Results Worldwide


  • Other Sport
  • Friday, 20 Jun 2008

CYCLING

Tour of Switzerland

Fifth stage (190km): 1. Markus Fothen (Ger) GST 4'47:31, 2. Serguei Ivanov (Rus) AST at 50, 3. Markus Zberg (Swi) GST 57, 4. Michael Albasini (Swi) LIQ same time, 5. Alexandre Botcharov (Rus) C.A,

6. Stefan Schumacher (Ger) GST, 7. Daniel Moreno (Est) GCE, 8. Andy Schleck (Lux) CSC, 9. Stijn Devolder (Bel) QST, 10. Christian Knees (Ger) MRM all same time.

Leading overall standings: 1. Igor Anton (Spa) EUS 21'25:12, 2. Kim Kirchen (Lux) THR at 0:06, 3. Oliver Zaugg (Swi) GST 0:18, 4. Roman Kreuziger (Cze) LIQ) 0:21, 5. Stijn Devolder (Bel) QST 0:22,

6. Thomas Lovkvist (Swe) THR 0:25, 7. Markus Fothen (Ger) GST 0:31, 8. Andy Schleck (Lux) CSC 0:40, 9. Serguei Ivanov (Rus) AST 0:50, 10. Andreas Kloden (Ger) AST 1:00.

RUGBY

IRB U-20 World Championship

Semi-finals: Wales 6 New Zealand 31, England 26 South Africa 18.

TENNIS

Den Bosch Open

Men's second round: Viktor Troicki (Srb) bt Ivan Ljubicic (Cro) 5-7, 6-4, 7-6 (7-5); Guillermo Canas (Arg) bt Rohan Bopanna (Ind) 6-2, 6-4; Arnaud Clement (Fra) bt Marcel Granollers (Spa) 6-7 (6-8), 6-3, 6-3; Juan Martin Del Potro (Arg) bt Rainer Schuettler (Ger) 7-6 (7-3), 7-6 (7-5).

Women's second round: Elena Dementieva (Rus) bt Sara Errani (Ita) 6-3, 7-5; Katarina Srebotnik (Slo) bt Chan Yung-jan (Tpe) 6-4, 6-3; Michaella Krajicek (Ned) bt Sania Mirza (Ind) 6-2, 6-2;

Tamarine Tanasugarn (Tha) bt Ashley Harkleroad (USA) 4-6, 6-4, 7-5; Sorana Cirstea (Rom) bt Mariya Koryttseva (Ukr) 7-6 (7-3), 6-4.

Quarter-finals: Dinara Safina (Rus) bt Katarina Srebotnik (Slo) w/o.

Eastbourne Championship

Second round: Marion Bartoli (Fra) bt Sybille Bammer (Aut) 6-3, 6-0; Caroline Wozniacki (Den) bt Svetlana Kuznetsova (Rus) 6-2, 6-2; Samantha Stosur (Aus) bt Amelie Mauresmo (Fra) 1-2 rtd;

Ekaterina Makarova (Rus) bt Vera Zvonareva (Rus) 6-3, 6-3; Alisa Kleybanova (Rus) bt Aravane Rezai (Fra) 6-3, 5-7, 6-3; Gisela Dulko (Arg) bt Olga Govortsova (Blr) 6-1, 6-7 (3-7), 6-2.

Nottingham Open

Second round: Vincent Spadea (USA) bt Radek Stepanek (Cze) w/o; Fernando Verdasco (Spa) bt Bobby Reynolds (USA) 6-2, 6-3; Ivo Karlovic (Cro) bt Sam Querrey (USA) 7-6 (7-3), 7-6 (16-14);

Gilles Simon (Fra) bt Samuel Groth (Aus) 6-7 (1-7), 6-4, 6-4; Gael Monfils (Fra) bt Julien Benneteau (Fra) 3-6, 6-4, 6-2; Andreas Seppi (Ita) bt Eduardo Schwank (Arg) 6-1, 4-6, 7-6 (9-7); Marin Cilic (Cro) bt Alex Bogdanovic (Bri) 6-4, 6-4.

Latest sports news from AP-Wire

Article type: metered
User Type: anonymous web
User Status:
Campaign ID: 1
Cxense type: free
User access status: 3
   

Across the site