ATHLETICS
FINAL
Men's triple jump: 1 Eldhose Paul (Ind) 7.03m; 2 Abdulla Abubacker Narangolitevid (Ind) 7.02m; 3 Jha -Nhai Perinchief (Ber) 16.92m;... 13 Andre Anura Anuar (no mark).
Women’s Hammer: 1. Camryn Rogers (Can) 74.08m, 2. Julia Ratcliffe (Aus) 69.63m, 3. Jillian Weir (Can) 67.35m;... 10 Grace Wong 61.30m
BADMINTON
QUARTER-FINALS
Men's singles: Ng Tze Yong bt Loh Kean Yew (Sin) 15-21, 21-14, 21-11.
Men's doubles: Aaron Chia-Soh Wooi Yik bt Brian Kasirye-Daniel Wanagaliya (Uga) 21-6, 21-12; Chan Peng Soon-Tan Kian Meng bt Sachin Dias-Buwaneka Goonethilleka (Srl) 21-16, 21-12.
Women's doubles: Pearly Tan-M. Thinaah bt Yujia Jin-Crystal Wong (Sin) 21-15, 11-21, 21-15.
SEMI-FINALS
Men's singles: Ng Tze Yong bt K. Srikanth (Ind) 13-21, 21-19, 21-10.
Men's doubles: Ben Lane-Sean Vendy (Eng) bt Aaron Chia-Soh Wooi Yik 18-21, 21-17, 21-4; Satwiksairaj Rankireddy-Chirag Shetty (Ind) bt Chan Peng Soon-Tan Kian Meng 21-6, 21-15.
Women's doubles: Pearly Tan-M. Thinaah bt Treesa Jolly-Gayathri Gopichand 21-13, 21-16.
Mixed doubles: Terry Hee-Jessica Tan (Sin) bt Tan Kian Meng-Lai Pei Jing 25-23, 21-18.
DIVING
FINAL
Women's synchronised 10m platform: 1. Charli Petrov-Melissa Wu (Aus) 306.00 pts 2. Eden Cheng-Andrea Siriex (Eng) 298.86 pts 3. Robyn Birch-Emily Martin (Eng) 287.88 pts 4. Pandelela Rinong Pamg-Nur Dhabitah Sabri 286.92 pts
Men’s 3m springboard: 1. Daniel Goodfellow (Eng) 484.45, 2. Jordan Houlden (End) 465.15, 3. Jack David Laugher (Eng ) 462.30. Selected: 7. Ooi Tze Liang 427.70.
PRELIMINARY
Men’s 11m platform: 1. Cassiel Emmanuel Rousseau (Aus) 466.90 pts. 2. Noah Oliver William (End) 427.40, 3. Matthew Lee (Eng)) 424.05 pts. Selected: 6. Bertrand Rhodict Lises 396.60, 14. Hanis Jaya Surya 300.90.
LAWN BOWLS
SEMI-FINALS
Men's singles: Gary Kelly (Nrl) bt Fairul Izwan Abdul Muin's 21-15.
BRONZE MEDAL PLAYOFF
Men's singles: Iain McLean (Sco) bt Fairul Izwan Abdul Muin 21-11.
Women's pairs: Selina Goddard-Katelyn Inch (Nzl) bt Siti Zalina Ahmad and Emma Firyana Saroji 20-15.
SQUASH
QUARTER-FINALS
Men's doubles: Ng Eain Yow-Ivan Yuen (Mas) bt Velavan Senthilkumar-Abhay Singh (Ind) 11-8, 11-8.
SEMI-FINALS
Women's doubles: Sarah-Jane Perry-Alison Waters (Eng) bt Rachel Arnold-Aifa Azman 8-11, 11-6, 11-9; Joelle King-Amanda Landers Murphy (NZ) bt Chan Yiwen-Ainaa Amani Ampandi 11-9, 11-7.
TABLE TENNIS
SEMI FINALS
Mixed doubles: Choong Javen-Karen Lyne bt Clarence Chew-Zeng Jian (Sin) 11-7, 5-11, 11-7, 11-7.