Results worldwide


  • Other Sport
  • Saturday, 26 Sep 2009

ATHLETICS

Daegu Meet

MEN

100m: 1. Tyson Gay (USA) 9.94, 2. Asafa Powell (Jam) 10.00, 3. Nesta Carter (Jam) 10.15.

200m: 1. Wallace Spearmon (USA) 20.29, 2. Jeffrey Lawal Balogun (Bri) 20.98, 3. Kim Collins (Skn) 21.19.

800m: 1. Yusuf Saad Kamel (Brn) 1:45.09, 2. Ali Belal Mansoor (Brn) 1:45.29, 3. Mbulaeni Mulaudzi (Rsa) 1:45.56.

5000m: 1. Joseph Kiplimo (Ken) 13:24.92, 2. Sammy Alex Mutahi (Ken) 13:25.14, 3. Josephat Bett Kipkoech (Ken) 13:25.34.

110m hurdles: 1. Dwight Thomas (Jam) 13.36, 2. Gregory Sedoc (Ned) 13.45, 3. Joel Aula Elija Brown (USA) 13.46.

400m hurdles: 1. Felix Sanchez (Dom) 48.94, 2. Kazuaki Yoshida (Jpn) 50.33, 3. Michael Tinsley (USA) 51.16.

Triple jump: 1. Leevan Sands (Bah) 16.50m, 2. Brandon Roulhac (USA) 16.44, 3. Andrej Batagelj (Slo) 16.10.

Javelin: 1. Teemu Wirkkala (Fin) 86.95m, 2. Mark Frank (Ger) 81.86, 3. Mike Hazle (USA) 79.38.

Women

100m: 1. Carmelita Jeter (USA) 10.83, 2. Sherone Simpson (Jam) 11.35, 3. Gloria Asumnu (USA) 11.35.

200m: 1. Debbie Ferguson McKenzie (Bah) 22.90, 2. Shericka Williams (Jam) 23.18, 3. Cydonie Mothersill (Cay) 23.32.

800m: 1. Jennifer Meadows (Bri) 2:01.65, 2. Sonja Roman (Slo) 2:02.88, 3. Tamara Tverdostup (Ukr) 2:03.51.

1500m: 1. Nancy Langat (Ken) 4:06.80, 2. Lidia Chojecka (Pol) 4:08.35, 3. Helen Clitheroe (Bri) 4:09.10.

100m hurdles: 1. Brigitte Foster Hylton (Jam) 12.60, 2. Dawn Harper (USA) 12.75, 3. Nikeisha Wilson (Jam) 12.96.

Long jump: 1. Tatyana Lebedeva (Rus) 6.78m, 2. Funmi Jimoh (USA) 6.74, 3. Jung Soon-ok (Kor) 6.52.

Pole vault: 1. Yelena Isinbayeva (Rus) 4.60m, 2. Monika Pyrek (Pol) 4.50, 3. Aleksandra Kiryashova (Rus) 4.50.

Javelin: 1. Maria Abakumova (Rus) 66.37m, 2. Monica Stoian (Rom) 57.31, 3. Kim Kyung-ae (Kor) 57.15.

CYCLING

World road race championships

Men’s time trial (49.8km): 1. Fabian Cancellara (Swi) 57:55, 2. Gustav Larsson (Swe) at 1:27, 3. Tony Martin (Ger) 2:30.

GOLF

CVS Challenge

Leading first round scores (South Korea unless stated): 65: Sophie Gustafson (Swe); 67: Kim Na-ri, Angela Stanford (USA), Sophia Sheridan (Mex); 68: Feng Shanshan (Chn), Karrie Webb (Aus), Bae Kyeong, Lorena Ochoa (Mex), Mikaela Parmlid (Swe); 69: Jennifer Rosales (Phi), Kim Welch, Yani Tseng (Tpe), Karine Icher (Fra), Suzann Pettersen (Nor), Anna Grzebien, Maria Hjorth (Swe), Helen Alfredsson (Swe), Beth Bader, Kim Joo-mi;

70: Lee Meena, Sandra Gal (Ger), Alena Sharp (Can); 71: Sarah Kemp (Aus), Teresa Lu (Tpe), Catriona Matthew (Bri), Hye Jung Choi, Chella Choi; 72: Mindy Kim, Eva Dahllof (Swe), Johanna Mundy (Bri), Minea Blomqvist (Swe), Han Hee-won, Rachel Hetherington (Aus), Shin Jiyai, Pak Se-ri, Amy Yang (Tpe), Katherine Hull (Aus), Oh Ji-young, Kang Haeji.

