BN-MCA)

2. Ranndy Yap (PN-GERAKAN)

3. Khairul Afifie Abdullah (GTA-PEJUANG)

4. Sim Chon Siang (PH-PKR)

N15 TANJUNG LUMPUR

1. Rosli Abdul Jabar (PN-PAS)

2. Nara Nordin (BN-Umno)

3. Ab 'Alim Ruslam Ahmad (GTA-PEJUANG)

4. Sabrina Md Yusoff (Hajah Sabrina) (PH-AMANAH)

N16 INDERAPURA

1. Norashikin Ismail (GTA-PEJUANG)

2. Shafik Fauzan Sharif (BN-Umno)

3. Fakhrul Anuar Zulkawi (PH-PKR)

4. Tok Hafizal (PN-PAS)

N17 SUNGAI LEMBING

1. Anuar Tajuddin (GTA-PEJUANG)

2. Umor Arbain Dollah (BN-Umno)

3. Ahmad Omar (PH-PKR)

4. Ayub Ashri (PN-PAS)

N18 LEPAR

1. Mohd Yazid Mohd Yunus (PN-BERSATU)

2. Rosminahar Mohd Amin (GTA-PEJUANG)

3. Ibrohim Mazalan (Muhammad Ibrohim Mazalan) (PH-AMANAH)

4. Abd Rahim Muda (Abdul Rahim Muda) (BN-Umno)

N19 PANCHING

1. Fauziah Abd Wahab (BN-Umno)

2. Mohd Tarmizi Yahaya (PN-PAS)

3. Haslindalina Hashim (PH-PKR)

4. Afif Syairol (GTA-PEJUANG)

N20 PULAU MANIS

1. Khairuddin Mahmud (BN-Umno)

2. Rafiq Khan (PN-PAS)

3. Khairil Khalid (PH-DAP)

N21 PERAMU JAYA

1. Tugimon Abdul Hamid (PH-AMANAH)

2. Tengku Hisham (IND-IND)

3. Mohamad Nizar Mohamad Najib (BN-Umno)

4. Abu Talib Muhammad (Cikgu Talib) (PN-BERSATU)

N22 BEBAR

1. Ibrahim Sulaiman (PH-AMANAH)

2. Narzatul Haidar Sakim (PN-BERSATU)

3. Mohammad Fakhruddin Mohd Ariff (BN-Umno)

N23 CHINI

1. Mohd Sharim Md Zain (BN-Umno)

2. Mohamad Yazid Che Mat (PH-PKR)

3. Razi Jalal (PN-PAS)

N24 LUIT

1. Jamaluddin Md. Marzuki (BN-Umno)

2. Mohd Sofian Abd Jalil (PN-PAS)

3. Mohd. Afandi Abd. Rani (PH-PKR)

N25 KUALA SENTUL

1. Jasri Jamaludin (PN-BERSATU)

2. Khairuddin Ali (BN-Umno)

3. Amran Tahir (PH-PKR)

N26 CHENOR

1. Sham Sukie (PH-AMANAH)

2. Saiful Anuar Mokhtar (BN-Umno)

3. Mujibur Rahman (Ustaz Mujibur Rahman) (PN-PAS)

N27 JENDERAK

1. Mohamad Hafez Harun (PH-AMANAH)

2. Md Anuar Daud (PN-BERSATU)

3. Rodzuan Zaaba (BN-Umno)

N28 KERDAU

1. Arhan Saludin @ Cheni (PN-BERSATU)

2. Ahmad Arif Md Daud (PH-AMANAH)

3. Syed Ibrahim Syed Ahmad (BN-Umno)

N29 JENGKA

1. Norhasmimi Abdul Ghani (BN-Umno)

2. Shahril Azman Abd Halim Al Hafiz (PN-PAS)

3. Jamaluddin (Ustaz Jamaluddin) (PH-AMANAH)

N30 MENTAKAB

1. Abdul Wahab Kadir (GTA-PEJUANG)

2. Wong Tze Shiang (BN-MCA)

3. Cikgu Mohd Yusoff (PN-BERSATU)

4. Woo Chee Wan (PH-DAP)

N31 LANCHANG

1. Jamil Yaakub (PRM)

