Sport

Real Madrid's Cristiano Ronaldo (R) shoots past Liverpool's Martin Skrtel
 during their Champions League Group B soccer match at Anfield in Liverpool, northern England October 22, 2014. REUTERS/Phil Noble

0.1% chance is still worth to keep the faith

Ronaldo leads rout as Real outclass Liverpool

Another season in Moto2 beckons Hafizh next year

Diving young stars to show their mettle in Bukit Jalil

Football

Arsenal's Kieran Gibbs celebrates after scoring against Anderlecht during their Champions League Group D soccer match at Constant Vanden Stock stadium in Brussels October 22, 2014. REUTERS/Francois Lenoir
More Football

Golf

More Golf

Badminton

More Badminton

Tennis

Caroline Wozniacki of Denmark celebrates her win over Maria Sharapova of Russia during their WTA Finals singles tennis match at the Singapore Indoor Stadium October 21, 2014. REUTERS/Edgar Su
More Tennis

Motorsport

More Motorsport

Other Sports

More Other Sports

Say What

More Say What

Highlights

A chance of a lifetime from Allianz

Luis Suarez receives Golden Boot

Mour and Wenger pressers ahead of big match

Aussie sensation Nick Kyrgios delights fans at 2014 Malaysian Open

Ernests Gulbis and Pablo Andujar try their hand making roti canai

Li Na's retirement press conference

Incheon Asian Games 2014 promotional video

Westports Malaysia Dragons' Chris Everley serves off backboard for Moala Tautuaa jam

SQUASH: August Shot Of The Month - Contenders

Honda previews the British Grand Prix at Silverstone

Preps by Arsenal and Besiktas for the Champions League second leg tie at Emirates

Real Madrid unveiling new UEFA champs kit

Ronaldo available for Spanish Super Cup final

Real and Atletico prepare for Spanish Super Cup clash

Luis Suarez's first training session with Barcelona team-mates

  • previous
  • next

advertisement

Most Viewed

Results and Fixtures

Malaysian Football

Malaysia Cup

Semi-finals, first-leg

Kedah 3  Pahang 1

Felda United 4 Johor Darul Ta'zim 3


EPL Results & Standings

West Brom 2 Man United 2
Stoke 2 Swansea 1
QPR 2 Liverpool 3
Arsenal 2 Hull 2
Burnley 1 West Ham 3
C. Palace 1 Chelsea 2
Everton 3 Aston Villa 0
Man City 4 Tottenham 1
Newcastle 1 Leicester 0
Southampton 8 Sunderland 0


English Premier League

   P  GD Pts
Chelsea
8 15 22
Man City
8 10 17
Southampton
8 14 16
West Ham
8 4 13
Liverpool  8 1
13
Man Utd
8 3 12
Arsenal 
8 2 11
Swansea  8 1 11
Tottenham  8 -1 11
Stoke 
8 -1 11
Hull 8 0 10
Aston Villa 8 -8 10
Everton 8 0 9
West Brom 8 -1 9
Leicester
8 -2 9
C. Palace 8 -3 8
Sunderland  8 -7 8
Newcastle
8 -6 7
Burnley
8 -9 4
QPR

-11 4
Upcoming EPL Fixtures

SEASON 2014/15 Fixtures

Saturday, Oct 25
West Ham v Man City - 7.45pm
Liverpool v Hull - 10pm
Southampton v Stoke - 10pm
Sunderland v Arsenal - 10pm
West Brom v Crystal Palace - 10pm

Sunday, Oct 26
Swansea v Leicester - 12.30am**
Burnley v Everton - 8.30pm
Tottenham v Newcastle - 8.30pm
Man United v Chelsea - 11pm

Tuesday, Oct 28
QPR v Aston Villa - 3am**

** Denotes morning match

All matches in Malaysian time

UEFA Champions League

Match week 3

Group A: Atletico Madrid 5 Malmo 0, Olympiakos 1 Juventus 0
Group B: Liverpool 0 Real Madrid 3, Ludogorets Razgrad 1 FC Basel 0
Group C: Monaco 0 Benfica 0, Leverkusen 2 Zenit 0
Group D: Anderlecht 1 Arsenal 2, Galatasaray 0 Borussia Dortmund 4

Group E: CSKA Moscow 2 Man City 2, AS Roma 1 Bayern Munich 7
Group F: Apoel Nicosia 0 PSG 1, Barcelona 3 Ajax 1
Group G: Chelsea 6 NK Maribor 0, Schalke 4 Sporting Lisbon 3
Group H: BATE Borisov 0 Shaktar Donetsk 7, FC Porto 2 Athletic Bilbao 1

Other Football Results

European Championships

Qualifying

Group D: Germany 1 Republic of Ireland 1; Poland 2 Scotland 2; Gibraltar 0 Georgia 3.

