Sports Results Worldwide


  • BASKETBALL
  •  

    NBA Championship 

    First round playoffs (all series best-of-seven) 

    Eastern Conference: New Jersey 92 Indiana 86 (New Jersey lead series 3-2), Miami 92 Chicago 78 (Miami lead series 3-2).  

    Western Conference: San Antonio 109 Sacramento 98 (San Antonio lead series 3-2), Phoenix 114 Los Angeles Lakers 97 (Lakers lead series 3-2)

  • HOCKEY
  •  

    Women's World Cup Qualifiers (Rome) 

    Group A: England 3 Japan 0, China 3 France 1, Ukraine 2 Scotland 1. 

    Standings: England 15pts, Japan 12, China 9, France 6, Ukraine 3, Scotland 0. 

    Group B: Azerbaijan 0 Ireland 0, South Korea 3 United States 0, New Zealand 5 Italy 0. 

    Standings: South Korea 13pts, United States 10, New Zealand, 7, Ireland 7, Italy 3, Azerbaijan 1. 

  • TENNIS
  •  

    Estoril Open (Portugal) 

    First round 

    Women: Lourdes Dominguez Lino (Spa) bt Magail De Lattre (Por) 6-1, 6-2; Emilie Loit (Fra) bt Frederica Piedade (Por) 6-1, 6-2; Natalia Gussoni (Arg) bt Eva Birnerova (Cze) 6-3, 6-3; Laura Pous Tio (Spa) bt Maria Vento-Kabchi (Ven) 6-0, 6-0; Zuzana Ondraskova (Cze) bt Maria Elena Camerin (Ita) 6-3, 6-3; Kaia Kanepi (Est) bt Stephanie Foretz (Fra) 6-4, 6-1; Eleni Daniilidou (Gre) bt Bethanie Mattek (US) 7-5, 6-4; Gisela Dulko (Arg) bt Zi Yan (Chn) 6-4, 6-4; Jie Zheng (Chn) bt Victoria Azarenka (Blr) 7-5, 6-4; Na Li (Chn) bt Kristina Barrois (Ger) 6-4, 6-3; Maret Ani (Est) bt Shikha Uberoi (Ind) 4-6, 6-4, 6-3; Katerina Bohmova (Cze) bt Arantxa Parra Santonja (Spa) 6-2, 4-6, 7-5. 

    Men: Gael Monfils (Fra) bt Razvan Sabau (Rom) 6-1, 6-2; Jeremy Chardy (Fra) bt Yau-Tzuoo Wang (Tpe) 7-5, 6-1; Carlos Moya (Spa) bt Flavio Saretta (Bra) 6-3, 6-4; Nicolas Lapentti (Ecu) bt Michal Przysiezny (Pol) 6-7 (3-7), 6-4, 6-4; Frederico Gil (Por) bt David Luque (Spa) 1-6, 7-6, (7-5), 6-4; Carlos Berlocq (Arg) bt Didac Perez (Spa) 6-0, 6-1; Marat Safin (Rus) bt Fabio Fognini (Ita) 6-1, 6-4; Dmitry Tursunov (Rus) bt Gaston Elias (Por) 6-2, 6-1; Alberto Portas (Spa) bt Juan Marin (Crc) 6-3, 6-4; Guillermo Garcia-Lopez (Spa) bt Leonardo Azzaro (Ita) 6-4, 4-6, 6-4; David Nalbandian (Arg) bt Nicolas Mahut (Fra) 7-5, 7-5; Nicolas Massu (Chi) bt Raemon Sluiter (Ned) 6-0, 7-5; Gustavo Marcaccio (Arg) bt Tomas Zib (Cze) 6-4, 6-2. 

    J&S Cup (Warsaw) 

    First round: Venus Williams (US) bt Urszula Radwanska (Pol) 6-3, 6-3; 

    Agnieszka Radwanska (Pol) bt Anastasia Myskina (Rus) 6-4, 4-6, 6-4; Tsvetana Pironkova (Bul) bt Katarina Srebotnik (Svk) 6-1, 6-1; Daniela Hantuchova (Svk) bt Anna Smashnova (Isr) 4-6, 7-5, 6-3; Elena Likhovtseva (Rus) bt Anabel Medina Garrigues (Spa) 7-5, 4-6, 6-1; Francesca Schiavone (Ita) bt Emma Laine (Fin) 6-0, 6-1; Tatiana Perebiynis (Ukr) bt Galina Voskoboeva (Rus) 6-3, 4-6, 6-4; Ana Ivanovic (Sem) bt Marta Domachowska (Pol) 6-4, 7-5; Julia Vakulenko (Ukr) bt Emmanuelle Gagliardi (Swi) 6-4, 6-1. 

    BMW Open (Munich) 

    First round: Olivier Rochus (Bel) bt Polito Starace (Ita) 6-2, 6-3; Denis Gremelmayr (Ger) bt Guillermo Coria (Arg) 3-6, 6-2, 6-3; Simon Greul (Ger) bt Boris Pashanski (Sem) 6-3, 6-7 (0-7), 7-6 (10-8); Bjorn Phau (Ger) bt Tomas Behrend (Ger) 3-2, retired; Alexander Waske (Ger) bt Florian Mayer (Ger) 7-6 (7-4), 6-3; Alexander Peya (Aut) bt Dieter Kindlmann (Ger) 6-3, 6-4;  

    Jurgen Melzer (Aut) bt Mikhail Youzhny (Rus) 6-3, 6-4; Philipp Kohlschreiber (Ger) bt Mario Ancic (Cro) 7-6 (7-3), 7-6 (7-5); Ivo Karlovic (Cro) bt Tommy Haas (Ger) 6-3, 7-6 (7-3); Jarkko Nieminen (Fin) bt Andrei Pavel (Rom) 7-6 (9-7), 7-6 (9-7); Ruben Ramirez Hidalgo (Spa) bt Tobias Summerer (Ger) 6-1, 6-2; Robin Soderling (Swe) bt Florent Serra (Fra) 6-7 (6-8), 7-5, 6-4. 

    Article type: metered
    User Type: anonymous web
    User Status:
    Campaign ID: 1
    Cxense type: free
    User access status: 3
       

    Stories You'll Enjoy


    -->