Results worldwide


  • Other Sport
  • Friday, 20 May 2011

n BASKETBALL

NBA Championship

Eastern Conference Finals: Miami 85 Chicago 75 (best-of-seven series tied at 1-1).       

n CYCLING

Giro d’Italia

12th stage (184km): 1. Mark Cavendish (Bri) 4’17:25, 2. Davide Appollonio (Ita), 3. Alessandro Petacchi (Ita), 4. Roberto Ferrari (Ita), 5. Gerald Ciolek (Ger), 6. Fabio Sabatini (Ita), 7. Manuel Belletti (Ita), 8. Mirko Selvaggi (Ita), 9. Mark Renshaw (Aus), 10. Manuel Cardoso (Por) all same time

Leading overall standings: 1. Alberto Contador (Spa) 44’55:16, 2. Kanstantsin Sivtsov (Blr) 59 seconds behind, 3. Vincenzo Nibali (Ita) 1:21, 4. Christophe Le Mevel (Fra) 1:28, 5. Michele Scarponi (Ita), 6. David Arroyo (Spa) 1:37, 7. Roman Kreuziger (Cze) 1:41, 8. Jose Serpa (Col) 1:47, 9. Dario Cataldo (Ita) 2:21, 10. Matteo Carrara (Ita) 2:21.

Tour of California

Fourth Stage (132km): 1. Christopher Horner (US) 3’27:51, 2. Andy Schleck (Lux) 1:15 behind, 3. Rory Sutherland (Aus), 4. Levi Leipheimer (US) all same time, 5. Thomas Danielson (US) 1:22, 6. Christian Vandevelde (US) 1:29, 7. Ryder Hesjedal (Can) 1:36, 8. Laurens Ten Dam (Ned) 1:45, 9. Andrew Talansky (US) 1:50, 10. Linus Gerdemann (Ger) same time.

Leading overall standings: 1. Horner 11’29:32, 2. Leipheimer 1:15 behind, 3. Danielson 1:22, 4. Vandevelde 1:29, 5. Sutherland (Aus) 1:30, 6. Schleck same time, 7. Hesjedal 1:36, 8. Gerdemann 1:50, 9. Talansky same time, 10. Ten Dam 2:00.

n GOLF

SK Telecom Open               

Leading first round scores

(South Korea unless stated)

66: Andre Stolz (Aus); 67: Scott Arnold (Aus), KJ Choi (Kor); 69: Nam Young-woo (Kor), Leigh McKechnie (Aus), Park Sang-hyun (Kor), Adam Crawford (Aus); 70: Guido van der Valk (Ned), Kim Kyung-tae (Kor), Kim Hyung-tae (Kor), Lee Ki-sang (Kor); 71: Kim Seung-hyuk (Kor), Terry Pilkadaris (Aus), Brad Shilton (Nzl), Scott Laycock (Aus), Kurt Barnes (Aus), Mitchell Brown (Aus), Andrew Tschudin (Aus), Paul Spargo (Aus), Craig Scott (Aus), Ashley Hall (Aus).

n TENNIS        

Brussels Open

Second round: Caroline Wozniacki (Den) bt Varvara Lepchenko (US) 6-4, 7-6 (7-5); Yanina Wickmayer (Bel) bt Alison Van Uytvanck (Bel) 7-6 (7-2), 6-4; Francesca Schiavone (Ita) bt Irina Falconi (US) 6-4, 6-4; Ayumi Morita (Jpn) bt Casey Dellacqua (Aus) 1-6, 6-0, 7-5; Peng Shuai (Chn) bt Abigail Spears (US) 6-2, 6-0; Sofia Arvidsson (Swe) bt Jelena Jankovic (Ser) 3-6, 6-3, 6-3; Alexandra Dulgheru (Rom) bt Klara Zakopalova (Cze) 6-3, 6-2; Vera Zvonareva (Rus) bt Galina Voskoboeva (Kaz) 2-6, 6-4, 6-3.

Strasbourg Open

Second round: Marion Bartoli (Fra) bt Elena Baltacha (Bri) w.o; Lucie Hradecka (Cze) bt Stephanie Foretz (Fra) 6-2, 6-4; Mirjana Lucic (Cro) bt Jelena Dokic (Aus) 6-2, 6-2; Anabel Medina Garrigues (Spa) bt Bojana Jovanovski (Ser) 6-2, 6-0; Daniela Hantuchova (Svk) bt Mathilde Johansson (Fra) 6-4, 6-2; Nadia Petrova (Rus) bt Alize Cornet (Fra) 2-6, 6-2, 6-2; Maria Kirilenko (Rus) bt Laura Pous (Spa) 6-3, 3-6, 7-6 (7-5); Andrea Petkovic (Ger) bt Zhang Shuai (Chn) 6-1, 6-3.

Quarter-finals: Andrea Petkovic (Ger) bt Maria Kirilenko (Rus) 6-4, 6-3; Marion Bartoli (Fra) bt Lucie Hradecka (Cze) 6-2, 6-3; Daniela Hantuchova (Slo) bt Nadia Petrova (Rus) 6-4, 6-2; Anabel Medina Garrigues (Spa) bt Mirjana Lucic (Cro) 6-4, 6-4.

Nice Open

Second round: David Ferrer (Spa) bt Andreas Seppi (Ita) 6-3, 6-2; Oleksandr Dolgopolov Jr (Ukr) bt Pere Riba (Spa) 7-6 (7-5), 7-6 (7-5); Victor Hanescu (Rom) bt Michael Russell (US) 7-5, 6-2; Robin Haase (Ned) bt Sergiy Stakhovsky (Ukr) 6-2, 6-4; Pablo Andujar (Spa) bt Julien Benneteau (Fra) 6-3, 6-4; Nicolas Almagro (Spa) bt Carlos Berlocq (Arg) 6-7 (5-7), 6-4, 6-3; Ernests Gulbis (Lat) bt Denis Istomin (Uzb) 6-3, 4-6, 6-3; Tomas Berdych (Cze) bt Adrian Mannarino (Fra) 6-1, 6-4.

World Team Cup

Red Group: Argentina bt United States 2-0 (Juan Monaco bt Mardy Fish 7-6 (4), 7-5; Juan Ignacio Chela bt John Isner 6-1, 7-6); Argentina bt Sweden 2-1 (Juan Ignacio Chela bt Christian Lindell 6-1, 6-1; Maximo Gonzalez lost to Robin Soderling 1-6, 4-6; Juan Ignacio Chela-Juan Monaco bt Simon Aspelin-Robert Lindstedt 7-6 (7-1), 6-0).

Blue Group: Serbia bt Russia 2-1 (Dusan Lajovic bt Igor Andreev 1-6, 7-6 (8-6), 6-4; Viktor Troicki bt Mikhail Youzhny 6-3, 6-1; Janko Tipsarevic-Viktor Troicki lost to Igor Andreev-Dmitry Tursunov 3-6, 6-4, 5-10); Spain bt Germany 2-1 (Marcel Granollers lost to Florian Mayer 6-4, 4-6, 2-6; Daniel Gimeno-Traver bt Philipp Kolhschreiber 6-4, 2-6, 6-3; Marcel Granollers-Marc Lopez bt Christopher Kas-Philipp Petzschner 7-6 (9-7), 6-3).

Article type: metered
User Type: anonymous web
User Status:
Campaign ID: 1
Cxense type: free
User access status: 3

   

Across the site