Results worldwide


n CYCLING

Dauphine Criterium

Third stage (49km time trial): 1. Janez Brajkovic (Slo) RadioShack 1’01:51, 2. David Millar (Bri) GRM at 26, 3. Edvald Boasson Hagen (Nor) SKY 43, 4. Tejay Van Garderen (USA) THR 53, 5. Denis Menchov (Rus) RAB 55,

6. Alberto Contador (Spa) AST 1:45, 7. Geraint Thomas (Bri) SKY 1:56, 8. Christian Knees (Ger) MRM 2:09, 9. Laszlo Bodrogi (Hun) KAT 2:14, 10. Patrick Gretsch (Ger) THR 2:15.

Leading overall standings: 1. Janez Brajkovic (Slo) RadioShack 10’22:04, 2. David Millar (Bri) GRM 36, 3. Tejay Van Garderen (USA) THR 50, 4. Alberto Contador (Spa) AST 1:41, 5. Geraint Thomas (Bri) SKY 2:01,

6. Christian Knees (Ger) MRM 2:20, 7. Vladimir Gusev (Rus) KAT 2:45, 8. Denis Menchov (Rus) RAB 2:47, 9. Gorka Verdugo (Spa) EUS 2:49, 10. Christophe Riblon (Fra) ALM 2:53.

n TENNIS

Birmingham Open

First round: Anne Keothavong (Bri) bt Pauline Parmentier (Fra) 4-6, 7-5, 7-5; Kaia Kanepi (Est) bt Elena Baltacha (Bri) 6-1, retired.

Second round: Li Na (Chn) bt Anne Keothavong (Bri) 6-2, 6-4; Michelle Larcher de Brito (Por) bt Olga Govortsova (Blr) 6-1, 4-6; Maria Sharapova (Rus) bt Bethanie Mattek-Sands (US) 6-0, 6-3; Aravane Rezai (Fra) bt Anastasia Rodionova (Aus) 6-3, 6-4; Mirjana Lucic (Cro) bt Karolina Sprem (Cro) 6-3, 5-7, 7-6 (6-3); Tamarine Tanasugarn (Tha) bt Sania Mirza (Ind) 4-6, 7-5, 6-1; Marina Erakovic (Nzl) bt Jill Craybas (US) 3-6, 6-4, 6-4; Alison Riske (US) bt Aleksandra Wozniak (Can) 6-2, 6-4; Kaia Kanepi (Est) bt Jarmila Groth (Aus) 7-6 (7-5), 7-5; Yanina Wickmayer (Bel) bt Laura Robson (Bri) 7-5, 6-4; Angelique Kerber (Ger) bt Ayumi Morita (Jpn) 6-1, 7-6 (9-7); Sesil Karatantcheva (Kaz) bt Yaroslava Shvedova (Kaz) 6-4, 6-4; Sara Errani (Ita) bt Shenay Perry (USA) 6-2, 4-6, 6-1; Alla Kudryavtseva (Rus) bt Vania King (USA) 6-1, 6-2; Anna Chakvetadze (Rus) bt Andrea Petkovic (Ger) 6-4, 6-4; Magdalena Rybarikova (Svk) bt Ekaterina Makarova (Rus) 7-5, 4-6, 7-6 (7-5).

Halle Open

First round: Alejandro Falla (Col) bt Noam Okun (Isr) 6-4, 6-3.

Second round: Philipp Kohlschreiber (Ger) bt Marco Chiudinelli (Swe) 6-4, 7-5; Mischa Zverev (Ger) bt Jurgen Melzer (Aut) 3-6, 7-6 (7-2), 7-6 (7-3); Roger Federer (Swi) bt Alejandro Falla (Col) 6-1, 6-2; Benjamin Becker (Ger) bt Nikolay Davydenko (Rus) 6-3, 6-4. Lukas Lacko (Svk) bt Dominik Meffert (Ger) 2-6, 6-4, 6-3; Andreas Beck (Ger) bt Nicolas Kiefer (Ger) 6-2, 3-6, 7-6 (7-4); Philipp Petzschner (Ger) bt Viktor Troicki (Srb) 7-6 (7-5), 6-3; Lleyton Hewitt (Aus) bt Thiemo de Bakker (Hol) 6-3, 6-3.

Queen’s Club

Second round: Marin Cilic (Cro) bt Nicolas Mahut (Fra) 6-7 (5-7), 6-3, 6-2; Xavier Malisse (Bel) bt Bernard Tomic (Aus) 6-2, 3-6, 6-2; Novak Djokovic (Srb) bt Paolo Lorenzi (Ita) 6-3, 6-3; Denis Istomin (Uzb) bt Dustin Brown (Jam) 7-6 (9-7), 6-4; Mardy Fish (USA) bt Santiago Giraldo (Col) 7-6 (7-5), 6-2; Rafael Nadal (Spa) bt Marcos Daniel (Bra) 6-2, 6-2; Denis Istomin (Uzb) bt Dustin Brown (Jam) 7-6 (9-7), 6-4.

Third round: Rainer Schuettler (Ger) bt Richard Gasquet (Fra) walk over; Dudi Sela (Isr) bt Andy Roddick (US) 6-4, 7-6 (10-8); Sam Querrey (US) bt Marcel Granollers (Spa) 6-4, 7-6 (7-5); Feliciano Lopez (Spa) bt Julien Benneteau (Fra) 6-2, 6-4; Michael Llodra (Fra) bt Marin Cilic (Cro) 7-6 (7-2), 6-2.

Article type: metered
User Type: anonymous web
User Status:
Campaign ID: 1
Cxense type: free
User access status: 3

   

Stories You'll Enjoy


Vouchers