Results Worldwide


  • Other Sport
  • Thursday, 19 Jun 2008

BASKETBALL

NBA Finals

Best-of-seven series: Boston Celtics 131 Los Angeles Lakers 92 (Celtics win 4-2).

CYCLING

Tour of Switzerland

Fourth stage (170km): 1. Robbie McEwen (Aus) SIL 4'04:10, 2. Oscar Freire (Spa) RAB same time, 3. Gerald Ciolek (Ger) THR, 4. Leonardo Duque (Col) COF, 5. Markus Zberg (Swi) GST,

6. Andre Korff (Ger)VBG, 7. Danilo Napolitano (Ita) LAM, 8. Alexandre Moos (Swi) BMC, 9. Alexandre Usov (Blr) A2R, 10. Danilo Wyss (Swi) BMC all same time.

Leading overall standings: 1. Igor Anton (Spa) EUS 12'36:44, 2. Kim Kirchen (Lux) THR at 0:06sec, 3. Damiano Cunego (Ita) LAM 0:12, 4. Frank Schleck (Lux) CSC 0:16, 5. Oliver Zaugg (Swi) GST 0:18,

6. Roman Kreuziger (Cze) LIQ 0:21, 7. Stijn Devolder (Bel) QST 0:22, 8. Thomas Lovkvist (Swe) THR 0:25, 9. Andy Schleck (Lux) CSC 0:40, 10. Andreas Kloden (Ger) AST 0:40.

TENNIS

Den Bosch Open

Men's second round: David Ferrer (Spa) bt Massimo Dell'acqua (Ita) 6-2, 7-6 (7-3); Marc Gicquel (Fra) bt Richard Gasquet (Fra) 7-5, 7-6 (8-6);

Jurgen Melzer (Aut) bt Igor Andreev (Rus) 6-4, 1-6, 6-1; Mario Ancic (Cro) bt Steve Darcis (Bel) 6-2, 6-4.

Women's first round: Sorana Cirstea (Rom) bt Maria Kirilenko (Rus) 7-5, 6-4; Tamarine Tanasugarn (Tha) bt Kateryna Bondarenko (Ukr) 6-3, 6-3; Chan Yung-jan (Tpe) bt Sofia Arvidsson (Swe) 7-5, 7-5.

Second round: Anna Chakvetadze (Rus) bt Angelique Kerber (Ger) 6-3, 3-6, 7-6 (7-1); Dinara Safina (Rus) bt Camille Pin (Fra) 6-1, 6-4; Alona Bondarenko (Ukr) bt Marina Erakovic (Nzl) 3-6, 6-4, 6-3.

Eastbourne Championship

First round: Alisa Kleybanova (Rus) bt Melanie South (Bri) 6-4, 6-4; Caroline Wozniacki (Den) bt Tsvetana Pironkova (Bul) 6-3, 6-2; Olga Govortsova (Blr) bt Nicole Vaidisova (Cze) 6-2, 6-4;

Sybille Bammer (Aut) bt Alla Kudryavtseva (Rus) 7-6 (11-9), 1-6, 7-5; Virginie Razzano (Fra) bt Kaia Kanepi (Est) 6-3, 6-4.

Second round: Nadia Petrova (Rus) bt Li Na (Chn) 6-2, 6-7 (5-7), 6-3.

Nottingham Open

First round: Thomas Johansson (Swe) bt Kei Nishikori (Jpn) 7-5, retired; Gilles Simon (Fra) bt Donald Young (USA) 6-1, 6-4; Samuel Groth (Aus) bt Jamie Baker (Bri) 7-6 (9-7), 6-3;

Radek Stepanek (Cze) bt John Isner (USA) 6-3, 6-2; Alex Bogdanovic (Bri) bt James Ward (Bri) 6-3, 6-4; Eduardo Schwank (Arg) bt Frederik Nielsen (Den) 6-3, 6-3; Gael Monfils (Fra) bt Chris Guccione (Aus) 7-6 (7-4), 6-4;

Vincent Spadea (USA) bt Alexander Slabinsky (Bri) 6-1, 7-5; Fernando Verdasco (Spa) bt Marcos Daniel (Bra) 6-4, 7-6 (7-3).

Second round: Thomas Johansson (Swe) bt Dmitry Tursunov (Rus) walkover.

Latest sports news from AP-Wire

Article type: metered
User Type: anonymous web
User Status:
Campaign ID: 1
Cxense type: free
User access status: 3
   

Across the site