Group E: San Marino 0 Switzerland 4.

Group F: Faroe Island 0 Hungary 1; Findland 0 Romania 2; Greece 0 Northern Ireland 2.

Group I: Denmark 0 Portugal 1; Serbia 0 Albania 0 (Abandoned)

International Friendlies

Armenia 0 France 3.
Qatar 1 Australia 0.
El-Salvador 1 Ecuador 5.
Chile 2 Bolivia 2.
China 2 Paraguay 1.
Uzbekistan 4 United Arab Emirates 0.
US 1 Honduras 1.
Canada 0 Columbia 1.

Golf

PGA World Match Play Championship

Final: Mikko Ilonen (Fin) bt Henrik Stenson (Swe) 3 and 1.

Third-place playoff: Joost Luiten (Ned) bt George Coetzee (Rsa) at first extra hole.  

Tennis

WTA Finals, Singapore

Ana Ivanovic (Srb) bt Eugenie Bouchard (Can) 6-1, 6-3.
Caroline Wozniacki (Den) bt Maria Sharapova (Rus) 7-6 (7-4), 6-7 (5-7), 6-2.
Agnieszka Radwanska (Pol) bt Petra Kvitova (Cze) 6-2, 6-3.
Simona Halep (Rom) bt Serena Williams (US) 6-0, 6-2.

Swiss Indoors

First round: Mikhail Kukushkin (Kaz) bt Stan Wawrinka (Sui) 6-4, 6-7 (1-7), 6-3; Milos Raonic (Can) bt Steve Johnson (US) 7-6 (7-4), 6-4; Ivo Karlovic (Cro) bt Lukas Rosol (Cze) 7-6 (7-4), 6-3; Kenny De Schepper (Fra) bt Federico Delbonis (Arg) 7-6 (7-3), 7-5; Ivan Dodig (Cro) bt Marco Chiudinelli (Sui) 6-4, 6-7 (7-9), 6-4; Benjamin Becker (Ger) bt Gastao Elias (Por) 6-3, 6-2; Kenny De Schepper (Fra) bt Federico Delbonis (Arg) 7-6 (7-3), 7-5.

Valencia Open

First round: Tommy Robredo (Spa) bt John Isner (US) 7-6 (7-3), 6-3; Dusan Lajovic (Srb) bt Joao Sous (Por) 6-3, 7-6 (10-8); Feliciano Lopez (Spa) bt Norbert Gombos (Svk) 6-4, 6-4; Alexandr DolgoPolov (Ukr) bt Gilles Simon (Fra) 6-0, 6-3; Jeremy Chardy (Fra) bt Malek Jaziri (Tun) 6-2, 6-1; Fernando Verdasco (Spa) bt Leonardo Mayer (Arg) 6-4, 3-6, 6-3; Kevin Anderson (Rsa) bt Philipp Kohlschreiber (Ger) 6-3, 6-4; Fabio Fognini (Ita) bt Albert Ramos-Vinolas (Spa) 6-4, 6-2.

Motorsport

Australian Grand Prix

Race

MotoGP: 1. Valentino Rossi (Ita) Yamaha 40:46.405, 2. Jorge Lorenzo (Spa) Yamaha 10.836 seconds behind, 3. Bradley Smith (Bri) Yamaha 12.294, 4. Andrea Dovizioso (Ita) Ducati 14.893, 5. Hector Barbera (Spa) Ducati 30.089, 6. Alvaro Bautista (Spa) Honda 30.154, 7. Scott Redding (Bri) Honda 30.158, 8. Hiroshi Aoyama (Jpn) Honda 33.166, 9. Alex De Angelis (Rsm) Yamaha 33.577, 10. Nicky Hayden (US) Honda 34.144.

World championship standings (after 16 of 18 races)

1. Marc Marquez (Spa) Honda 312 points, 2. Valentino Rossi (Ita) Yamaha 255, 3. Jorge Lorenzo (Spa) Yamaha 247, 4. Dani Pedrosa (Spa) Honda) 230, 5. Andrea Dovizioso (Ita) Ducati 166.

Moto2: 1. Maverick Vinales (Spa) Kalex 39:10.419, 2. Thomas Luthi (Swi) Suter 1.329 seconds behind, 3. Esteve Rabat (Spa) Kalex 1.504, 4. Mika Kallio (Fin) Kalex 1.843, 5. Sam Lowes (Bri) Speed Up 3.292, 6. Sandro Cortese (Ger) Kalex 11.697, 7. Marcel Schrotter (Ger) Tech 3 11.777, 8. Dominique Aegerter (Swi) Suter 18.276, 9. Xavier Simeon (Bel) Gresini Suter 18.282, 10. Jordi Torres (Spa) Suter 18.478.

