Results


■ THOMAS CUP

Group A: South Korea bt Peru 5-0 (Shon Wan-ho bt Andres Corpancho 21-9, 21-15; Yoo Yeon-seong-Cho Gun-woo bt Antonio De Vinatea-Martin Del Valle 21-14, 21-10; Hong Ji-hoon bt Bruno Monteverde 21-13, 21-13; Shin Baek-cheol-Kim Ki-jung bt Mario Cuba-Andres Corpancho 21-11, 21-14; Lee Hyun-il bt Rodrigo Pacheco 21-8, 21-5).

Group B: Japan bt Nigeria 5-0 (Kenichi Tago bt Fagbemi Olaoluwa 21-10, 21-14;Kenichi Hayakawa-Kenta Kazuno bt Adamu Ibrahim-Edicha Ocholi 21-5, 21-13; Sho Sasaki bt Ifraimu Jinkam 21-4, 21-14; Shoji Sato bt Abah Eneojo 21-9, 21-11; Noriyasu Hirata-Hirokatsu Hashimoto bt Fagbemi Olaoluwa-Ifraimu Jinkam 21-4, 21-13).

Group C: Germany bt Poland 5-0 (Marc Zwiebler bt Przemyslaw Wacha 21-15, 26-24; Ingo Kinderwater-Michael Fuchs bt Adam Cwalina-Michal Logosz 21-16, 21-19; Dieter Domke bt Michal Rogalski 21-8, 21-17; Kristof Hopp-Johannes Schoettler bt Lukasz Moren-Przemyslaw Wacha 18-21, 21-17, 21-18; Marcel Reuter bt Hubert Paczek 16-21, 21-19, 21-18).

Group D: Indonesia bt India 4-1 (Taufik Hidayat bt Kashyap Parupalli 14-21, 21-19, 21-18; Markis Kido-Hendra Setiawan bt Thomas Sanave-Akshay Dewalkar 21-11, 21-13; Sony Dwi Kuncoro lost to Arvind Bhatt 21-19, 9-21, rtd; Alvent Yulianto Chandra-Hendra Aprida Gunawan bt Rupesh Kumar-Diju Viliyaveetil 14-21, 21-13, 21-11; Simon Santoso bt Anup Sridhar 21-8, 21-17).

■ UBER CUP

Group A: Malaysia bt United States 5-0 (Wong Mew Choo bt Rena Wang 21-7, 21-10; Tee Jing Yee bt Eva Lee 21-12, 21-14; Sonia Cheah bt Cee Nantana Ketpura 21-16, 16-21, 21-9; Wong Pei Tty-Chin Eei Hui bt Priscilla Lun-Chen Keui-ya 21-9, 21-8; Woon Khe Wei-Ng Hui Ling bt Eva Lee-Mesinee Mangkalakiri 21-17, 22-24, 21-14).

Group B: Denmark bt Australia 3-2 (Camilla Sorensen bt Erica Pong 21-15, 21-6; Karina Jorgensen lost to Renuga Veeran 20-22, 13-21; Mette Poulsen lost to Huang Chia-chi 11-21, 5-21; Kamilla Rytter Juhl-Christinna Pedersen bt Kate Wilson Smith-Renuga Veeran 21-12, 21-19; Lena Frier Kristiansen-Marie Ropke bt Tang He-tian-Huang Chia-chi 21-13, 21-16).

Group C: Russia bt Germany 4-1 (Ella Diehl lost to Juliane Schenk 16-21, 13-21; Tatjana Bibik bt Karin Schnaase 21-18, 21-12; Anastasia Prokopenko bt Fabienne Deprez 22-20, 17-21, 21-19; Valeria Sorokina-Nina Vislova bt Birgit Overzier-Juliane Schenk 21-17, 21-11; Ella Diehl-Anastasia Russkikh bt Carla Nelte-Johanna Goliszewski 21-12, 21-17).

Group D: India bt South Africa 5-0 (Saina Nehwal bt Kerry-Lee Harrington 21-8, 21-8; Adit Muttatkar bt Stacey Doubell 21-5, 21-6; Trupti Murgunde bt Jade Morgan 21-10, 21-9; Shruti Kurian-Aparna Balan bt Stacey Doubell-Kerry-Lee Harrington 21-13, 21-10; Jwala Gutta-Ashwini Ponnappa bt Michelle Edwards-Jade Morgan 21-8, 21-12).

Article type: metered
User Type: anonymous web
User Status:
Campaign ID: 1
Cxense type: free
User access status: 3

   

Stories You'll Enjoy


Vouchers