2. Razmi Sudin (BN-Umno)

3. Hasan Omar (PN-PAS)

4. Zaini Mohamad (GTA-PEJUANG)

5. Rosli Ismail (PH-PKR)

N32 KUALA SEMANTAN

1. Syafiq Khaidir (GTA-PEJUANG)

2. Hassanuddin Salim (PN-PAS)

3. Nor Azmi Bin Mat Ludin (BN-Umno)

4. Azizul Shah (PH-AMANAH)

N33 BILUT

1. Mohd Shokri Kadir (GTA-PEJUANG)

2. Chandra Balabedha (PN-GERAKAN)

3. Wong Siew Mun (BN-MCA)

4. Lee Chin Chen (PH-DAP)

N34 KETARI

1. Su Keong Siong (PH-DAP)

2. Tan Wei Leong (William Tan) (PN-GERAKAN)

3. Amizar Abu Adam (BN-Umno)

N35 SABAI

1. Nurul Qomar Abdol Talib @ Ramali (Qomar) (PN-BERSATU)

2. Kamache Doray Rajoo (PH-DAP)

3. V. Arumugam (BN-MIC)

N36 PELANGAI

1. Johari Harun (BN-Umno)

2. Isa Ahmad (GTA-PEJUANG)

3. Ahmed Wafiuddin Shamsuri (PH-AMANAH)

4. Kasim Samat (Cikgu Kasim) (PN-PAS)

N37 GUAI

1. Jafari Mohd Yusof (IND-IND)

2. Nor Hashimah (PN-BERSATU)

3. Sabariah Saidan (BN-Umno)

4. Noraini Abdul Ghani (PH-AMANAH)

N38 TRIANG

1. Izzuddin Zulkifli (PN-BERSATU)

2. Yee Cheng Hwa (BN-MCA)

3. Leong Yu Man (PH-DAP)

N39 KEMAYAN

1. Khaizulnizam Mohamad Zuldin (Angah) (BN-Umno)

2. Safuan Husin (PN-PAS)

N40 BUKIT IBAM

1. Nazri (Ustaz) (PN-PAS)

2. Barirah Mokhtar (PH-PKR)

3. Samsiah Arshad (BN-Umno)

N41 MUADZAM SHAH

1. Jaafar Mustaffa (PN-BERSATU)

2. Ir. Razali Bin Kassim (BN-Umno)

3. Norlaily Forizad (PH-PKR)

N42 TIOMAN

1. Sulaiman Bakar (IND-IND)

2. Osman Bakar (Cikgu Osman Bakar) (GTA-PEJUANG)

3. Md Yunus Ramli (PN-PAS)

4. Mohd Fadzli Mohd Ramly (PH-AMANAH)

5. Mohd Johari Husin (BN-Umno)

N5 BENTA

1. Rizal Jamin (PH-PKR)

2. Soffi Razak (BN-Umno)

3. Embong Lias (Cikgu Embong Lias) (PN-BERSATU)

N6 BATU TALAM

1. Abd Aziz Mat Kiram (BN-Umno)

2. Shahuddin Abdul Rahman (PH-PKR)

3. Ahmad Sabri Mat Dui (PN-BERSATU)

N7 TRAS

1. Tengku Zulpuri Shah Raja Puji (PH-DAP)

2. Amirul Kuek (PN-GERAKAN)

3. Lim Teck Hoe (BN-MCA)

4. Ustaz Tahir (GTA-PEJUANG)

N8 DONG

1. Fadzli Mohamad Kamal (BN-Umno)

2. Tengku Amir (PN-PAS)

3. Mohd Jawaad (PH-AMANAH)

N9 TAHAN

1. Talib Tahar (PH-AMANAH)

2. Faezah Ishak (BN-Umno)

3. Ustaz Zakuan (PN-PAS)

PERAK

N1 PENGKALAN HULU

1. Mohd Saad Ismail (Abg Man) (PH-AMANAH)

2. Amin Roslan (PN-PAS)

3. Aznel Ibrahim (PN-PAS)

N2 TEMENGOR

1. Salbiah Mohamed (BN-Umno)

2. Mohd Noor Abdul Rahman (PN-PAS)

3. Ahmad Safwan Mohamad (PH-PKR)

N3 KENERING