Panasonic Open

Leading second round scores: 135: Daisuke Maruyama (Jpn) 69-66; 136: Kim Hyung-sung (Kor) 68-68; 137: Prayad Marksaeng (Tha) 70-67, Taichi Teshima (Jpn) 71-66, Toru Suzuki (Jpn) 73-64; 138: Liang Wen-chong (Chn) 68-70, Toshinori Muto (Jpn) 74-64, Lam Chih Bing (Sin) 66-72;

139: Azuma Yano (Jpn) 68-71, Rick Kulacz (Aus) 68-71; 140: Katsumasa Miyamoto (Jpn) 67-73, Kim Kyung-tae (Kor) 70-70, Matthew Griffin (Aus) 71-69, Yoshinori Fujimoto (Jpn) 70-70, Taigen Tsumagari (Jpn) 68-72, Toru Taniguchi (Jpn) 68-72, Unho Park (Aus) 71-69, Jyoti Randhawa (Ind) 72-68, Tetsuya Hiraguchi (Jpn) 66-74.

Tour Championship

First round scores (USA unless stated): 66: Sean O’Hair; 67: Stewart Cink, Padraig Harrington (Irl), Tiger Woods; 68: Lucas Glover; 69: Steve Marino, Retief Goosen (Rsa), Dustin Johnson; 70: John Senden (Aus), Luke Donald (Bri), Marc Leishman (Aus), Nick Watney, Scott Verplank, Zach Johnson, Steve Stricker;

71: Jerry Kelly, Hunter Mahan, Y.E. Yang (Kor), Ernie Els (Rsa), Jason Dufner; 72: Mike Weir (Can), Angel Cabrera (Arg), Brian Gay, Kenny Perry, Jim Furyk; 73: Kevin Na, Phil Mickelson, Heath Slocum, David Toms, Geoff Ogilvy (Aus).

Vivendi Trophy

Britain and Ireland 3 Europe 2

Fourballs: Graeme McDowell-Rory McIlroy (GB&I) bt Soren Kjeldsen-Alvaro Quiros (Eur) 4 and 3; Anthony Wall-Chris Wood (GB&I) bt Henrik Stenson-Robert Karlsson (Eur) 6 and 5;

Simon Dyson-Oliver Wilson (GB&I) bt Soren Hansen-Peter Hanson (Eur) 3 and 2; Anders Hansen-Francesco Molinari (Eur) bt Robert Rock-Steve Webster (GB&I) 4 and 3; Miguel Angel Jimenez-Gonzalo Fernandez-Castano (Eur) bt Ross Fisher-Nick Dougherty (GB&I) 2 and 1.

TENNIS

Korea Open

Quarter-finals: Anna-Lena Groenefeld (Ger) bt Chang Kai-chen (Tpe) 6-0, 2-6, 7-5; Maria Kirilenko (Rus) bt Vera Dushevina (Rus) 7-5, 7-6 (7-5).

Metz International

Second round: Janko Tipsarevic (Srb) bt Ivan Ljubicic (Cro) 6-4, 7-6 (7-3); Philipp Petzschner (Ger) bt Michael Llodra (Fra) 7-6 (7-3), 6-3;

Gael Monfils (Fra) bt Sebastien Grosjean (Fra) 6-1, 6-1; Richard Gasquet (Fra) bt Christophe Rochus (Bel) 7-5, 4-6, 6-2.

Romania Open

Second round: Maximo Gonzalez (Arg) bt Oscar Hernandez (Spa) 7-5, 3-6, 6-1; Simon Greul (Ger) bt Daniel Kollerer (Aut) 6-1, 6-4; Pablo Cuevas (Uru) bt Peter Luczak (Aus) 7-5, 6-4; Juan Monaco (Arg) bt Pere Riba (Spa) 6-4, 6-2.

Tashkent Open

Second round: Akgul Amanmuradova (Uzb) bt Ekaterina Bychkova (Rus) 4-6, 7-5, 7-6 (7-4); Olga Govortsova (Blr) bt Vesna Manasieva (Rus) 6-2, 6-3; Alexandra Panova (Rus) bt Patricia Mayr (Aut) 7-5, 6-1; Shahar Peer (Isr) bt Kathrin Worle (Ger) 6-2, 6-4.

Latest sports news from AP-Wire


Article type: metered
User Type: anonymous web
User Status:
Campaign ID: 7
Cxense type: free
User access status: 3

   

Across The Star Online