World championship standings (after 16 of 18 races)

1. Esteve Rabat (Spa) Kalex 310 points, 2. Mika Kallio (Fin) Kalex 269, 3. Maverick Vinales (Spa) Kalex 249, 4. Thomas Luthi (Swi) Suter 161, 5. Dominique Aegerter (Swi) Suter 151.

Moto3: 1. Jack Miller (Aus) KTM 37:25.209, 2. Alex Marquez (Spa) Honda 0.029 seconds behind, 3. Alex Rins (Spa) Honda 0.032, 4. Efren Vazquez (Spa) Honda 0.044, 5. John McPhee (Bri) Honda 0.134, 6. Alexis Masbou (Fra) Honda 0.242, 7. Miguel Oliveira (Por) Mahindra 2.753, 8. Jakub Kornfeil (Cze) KTM 3.455, 9. Niklas Ajo (Fin) Husqvarna 18.118, 10. Niccolo Antonelli (Ita) KTM 18.119

Selected: 18. Amirul Hafiq Azmi (Mas) KTM 25.894.

World championship standings (after 16 of 18 races)

1. Alex Marquez (Spa) Honda 251, 2. Jack Miller (Aus) KTM 231, 3. Alex Rins (Spa) Honda 210, 4. Efren Vazquez (Spa) Honda 187, 5. Romano Fenati (Ita) KTM 174.  

Petronas AAM Malaysian Cub Prix Championships 

Round 8, Kangar

CP130: 1. Zaqhwan Zaidi (Honda) 12:53.387, 2. Mohd Affendi Rosli (Yamaha) 12:55.396, 3. Mohd Iskandar Raduan (Yamaha) 12:56.32, 4. Ahmad Afif Amran (Yamaha) 13:01.414.

Leading overall standings: 1. Zaqhwan Zaidi (Honda) 145 pts, 2. Norizman Ismail (Honda) 113, 3. Ahmad Afif Amran (Yamaha) 111, 4. Affendi Rosli (Yamaha) 96.

CP115: 1. Izzat Zaidi Salehan (Yamaha) 10:56.430, 2. Abdul Muhaimin Roslan (Yamaha) 10:59.171, 3. Elly Idzlianizar Ilias (Honda) 11:00.850, 4. Ahmad Syukran Aizat (Yamaha) 11:09.998.

Leading overall standings: 1. Izzat Zaidi Salehan (Yamaha) 153, 2. Zaidy Mohd Zaifaizal (Yamaha) 139, 3. Tengku Amirul Haffiruddin (Yamaha) 113, 4. Amirul Ariff Musa (Honda) 96.

WIRA: 1. Khairul Idham Pawi (Honda) 8:57.428, 2. Mohd Fairuz Nasir (Yamaha) 9:01.802, 3. Mohd Azam Omar (Yamaha) 9:05.021, 4. Noor Edrin Ezurin (Yamaha) 9:06.820.

Leading overall standings: 1. Khairul Idham Pawi (Honda) 191, 2. Afiki Supaat (Yamaha) 92, 3. Saiful Izman Ahmad Zamani (Yamaha) 76, 4. Harith Farhan Baharin (Honda) 75.


Badminton

Denmark Open

Final results

Men's singles: Chen Long (Chn) bt Son Wan-ho (Kor) 21-19, 24-22.

Men’s doubles: Fu Haifeng-Zhang Nan (Chn) bt Lee Yong-dae-Yoo Yeon-seong (Kor) 21-13, 25-23.

Women’s singles: Li Xuerui (Chn) bt Wang Yihan (Chn) 21-17, 22-20.

Women’s doubles: Wang Xiaoli-Yu Yang (Chn) bt Misaki Matsutomo-Ayaka Takahashi (Jpn) 21-14, 21-14.

Mixed doubles: Xu Chen-Ma Jin (Chn) bt Tontowi Ahmad-Liliyana Natsir (Ina) 22-20, 21-15.


Cycling

Langkawi International Mountain Bike Challenge

FIFTH STAGE

Men's elite (14.3km): 1. Sebastian Fini Cartensen (Den) Denmark 28:11.70, 2. Neils Bech Rasmussen (Den) Denmark 28:13.40, 3. Louis Bendixen (Den) Denmark 28:13.80, 4. Fabian Giger (Swi) Giant Pro XC Team 28:15.90, 5. Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing 28:16.50.