1. Husairi Ariffin (PN-PAS)

2. Rohaida Mohamad Yaakub (BN-Umno)

3. Mohamad Jamean Zulkepli (PH-AMANAH)

N4 KOTA TAMPAN

1. Jamil Yahya (PN-PAS)

2. Saarani Mohamad (BN-Umno)

3. Mohd Sabri Abdul Manaf (PH-AMANAH)

N5 SELAMA

1. Razali Ismail (PH-AMANAH)

2. Akmal Kamarudin (PN-PAS)

3. Osman Sidek (IND-IND)

4. Faizul Rizal (BN-Umno)

N6 KUBU GAJAH

1. Khalil Yahaya (PN-PAS)

2. Osman Ahmad (Cikgu Man) (BN-Umno)

3. Fuaddin Kamaruddin (GTA-PEJUANG)

4. Rusli Bakar (PH-AMANAH)

N7 BATU KURAU

1. Saliza Ahmad (Maklong Liza) (BN-Umno)

2. Zulkifli Yahya (GTA-PEJUANG)

3. Mohd Najmuddin Elias-Hafiz (PN-BERSATU)

4. Muhamad Aiman Aizuddin Md Husin (PH-PKR)

N8 TITI SERONG

1. Hakimi Hamzi Hayat (PN-PAS)

2. Shahrul Nizam Razali (BN-Umno)

3. Muhamad Nakhaie Abd Wahab (PH-AMANAH)

N9 KUALA KURAU

1. Anuar Ahmad (PH-PKR)

2. Yunus Jamhari (PN-BERSATU)

3. Jamil Yahya (BN-Umno)

N10 ALOR PONGSU

1. Khairul Azman Ahmad (PH-PKR)

2. Noor Azman Ghazali (PN-BERSATU)

3. Sham Mat Sahat (BN-Umno)

N11 GUNONG SEMANGGOL

1. Razman Zakaria (PN-PAS)

2. Nazirul Jamaluddin (BN-Umno)

3. Sheikh Khuzaifah (PH-AMANAH)

N12 SELINSING

1. Mohamad Noor Dawoo (BN-Umno)

2. Salehuddin Abdullah (PN-PAS)

3. Safiq Ansorullah (PH-AMANAH)

N13 KUALA SEPETANG

1. Zainal Azman Abu Seman (PH-PKR)

2. Norhaliza'awayati Meman (Zaza) (GTA-PEJUANG)

3. Ahmad Man (Cikgu Mad) (PN-BERSATU)

4. Mohd Kamaruddin Abu Bakar (BN-Umno)

N14 CHANGKAT JERING

1. Ahmad Saidi (BN-Umno)

2. Nazar Talib (GTA-PEJUANG)

3. Megat Shariffuddin (PH-AMANAH)

4. Rahim Ismail (PN-PAS)

N15 TRONG

1. Faisal Abdul Rahman (PN-PAS)

2. Jamilah Zakaria (BN-Umno)

3. Junaida Jamaludin (PH-PKR)

4. Mustafaa Kamal (GTA-PEJUANG)

N16 KAMUNTING

1. Mohd Fakhrudin (PN-PAS)

2. Fadhil Nuruddin (PH-AMANAH)

3. Ahmad Shalimin (BN-Umno)

N17 POKOK ASSAM

1. Mohd Yusoff Abdull Hamid (IND-IND)

2. Ong Seng Guan (PH-DAP)

3. Shariful Juhari Abu Kassim (PN-BERSATU)

4. Leow Thye Yih (IND-IND)

5. Ang Sui Eng (BN-MCA)

N18 AULONG

1. Lee Seng Yap (IND-IND)

2. Abu Bakar Abdul Rahman (IND-IND)

3. Teh Kok Lim (PH-DAP)

4. Koay Boon Hui (PN-GERAKAN)

5. G Shanmuganelloo (BN-MIC)

N19 CHENDEROH

1. Mohd Khairol Iwan (PH-PKR)

2. Khairuddin Mohamed Azahari (BN-Umno)

3. Ahmad Rodzi Abdul Rahim (GTA-PEJUANG)

4. Syed Lukman Hakim (PN-BERSATU)

