Results worldwide


ATHLETICS

British Diamond League

Men

100m: 1. Asafa Powell (Jam) 9.91, 2. Nester Carter (Jam) 9.93, 3. Michael Frater (Jam) 10.01.

800m: 1. Abubaker Kaki (Sud) 1:44.54, 2. Marcin Lewandowski (Pol) 1:45.47, 3. Amine Laalou (Mar) 1:45.77.

5000m: 1. Mohammed Farah (Bri) 13:06.14, 2. Galen Rupp (US) 13:06.86, 3. Imane Merga (Eth) 13:07.63.

400m hurdles: 1. David Greene (Bri) 48.20, 2. Bershawn Jackson (US) 48.22, 3. Javier Culson (Pur) 48.34.

Triple jump: 1. Phillips Idowu (Bri) 17.54m, 2. Alexis Copello (Cub) 17.12, 3. David Giralt (Cub) 17.08.

Shot putt: 1. Dylan Armstrong (Can) 21.55m, 2. Tomasz Majewski (Pol) 20.90, Christian Cantwell (US) 20.86.

Javelin: 1. Andreas Thorkildsen (Nor) 88.30m, 2. Matthias de Zordo (Ger) 83.42, 3. Jarrod Bannister (Aus) 82.01.

Women

200m: 1. Bianca Knight (US) 22.59, 2. Marshevet Hooker (US) 22.59, 3. Carmelita Jeter (US) 22.62.

400m: 1. Amantle Montsho (Bot) 50.20, 2. Rosemarie Whyte (Jam) 50.82, 3. Novlene Williams (Jam) 50.85.

800m: 1. Jennifer Meadows (Bri) 2:02.06, 2. Lucia Klocova (Svk) 2:02.09, 3. Emma Jackson (Bri) 2:02.18.

1500m: 1. Morgan Uceny (US) 4:05.64, 2. Kalkidan Gezahegne (Eth) 4:05.96, 3. Maryam Yusuf Jamal (Brn) 4:06.39.

100m hurdles: 1. Sally Pearson-McLellan (Aus) 12.48, 2. Danielle Carruthers (US) 12.52, 3. Virginia Powell (US) 12.79.

3000m steeplechase: 1. Sofia Assefa (Eth) 9:25.87, 2. Almaz Ayona (Eth) 9:30.27, 3. Fionnuala Britton (Eir) 9:37.93.

High jump: 1. Blanka Vlasic (Cro) 1.99m, 2. Anna Chicherova (Rus) 1.99, 3. Emma Green (Swe) 1.90.

Long jump: 1. Janay DeLoach (US) 6.78m, 2. Brittney Reese (US) 6.67, 3. Dariya Klishina (Rus) 6.64.

Pole vault: 1. Silke Spiegelburg (Ger) 4.66m, 2. Holly Bleasdale (Bri) 4.61, 3. Fabiana Murer (Bra) 4.46.

Discus: 1. Nadine Mller (Ger) 65.75m, 2. Aretha Hill (US) 62.65, 3. Dani Samuels (Aus) 62.33.

CYCLING

Tour de France

Stage nine (208km): 1. Luis Leon Sanchez (Spa) Rabobank 5’27:09; 2. Thomas Voeckler (Fra) Europcar 0:05 behind; 3. Sandy Casar (Fra) FDJ 0:13; 4. Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto 3:59; 5. Peter Velits (Slv) HTC-Highroad; 6. Cadel Evans (Aus) BMC Racing; 7. Andy Schleck (Lux) Leopard; 8. Tony Martin (Ger) HTC-Highroad; 9. Fraenk Schleck (Lux) Leopard; 10. Damiano Cunego (Ita) Lampre all same time.

Leading overall standings: 1. Thomas Voeckler (Fra) Europcar 38’35:11; 2. Luis Leon Sanchez (Spa) Rabobank 1:49 behind; 3. Cadel Evans (Aus) BMC Racing 2:26; 4. Fraenk Schleck (Lux) Leopard 2:29; 5. Andy Schleck (Lux) Leopard 2:37; 6. Tony Martin (Ger) HTC-Highroad 2:38; 7. Peter Velits (Slv) HTC-Highroad; 8. Andreas Kloeden (Ger) RadioShack 2:43; 9. Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto 2:55; 10. Jakob Fuglsang (Den) Leopard 3:08.