Women’s elite (13.0km): 1. Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol 30:48.30, 2. Blaza Klemencic (Slo) Slovenia 30:52.40, 3. Nathalie Schnettler (Swi) Colnago Sudtirol 31:00.20, 4. Janka Keseg Stevkova (Svk) Outsiterz 31:06.30, 5. Tanja Zakelj (Slo) Unior Tools Team 31:19.30.

Men’s Open (13.0km): 1. Seree Ruangsiri (Tha) Team Endurace Thailand 29:36.00, 2. Surachet Singjui (Tha) Team Endurace Thailand 29:40.40, 3. Shahrom Abdullah (Mas) Two Wheels Only 30:32.70, 4. Mohd Zukri Tahir (Mas) Polygon Malaysia 31:46.60, 5. Zamzi Mohamad (Mas) Chiru Endurace Racing Team 31:54.70.

Men’s Masters (14.3km): 1. Marzio Deho (Ita) Olympia 31:09.00, 2. Nicholas Craig (Bri) Pioneer/Scott/Syncros 31:23.80, 3. Robert Glajza (Svk) CK Banska Bystrica 33:29.50, 4. Suriya Sangboon (Tha) Team Endurace Thailand 33:58.30, 5. Prasert Chitmad (Tha) Team Endurace Thailand 41:58.30.

Men’s senior Masters (14.3km): 1. Derek Milne (Nzl) Team R&R Sport New Zealand 32:03.40, 2. Mads Boedker (Den) Specialized-DaVinci 33:48.40, 3. Trisit Chinanan (Tha) Team Endurace Thailand 40:29.70, 4. Jirawat Chulux (Tha) Team Endurace Thailand 52:29.70, 5. David John Spence (Bri) Individual 54:29.70.

LEADING OVERALL RESULTS (after five races) 

Men’s elite: 1. Michal Lami (Svk) Slovakia 9’14:19.50, 2. Karl Platt (Ger) Team Bulls 9’14:54.30, 3. Fabian Giger (Swi) Giant Pro XC Team 9’17:13.00, 4. Martin Haring (Svk) Slovakia 9’27:11:60, 5. Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing 9’28:34.80. 

Women’s elite: 1. Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol 9’15:55.30, 2. Tanja Zakelj (Slo) Unior Tools Team 9’26:16.90, 3. Blaza Klemencic (Slo) Slovenia 9’28:53.50, 4. Nathalie Schneitter (Swi) Colnago Sudtirol 9’40:50.80, 5. Janka Keseg Stevkova (Svk) Outsiterz 9’45:42.40.

Men’s Open: 1. Seree Ruangsiri (Tha) Team Endurace Thailand 8’53:42.20, 2. Surachet Singjui (Tha) Team Endurace Thailand 8’58:19.90, 3. Mohd Shafari Malik (Mas) Kedah 9’06:19.50, 4. Shahrom Abdullah (Mas) Two Wheels Only 9’15:06.70, 5. Zamzi Mohamad (Mas) Chiru Endurace Racing Team 9’43:28.90.

Men’s Masters: 1. Nicholas Craig (Bri) Pioneer/Scott/Syncros 8’04:57.40, 2. Marzio Deho (Ita) Olympia 8’14:17.40, 3. Robert Glajza (Svk) CK Banska Bystrica 8’51:34.00, 4. Prasert Chitmad (Tha) Team Endurace Thailand 9’33:17.60, 5. Suriya Sangboon (Tha) Team Endurace Thailand 10’36:05.60.

Men’s senior Masters: 1. Mads Boedker (Den) Specialized-DaVinci 9’05:33.10, 2. Derek Milne (Nzl) Team R&R Sport New Zealand 9’37:42.80, 3. Trisit Chinanan (Tha) Team Endurace Thailand 10’19:52.90, 4. Jirawat Chulux (Tha) Team Endurace Thailand 10’49:59.70, 5. David John Spence (Bri) Individual 12’09:55.60.