N20 LUBOK MERBAU

1. Azizi Mohamed Ridzuan (PN-PAS)

2. Zaiton Latiff (PH-AMANAH)

3. Mohamad Azir Ismail (BN-Umno)

N21 LINTANG

1. Ahmad Daslie Osman (PN-BERSATU)

2. Za'im Sidqi Zulkifly (PH-PKR)

3. Mohd Zolkafly Harun (BN-Umno)

N22 JALONG

1. Naran Singh Asa Singh (PN-GERAKAN)

2. Pan Chean Chang (BN-MCA)

3. Loh Sze Yee (PH-DAP)

4. R Indrani (IND-IND)

N23 MANJOI

1. Asmuni Awi (PH-AMANAH)

2. Azizul Kama Abdul Aziz (BN-Umno)

3. Mohd Hafez Sabri (PN-PAS)

N24 HULU KINTA

1. Murugiah Subramaniam (IND-IND)

2. Puteri Holijah Muhamad Rali (PN-BERSATU)

3. Muhamad Arafat Varisai Mahamad (PH-PKR)

4. Mazlan Abd Rahman (BN-Umno)

N25 CANNING

1. Pang Boon Yang (PN-GERAKAN)

2. Jenny Choy Tsi Jen (PH-DAP)

3. Woo Kok Toong (BN-MCA)

N26 TEBING TINGGI

1. Mohammad Iskandar Abdul Rahman (PN-BERSATU)

2. Khoo Boon Chuan (Tony) (BN-MCA)

3. Abdul Aziz Bari (PH-DAP)

4. Mior Haidir (GTA-PEJUANG)

N27 PASIR PINJI

1. Goh See Hua (PH-DAP)

2. Lam Kin Yip (PN-GERAKAN)

3. Soo Poh Yeow (BN-MCA)

N28 BERCHAM

1. Ho Wai Mun (Albert) (BN-MCA)

2. Ong Boon Piow (PH-DAP)

3. Lim Jin Sheng (PN-GERAKAN)

N29 KEPAYANG

1. Richard Ng (PN-BERSATU)

2. Lim Huey Shan (BN-MCA)

3. Nga Kor Ming (PH-DAP)

N3 KENERING

1. Husairi Ariffin (PN-PAS)

2. Rohaida Mohamad Yaakub (BN-Umno)

3. Mohamad Jamean Zulkepli (PH-AMANAH)

N30 BUNTONG

1. Sivasubramaniam Athinarayanan (PN-BERSATU)

2. S Jayagopi (BN-MIC)

3. Thulsi Thivani Manogaran (PH-DAP)

4. Iruthiyam Sebastiar Anthonisamy (IND-IND)

5. Muhammad Faiz Abdullah (IND-IND)

N31 JELAPANG

1. Hamidah Muhamad (BN-MMSP)

2. Navinten Sundarajan (PN-PAS)

3. Cheah Pou Hian (PH-DAP)

N32 MENGLEMBU

1. Wong Kean Rong (PN-BERSATU)

2. Chaw Kam Foon (PH-DAP)

3. Phoon Kai Mun (BN-MCA)

N33 TRONOH

1. Tiw Tee Siang (Steven Tiw) (PH-DAP)

2. Bryan Yong Wu Sean (PBM)

3. Meor Shahimudin Hasim (IND-IND)

4. Sin Koon Yen (PN-GERAKAN)

5. Roslan Ismail (GTA-PEJUANG)

6. Leong Chee Wai (BN-MCA)

N34 BUKIT CHANDAN

1. Hashim Bujang (PN-BERSATU)

2. Azizul Rahim Abd Rahman (BN-Umno)

3. Mohamad Hairul Amir Sabri (PH-PKR)

N35 MANONG

1. Mohd Jamsari Mahamood (PH-AMANAH)

2. Mustafa Shah Abdul Hamid (BN-Umno)

3. Burhanuddin Ahmad (Berhanudin) (PN-PAS)

N36 PENGKALAN BAHARU

1. Ahmad Faisal Mansor (PN-BERSATU)

2. Abdul Halim Mat Isa (GTA-PEJUANG)

3. Azman Noh (Cikgu Man) (BN-Umno)

