Results worldwide


  • Other Sport
  • Saturday, 13 Sep 2008

n CYCLING

Tour of Spain

12th stage (186.4km): 1. Paolo Bettini (Ita) QST) 4’42:44, 2. Davide Rebellin (Ita) GST 1sec behind, 3. Damiano Cunego (Ita) LAM, 4. Alessandro Ballan (Ita) LAM), 5. Alberto Contador (Spa) AST,

6. Egoi Martinez (ESP/EUS) 4, 7. Oliver Zaugg (Swi) GST, 8. Carlos Sastre (Spa) CSC, 9. Levi Leipheimer (USA) AST, 10. Igor Anton (Spa) EUS all same time.

Leading overall standings: 1. Egoi Martinez (Spa) EUS 45’48:33, 2. Levi Leipheimer (USA) AST 11sec behind, 3. Alberto Contador (Spa) AST 29, 4. Carlos Sastre (Spa) CSC 1:38, 5. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) KGZ 2:10,

6. Igor Anton (Spa) EUS 2:23, 7. Robert Gesink (Ned) RAB 3:22, 8. Davide Rebellin (Ita) GST 3:40, 9. Marzio Bruseghin (Ita) LAM 3:46, 10. Joaquin Rodriguez (Spa) GCE 4:10,

Tour of Missouri

Fourth stage (153km): 1. Michael Barry (Can) Team Columbia 3’16:03, 2. Eric Baumann (Ger) Team Sparkasse 3:16:49, 3. Danilo Wyss (Swi) BMC, 4. Christian Vande Velde (USA) Garmin-Chipotle, 5. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas,

6. Michael Rogers (Aus) Team Columbia, 7. Svein Tuft (Can) Symmetrics, 8. George Hincapie (USA) Team Columbia, 9. Antonio Cruz (USA) BMC, 10. Benjamin Day (Aus) Toyota-United all same time.

Leading overall standings: 1. Christian Vande Velde (USA) Garmin-Chipotle 12:05.13, 2. Michael Rogers (Aus) Team Columbia :21, 3. Svein Tuft (Can) Symmetrics :43, 4. George Hincapie (USA) Team Columbia 1:03, 5. Tom Danielson (USA) Garmin-Chipotle 1:27,

6. Ben Day (Aus) Toyota-United 1:28, 7. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 1:54, 8. Tom Zirbel (USA) Bissell 2:12, 9. Dominique Rollin (Can) Toyota-United 2:42, 10. Jeff Louder (USA) BMC same time.

n GOLF

Bell Micro Classic

Leading first round scores (South Korea unless stated): 67: Feng Shanshan (Chn), Anna Rawson (Aus); 68: Nicole Castrale (USA), Irene Cho (USA), Michelle Ellis (Aus), Angela Park (Bra); 69: Danielle Downey (USA), Katie Futcher (USA), Jang Jeong, Cristie Kerr (USA), Kim Song-hee, Michelle McGann (USA), Yani Tseng (Tpe);

70: Maria Hjorth (Swe), Virada Nirapathpongporn (Tha), Yoo Sun-young; 71: Marisa Baena (Col), Choi Hye-jung, Chung Il-mi, Wendy Doolan (Aus), Sophie Giquel (Fra), Katherine Hull (Aus), Lorie Kane (Can), Lee Meena (Kor), Janice Moodie (Bri), Park Hee-young, 72: Sandra Gal, Teresa Lu (Tpe), Mhairi McKay (Bri), Karen Stupples (Bri);

73: Minea Blomqvist (Fin), Julieta Granada (Par), Kang Soo-yun, Sarah Kemp (Aus), Sarah-Jane Kenyon (Aus), Lee Seon-hwa, Lim Siew Ai (Mas), Mikaela Parmlid (Swe), Suzann Pettersen (Nor), Giulia Sergas (Ita), Linda Wessberg (Swe), Lindsey Wright (Aus); 74: Louise Friberg (Swe), Johanna Head (Bri), Rachel Hetherington (Aus), Kim In-kyung, Sarah Lee, Lee Seo-jae, Min Na-on, Pak Se-ri, Gloria Park, Yang Young-a.

Binhai Open

Leading first round scores (South Korea unless stated): 69: Lee Eun-kyoung; 70: Danielle Montgomerie (Eng), Na Da-ye, Seo Hee-kyung, Yoon Chae-young, Lee Chang-hee; 71: Chung Jae-eun, Lim Sun-wook, Yan Panpan (Chn), Jang Ji-hye, Ham Young-ae, Park Cho-hee;

72: Jung Mi-hee, Yang Taoli (Chn), Shen Yanhua (Chn), Lee Hye-in, Kim Hyun-ji, Moon Soo-young, Kim Hae-jung, Ye Liying (Chn), Wang Chun (Chn), Cho Mi-hyun, Wu Honglian (Chn), Suh Bo-mi .

Mercedes-Benz Championship

Leading first round scores (Bri and Irl unless stated): 66: Richard Finch, Jean-Francois Lucquin (Fra); 67: Robert Karlsson (Swe); 68: Ross Fisher; 69: Peter Hanson (Swe), James Kingston (Rsa); 70: Bernhard Langer (Ger), Damien McGrane, Paul Lawrie, Chapchai Nirat (Tha), Richard Sterne (Rsa);

71: Francesco Molinari (Ita), Michael Campbell (Nzl), Phillip Price, Maarten Lafeber (Ned), David Frost (Rsa), Alvaro Quiros (Spa), Felipe Aguilar (Chi), Alexander Noren (Swe), Prayad Marksaeng (Tha);

72: Graeme McDowell, Mikko Ilonen (Fin), Marcel Siem (Ger), Peter Lawrie, Mads Vibe-Hastrup (Den), Marc Warren, Sven Struver (Ger), Miguel Angel Jimenez (Spa), David Dixon, Richard Green (Aus), Markus Brier (Aut);

73: Jeev Milkha Singh (Ind), Steve Webster, Charl Schwartzel (Rsa), Soren Kjeldsen (Den), Soren Hansen (Den), Per-Ulrik Johansson (Swe), David Lynn, Peter Hedblom (Swe), Jose Manuel Lara (Spa), John Daly (USA), Stephen Dodd, Ariel Canete (Arg), Paul McGinley, Gregory Havret (Fra).

n TENNIS

Bali Open

Second round: Tamira Paszek (Aut) bt Sara Errani (Ita) 6-0, 7-6 (7-2); Nadia Petrova (Rus) bt Tathiana Garbin (Ita) 6-1, 6-1; Flavia Pennetta (Ita) bt Anastasia Rodionova (Rus) 6-3, 7-5; Chan Yung-jan (Tpe) bt Peng Shuai (Chn) 6-1, 7-5.

Quarter-finals: Nadia Petrova (Rus) bt Francesca Schiavone (Ita) 6-4, 6-3; Patty Schnyder (Swi) bt Marta Domachowska (Pol) 6-2, 6-2.

Romania Open

Second round: Richard Gasquet (Fra) bt Victor Crivoi (Rom) 6-3, 6-2; Jose Acasuso (Arg) bt Martin Vassallo Arguello (Arg) 6-4, 7-5;

Ivan Navarro (Spa) bt Denis Gremelmayr (Ger) 6-3, 1-0 rtd; Teimuraz Gabashvili (Rus) bt Adrian Cruciat (Rom) 6-1, 6-2.

Article type: metered
User Type: anonymous web
User Status:
Campaign ID: 1
Cxense type: free
User access status: 3
   

Across The Star Online