advertisement

Sports Calendar

October

Sept 27 - Oct 5
WTA China Open - tennis
Beijing

Oct 2-5
Reignwood LPGA Classic - golf
Beijing, China

Oct 3-12
World Artistic Championships - gymnastics
Nanning, China

Oct 5
Japanese Grand Prix - Formula One
Suzuka

Oct 5-12
Shanghai Rolex Masters - tennis
Shanghai

Oct 6-12
WTA Generali Ladies Linz - tennis
Austria

Oct 9-18
US Open - squash
Philadelphia

Oct 9-12
Sime Darby LPGA Malaysia - golf
Kuala Lumpur

Oct 11
Rugby League: Super League Grand Final - Rugby
Manchester, England

Oct 12
Standard Chartered KL Marathon
Kuala Lumpur

Oct 12
Russian Grand Prix- Formula One
Sochi

Oct 7-12
Dutch Open - Badminton
Almere

Oct 12
Japan GP - MotoGP
Motegi

Oct 13-19
WTA Kremlin Cup - tennis
Moscow, Russia

Oct 14-19
Denmark Open (Superseries Premier) - Badminton
Odense

Oct 16-19
LPGA HanaBank Championship
Incheon, South Korea

Oct 19
Australian GP - MotoGP
Phillip Island

Oct 20-26
BNP Paribas WTA Finals - tennis
Singapore

Oct 21-26
France Open (Superseries) - Badminton
Paris

Oct 26
Malaysian GP - MotoGP
Sepang

Oct 27 - Nov 2
WTA Yinzhou Bank Open - tennis
Ningbo, China

Oct 27 - Nov 2
BNP Paribas Masters - tennis
Paris

Oct 28
National Basketball Association season starts - basketball
USA

Oct 28 - Nov 2
Bitburger SaarLorLux Open - badminton
Saarbrucken, Germany

November

Oct 28-Nov 2
Tennis: WTA Tournament of Champions
Sofia, Bulgaria

Oct 31-Nov 3
Golf: PGA World Golf Championships - HSBC Champions 
Shanghai

Oct 31-Nov 2
F1: United States Grand Prix
Austin

Nov 3-9
Tennis: WTA Suez Open
Paris

Nov 7-9
F1: Brazil Grand Prix 2014
Sao Paulo

Nov 7-9
Golf: Mizuno Classic -LPGA
Mie, Japan

Nov 7-10
Golf: The McGladrey Classic -PGA
Sea Island, Georgia

Nov 8
Rugby: England vs New Zealand, Ireland vs South Africa, Scotland vs Argentina, Wales vs Australia.
Various venue

Nov 9
MotoGP: Valencia
Valencia, Spain

Nov 9-16
Tennis: Barclays ATP World Tour Finals -Indoor
London

Nov 11-16
Badminton: Maybank Malaysia International Challenge 2014
Kuching, Sarawak

Nov 13-16
Golf: Lorena Ochoa Invitational - LPGA
Mexico

Nov 13–21 
Squash: Men’s World Championship
Doha, Qatar 

Nov 14-16
Football: Euro Championships qualifying
Various venues

Nov 14-17
Golf: OHL Classic at Mayakoba - PGA
Playa del Carmen, Mexico

Nov 15
Rugby: England vs South Africa, Scotland vs New Zealand, Wales vs Fiji
Various venues

Nov 16-22
Bowling: Daejeon International Open 
Daejeon, South Korea

Nov 18-23 
Badminton: Hong Kong Open 
Kowloon

Nov 20-23
Golf: CME Group Tour Championship
Naples, Florida

Nov 21-22
Bowling: Qatar Bowling Open
Doha

Nov 21-23 
F1: Abu Dhabi Grand Prix
Yas Marina

Nov 21-23
Tennis: Davis Cup World Group Final
France

Nov 22
Rugby: England vs Samoa, Ireland vs Australia, Scotland vs Tonga, Wales vs New Zealand
Various venues

Nov 22-Dec 20
Football: AFF Suzuki Cup
Singapore/Vietnam

Nov 25-30
Badminton: Macau Open 
Macau

Nov 27-Dec 3
Bowling: 15th Milo International Junior All Stars 
Petaling Jaya, Malaysia

Nov 27-Dec 7
Badminton: Axiata Cup
Jakarta/Kuala Lumpur

Nov 29
Rugby: England vs Australia, Wales vs South Africa
Various venues

Nov 29-Dec7
Hockey: Women’s 21st Champions Trophy
Mendoza, Argentina

December

Dec 1-6
Squash: Women’s World Team Championship
Niagara on the lake, Canada

Dec 2-4
Golf: USPGA Champions Tour - PNC Father-Son Challenge
Orlando, Florida 

Dec 3-7
Swimming: World Championships (short course)
Doha, Qatar

Dec 4-15
Bowling: World Bowling Championship 2014
Abu Dhabi

Dec 8-13
Badminton: Yonex Grand Prix
California, USA

Dec 6-14
Hockey: Men’s Hero Hockey Champions Trophy
Bhubaneswar, India

Dec 12–19 
Squash: Women’s World Championship
TBA

Dec 17-21
Badminton: BWF World Superseries Finals
Dubai

advertisement