4. Jais Ashfaq (PH-PKR)

N37 PANTAI REMIS

1. Wong May Ing (PH-DAP)

2. Looi Tuan Gin (Albert) (BN-MCA)

3. Eee Chin Oon (PN-GERAKAN)

N38 ASTAKA

1. Yong Il Yan (Ian) (PN-GERAKAN)

2. Jason Ng Thien Yeong (PH-DAP)

3. Chieng Lee Chong (BN-MCA)

N39 BELANJA

1. Khairudin Abu Hanipah (Cikgu Din) (BN-Umno)

2. Shaharuzzaman Bistamam (GTA-PEJUANG)

3. Wan Meor Safwat Naqiuddin Shamsudin (PN-BERSATU)

4. Ahmad Hishamuddin Abdullah (PH-AMANAH)

N40 BOTA

1. Najihatussalehah Ahmad (PN-PAS)

2. Usaili Alias (PH-PKR)

3. Shahril Harahab (GTA-PEJUANG)

4. Khairul Shahril Mohamed (BN-Umno)

N41 MALIM NAWAR

1. Sharifah Aemeera Najwa Syed Mohamed (Sherry Syed) (PN-BERSATU)

2. Leong Cheok Keng (WARISAN)

3. Chin Woon Kheong (BN-MCA)

4. Bavani Veraiah (Shasha) (PH-DAP)

N42 KERANJI

1. Koo Haai Yen (Angeline) (PH-DAP)

2. Foong Kar Sing (PN-GERAKAN)

3. Puah Chee Haur (WARISAN)

4. Ng Wah Leng (BN-MCA)

N43 TUALANG SEKAH

1. Pazli Abdullah Sani (PN-BERSATU)

2. Mohd Azlan Helmi Helmi (PH-PKR)

3. Abd Rahman Md Som (BN-Umno)

N44 SUNGAI RAPAT

1. Hang Tuah Din (BN-Umno)

2. Roshanita Mohamad Basir (WARISAN)

3. Mohammad Nizar Jamaluddin (Nizar) (PH-AMANAH)

4. Mohader Ahmad Mohammad Ayob (Mahader Ayob) (PN-BERSATU)

N45 SIMPANG PULAI

1. Selvam Kunjambu (K.Selvam) (PN-PAS)

2. Lee Wai Yin (Wayne Lee) (BN-MCA)

3. Hooi Mi Suet (WARISAN)

4. Wong Chai Yi (PH-PKR)

N46 TEJA

1. Low Leong Sin (WARISAN)

2. Aswannudin Hariffudin (GTA-PEJUANG)

3. Ng Shy Ching (Sandrea Ng) (PH-PKR)

4. Liew Yee Lin (BN-MCA)

5. Ahmad Ishak (PN-BERSATU)

N47 CHENDERIANG

1. Mohd Yunus Mohd Yusop (PN-BERSATU)

2. Choong Shin Heng (BN-MCA)

3. Ahmad Tarmizi Bin Mohd Ghazali (WARISAN)

4. Atan Katering (IND-IND)

5. Mohd. Amin Bin Man (GTA-PEJUANG)

6. Teratai A/P Bah Arom (Asli Semai) (IND-IND)

7. Atyrah Hanim (PH-PKR)

N48 AYER KUNING

1. Ishsam Shahruddin (BN-Umno)

2. Mohd Nazri Hashim (PH-AMANAH)

3. Muhammad Noor Farid Zainal (Ustaz Farid) (PN-PAS)

4. Maziah Salim (GTA-PEJUANG)

5. Bawani Kaniappan (Bawani Ks) (PSM)

N49 SUNGAI MANIK

1. Zainol Fadzi Paharudin (PN-BERSATU)

2. Mohamad Maharani (Cikgu Maha) (PH-PKR)

3. Ibrahim Katop (BN-Umno)

N50 KAMPONG GAJAH

1. Zafarulazhan Zan (PN-PAS)

2. Wan Norashikin Wan Noordin (BN-Umno)

3. Mohd Safian Sauri Pandak Abd Samad (GTA-PEJUANG)