GOLF

John Deere Classic

Leading final round scores (US unless stated): 262: Steve Stricker 66-64-63-69; 263: Kyle Stanley 65-67-65-66; 267: Zach Johnson 66-69-67-65, Matt McQuillan (Can) 64-69-70-64; 268: Charles Howell 66-68-70-64, Chez Reavie 66-62-68-72; 269: Cameron Percy (Aus) 66-67-67-69, Brendon de Jonge (Zim) 66-66-63-74; 270: Briny Baird 68-70-68-64, Brian Gay 68-67-69-66, Cameron Tringale 70-66-65-69; 271: Kang Sung-hoon (Kor) 72-65-68-66, Aron Price (Aus) 69-66-67-69; 272: Arjun Atwal (Ind) 67-66-70-69; 275: Steven Bowditch (Aus) 67-68-72-68; 276: Brian Davis (Bri) 70-66-67-73, Rod Pampling (Aus) 69-69-70-68; 279: Nathan Green (Aus) 69-64-69-77; 281: Michael Sim (Aus) 67-70-70-74.

US Women’s Open

Leading final round scores (US unless stated): 281: Seo Hee-kyung (Kor) 72-73-68-68, Ryu So-yeon (Kor) 74-69-69-69 (champion); 283: Cristie Kerr 71-72-69-71; 284: Angela Stanford 72-70-70-72; 285: Mika Miyazato (Jpn) 70-67-76-72; 286: Karrie Webb (Aus) 70-73-72-71, Ai Miyazato (Jpn) 70-68-76-72, Inbee Park (Kor) 71-73-70-72; 287: Ryann O’Toole 69-72-75-71; 288: Shin Jiyai (Kor) 73-72-73-70, Amy Yang (Kor) 75-69-73-71, I.K. Kim (Kor) 70-69-76-73; 289: Chella Choi (Kor) 71-76-70-72, Candie Kung (Tpe) 76-69-71-73.

Scottish Open

Leading final round scores (British or Irish unless stated, tournament reduced to 54 holes): 197: Luke Donald 67-67-63; 201: Fredrik Andersson Hed (Swe) 73-66-62; 202: Martin Wiegele (Aut) 69-68-65, Mark Tullo (Chi) 65-71-66, Nicolas Colsaerts (Bel) 69-66-67, Angel Cabrera (Arg) 71-64-67, George Coetzee (Rsa) 66-69-67, Lorenzo Gagli (Ita) 68-68-66, Scott Jamieson 67-66-69; 203: Peter Hanson (Swe) 66-67-70, Robert Coles 70-69-64, Jamie Donaldson 67-68-68, Matt Kuchar (US) 70-66-67; 204: Robert Jan Derksen (Hol) 71-67-66, Retief Goosen (Rsa) 67-71-66, Jose Manuel Lara (Spa) 68-66-70, Romain Wattel (Fra) 70-67-67, Justin Rose 69-67-68, Shane Lowry 69-70-65, Paul McGinley 69-69-66, Mark Foster 69-67-68, Lee Westwood 65-71-68, Padraig Harrington 69-67-68, Barry Lane 67-67-70.

TENNIS

Budapest Grand Prix

Final: Roberta Vinci (Ita) bt Irina Begu (Rom) 6-4, 1-6, 6-4.

Davis Cup

World Group

Quarter-finals: Sweden 1 Serbia 4, USA 1 Spain 3, Germany 1 France 4.

Americas Zone Group 1

Second round: Ecuador 2 Canada 3, Uruguay 0 Brazil 5

Asia/Oceania Group 1

Second round: China 1 Australia 3, Japan 4 Uzbekistan 1.

First round relegation playoffs: New Zealand 5 Philippines 0.

Europe/Africa Group 1

Second round: Italy 5 Slovenia 0, South Africa 3 Holland 1, Switzerland 5 Portugal 0.

Newport International

Final: John Isner (US) bt Olivier Rochus (Bel) 6-3, 7-6 (8-6).

Article type: metered
User Type: anonymous web
User Status:
Campaign ID: 1
Cxense type: free
User access status: 3

   

Stories You'll Enjoy