4. Mohd Syamsul Alauddin (PH-AMANAH)

N51 PASIR PANJANG

1. Mohd Rafiq Mohd (BN-Umno)

2. Nur Inderasyawalis Ahmad Mukhtar (WARISAN)

3. Yahaya Mat Nor (Cikgu Yahaya) (PH-AMANAH)

4. Rosli Abd Rahman (PN-PAS)

5. Mohd Norazlee Mohd (GTA-PEJUANG)

N52 PANGKOR

1. Norzaman (BN-Umno)

2. Mohd Azlan Suhaimi (GTA-PEJUANG)

3. Yahaya Ahmad (WARISAN)

4. Norhaslinda Zakaria (PN-BERSATU)

5. Abdul Razak Nazri (Cikgu Razak @ Cr) (PH-PKR)

N53 RUNGKUP

1. Munzirie Kabir (PH-AMANAH)

2. Shahrul Zaman Yahya (BN-Umno)

3. Mohd Mokheri Jalil (Cikgu Mukri) (PN-PAS)

N54 HUTAN MELINTANG

1. Wasanthee Sinnasamy (PH-PKR)

2. Khairuddin Tarmizi (BN-Umno)

3. Khairun Nizam Marsom (PN-BERSATU)

N55 PASIR BEDAMAR

1. Kong Sun Chin (BN-MCA)

2. Surianarayanan Sannasy Naidu (S.Suria) (PN-PAS)

3. Woo Kah Leong (PH-DAP)

N56 CHANGKAT JONG

1. Mohd Azhar Jamaluddin (BN-Umno)

2. Nadziruddin Mohamed Bandi (PN-BERSATU)

3. Badrul Hisham Badarudin (PH-DAP)

4. Muhammad Amirul Mahfuz (GTA-PEJUANG)

N57 SUNGKAI

1. Sivanesan Achalingam (PH-DAP)

2. Mahhadee Ramli (IND-IND)

3. Thilak Raj Gunasekaran (PN-PAS)

4. Elango Vadivelo (BN-MIC)

N58 SLIM

1. Muhammad Zulfadli Zainal (PN-PAS)

2. Mohd Zaidi Aziz (BN-Umno)

3. Meor Muhammad Azim Meor Aznam (GTA-PEJUANG)

4. Mohd Syahid Mohd Zaini (PH-PKR)

N59 BEHRANG

1. Khairol Najib Hashim (PH-AMANAH)

2. Hazvee Hafis (GTA-PUTRA)

3. Salina Samsudin (BN-Umno)

4. Mohd Amran Ibrahim (PN-BERSATU)

PERLIS

N1 TITI TINGGI

1. Khaw Hock Kong (WARISAN)

2. Teh Seng Chuan (PH-DAP)

3. Izizam Ibrahim (Adi) (PN-BERSATU)

4. Zahidi Zainul Abidin (IND-IND)

5. Mohd Shahril Md Sarif (Caen) (GTA-PEJUANG)

6. Teh Chai Aan (BN-MCA)

N2 BESERI

1. Mat Safar Saad (PH-AMANAH)

2. Haziq Asyraf Dun (PN-PAS)

3. Ruzaini Rais (BN-Umno)

4. Mohd Shamim M Nordin (WARISAN)

N3 CHUPING

1. Natthavuth Seng (PH-PKR)

2. Saad Seman (PN-PAS)

3. Asmaiza Ahmad (BN-Umno)

N4 MATA AYER

1. Wan Badariah Wan Saad (PN-PAS)

2. Amran Kamarudin (PH-PKR)

3. Siti Berenee Yahaya (BN-Umno)

N5 SANTAN

1. Che Mazlina Che Yob (PH-AMANAH)

2. Muhammad Azmir Azizan (PN-PAS)

3. Azizan Sulaiman (BN-Umno)

N6 BINTONG

1. Syazwan Suban (GTA-PEJUANG)

2. Azlan Man (BN-Umno)

3. Azhari Ahmad (Cikgu) (PH-AMANAH)

4. Hashim Suboh (IND-IND)

5. Mohamad Khair Mohd Noor (WARISAN)

6. Fakhrul Anwar Ismail (PH-AMANAH)

N7 SENA

1. Saiful Daniel Mohd Yusof (BN-Umno)

2. Asrul Nizan Abd Jalil (PH-PKR)

3. Marzita Mansor (PN-BERSATU)

4. Mohd Faizal Bin Yunus (GTA-PEJUANG)

N8 INDERA KAYANGAN

1. Gan Ay Ling (PH-PKR)

2. Lim Weng Khee (BN-MCA)

3. P. Pramoot (Pramoot Puan) (PN-BERSATU)

4. Atan Jasin (WARISAN)

N9 KUALA PERLIS

1. Azahar Ahmad (IND-IND)

2. Abu Bakar Hamzah (PN-BERSATU)

3. Muhamad Hairi Noordin (WARISAN)

4. Kamarudin Malek (BN-Umno)

5. Nor Azam Karap (PH-PKR)

N10 KAYANG

1. Asrul Aimran Abdul Jalil (Ustaz Asrul Aimran) (PN-PAS)

2. Hamizan Hassan (BN-Umno)

3. Khairuddin Abdullah (WARISAN)

4. Wan Kharizal Wan Khazim (PH-AMANAH)

N11 PAUH

1. Megat Hashirat Hassan (Cikgu) (PN-BERSATU)

2. Azhar Ameir (PH-PKR)

3. Syed Atif Syed Abu Bakar (BN-Umno)

4. Mohd Khalid Ahmad (WARISAN)

N12 TAMBUN TULANG

1. Wan Zikri Afthar Ishak (PN-BERSATU)

2. Ismail Kasim (Chu) (BN-Umno)

3. Muhammad Syahmi Suhaimi (PH-PKR)

4. Maton Din (GTA-PEJUANG)

N13 GUAR SANJI

1. Hasparizal Hassan (PH-PKR)

2. Mohd Ridzuan Hashim (Ustaz Ridzuan Hashim) (PN-PAS)

3. Abdul Malik Abdullah (GTA-PEJUANG)

4. Roziena Ahmad (BN-Umno)

N14 SIMPANG EMPAT

1. Nurulhisham Yaakob (BN-Umno)

2. Amran Darus (PH-PKR)

3. Izhar Kamarudin Sudin (GTA-PEJUANG)

4. Hakim Saad (Dr Ridzuan Hashim) (WARISAN)

5. Razali Saad (PN-PAS)

6. Ammar Hassan (IND-IND)

N15 SANGLANG

1. Zainuddin Yom (WARISAN)

2. Ahmad Fadhzil Mohamad (PH-AMANAH)

3. Sharipudin Ahmad (Budin) (BN-Umno)

4. Mohd Shukri Ramli (Cikgu Shukri) (PN-PAS)

Follow us on our official WhatsApp channel for breaking news alerts and key updates!
   

Next In Nation

Johor Pakatan eyes local councillor, village chief posts
Sabah Customs seizes over 200kg of meth in year's biggest drug haul
RM135.8mil set aside for remedial works in Negri
Zayn Rayyan murder probe: No takers for RM20,000 reward yet, says Selangor top cop
Crime index up in Selangor, say cops
Use only qualified surgeons for breast augmentation to avoid problems later, advises Michael Chong
Early incentive payment brings relief to civil servants, pensioners
Leave Penampang church grounds alone, says Gagasan Rakyat leader
Provide clear mandate for media council once Bill is tabled, govt told
Strong anti-graft measures show govt committed to economic progress, says Perak Ruler

Others Also Read