Perak schoolboy Schooling betters another three meet records


SEREMBAN: The youngest swimmers provided the highlights in the Milo-Pram National Junior Age-Group Aquatics Championship at Paroi Swimming Complex yesterday. 

Seven meet records fell, five of them in Group 4 (for swimmers aged 10 and below). 

Perak schoolboy Joseph Schooling smashed meet records en route to winning the 50m butterfly and 100m backstroke in the Group 4 category, taking his tally to four. 

Schooling again erased the meet records set in 2000 belonging to Daniel Bego of Sarawak in both events.  

He won the 50m butterfly in 31.48, bettering Daniel's time of 32.49. Schooling finished 0.04 seconds inside Daniel's previous mark of 1:14.89. 

Schooling had also set two new meet records in the 200m individual medley and 100m butterfly on Friday. 

Teammate Lau Zheng Rong also set a new record in the 50m breaststroke in the boy's Group 4 category. 

Zheng Rong clocked 37.82 to erase Shahir Sulaiman of Kuala Lumpur's previous record of 38.25 set in 2001. 

Schooling and Zheng Rong returned later to help the Perak relay team to win the 4x100m freestyle in a new record time of 4:39.02, smashing the 12-year-old meet record of 4:41.70 belonging to Sarawak. 

The fifth record in the Group 4 was set by Christina Loh of Penang. Christina won the girls' 50m breaststroke in 37.71, bettering Sabahan Leung Chii Lin's previous mark of 38.32 set four years ago. 

National swimmer Chai Sook Fun brought down Sia Wai Yen of Kuala Lumpur's previous meet record of 1:08.70 when she won the girls' 100m backstroke in 1:07.10. 

Melvin Chua of Sarawak erased Jimmy Wong of Sarawak's meet record of 4:51.67 set in 2001 when he won the 400m individual medley race in 4:44.89. 

National swimmer Daniel Bego bagged two more gold medals for Sarawak with easy wins in the 50m butterfly and 400m freestyle. 

Selangor are currently on top of the medal standings after two days of competition with a total haul of 25-42-27.  

RESULTS 

  • BOYS 

    Group 1 (15-17) 

    50m butterfly:

  • 1. Daniel Bego (Swk) 26.16, 2. Edmund Ooi (Joh) 27.55, 3. Sung Jun Hao (Mal) 28.45. 

    50m breaststroke: 1. Shahir Sulaiman (Sel) 31.78, 2. Dimitriy Sinkov (Sel) 31.78, 3. Melvin Chua (Kul) 32.02. 

    400m IM: 1. Melvin Chua (Kul) 4:44.89 meet rec, 2. Sung Jun Hao (Mal) 5:09.08, 3. Yap See Tuan (Pah) 5:10.77. 

    400m freestyle: 1. Daniel Bego (Swk) 4:24.57, 2. Yap See Tuan (Pah) 4:35.09, 3. Ammar Hakim Mohd Hakim (Sel) 4:36.00. 

    100m backstroke: 1. Dimitriy Sinkov (Sel) 1:02.95, 2. Melvin Chua (Kul) 1:03.68, 3. Tan Wai Long (Sel) 1:06.99. 

    4x100m freestyle: 1. Kuala Lumpur 3:44.16, 2. Selangor 3:50.09, 3. Johor 3:53.83. 

    Group 2 (13-14) 

    50m butterfly: 1. Daryl Khoo (Mal) 28.72, 2. Lau Meng Hee (Joh) 28.80, 3. Eric Chang (Swk) 28.85 

    50m breaststroke: 1. Daryl Khoo (Mal) 32.40, 2. David Hoh (Sel) 34.12, 3. Jourdan Lee (Pah) 35.20. 

    400m IM: 1. Tan Wei Jun (Sel) 5:11.19, 2. Douglas Lim (Sel) 5:12.82, 3. Timothy Heng (Sel) 5:21.34. 

    400m freestyle: 1. Kevin Lim (Sel) 4:29.03, 2. How Weijie (Mal) 4:33.14, 3. Tan Wei Jun (Sel) 4:44.20. 

    100m backstroke: 1. Eric Chang (Swk) 1:04.46, 2. Tee Ping Zheng (Sel) 1:8.51, 3. Douglas Lim (Sel) 1:08.96. 

    4x100m freestyle: 1. Malacca 4:01.61, 2. Johor 4:12.76. 

    Group 3 (11-12) 

    50m butterfly: 1. Cavan Chow (Kul) 29.38, 2. Benjamin Mah (Pah) 31.16, 3. Edwin Eu (Sel) 31.50. 

    50m breaststroke: 1. Cavan Chow (Kul) 35.67, 2. Mohd Ariff Nor Ghani (Pen) 36.22, 3. Paderewski Awang (Sab) 36.77. 

    400m IM: 1. Lee Yean Kuan (Pen) 5:33.19, 2. Edwin Eu (Sel) 5:33.30, 3. Lee Hsiu Ee (Sab) 5:46.05. 

    400m freestyle: 1. Nedree Mohd Nazlan (Sel) 4:48.79, 2. Edwin Eu (Sel) 4:53.48, 3. Lee Yean Kuan (Pen) 4:53.85.  

    100m backstroke: 1. Nathan Miller (Kul) 1:11.83, 2. Edwin Eu (Sel) 1:13.08, 3. Teh Wei Pin (Sel) 1:16.51. 

    4x100m freestyle: 1. Selangor 4:15.81, 2. Kuala Lumpur 4:17.79, 3. Penang 4:19.42. 

    Group 4 (10 and under) 

    50m butterfly: 1. Joseph Schooling (Prk) 31.48 meet rec, 2. Muhd Zaim Teh (Sel) 33.70, 3. Mohd Danial Zakaria (Prk) 34.05. 

    50m breaststroke: 1. Lau Zheng Rong (Prk) 37.82 meet rec, 2. Ng Wei Zheng (Joh) 39.07, 3. Muhd Ariff Rahmat (Pen) 39.21. 

    100m backstroke: 1. Joseph Schooling (Prk) 1:14.85 meet rec, 2. Ian James Barr (Kul) 1:15.00, 3. Lau Zheng Rong (Prk) 1:16.68. 

    4x100m freestyle: 1. Perak 4:39.02 meet rec, 2. Selangor 4:50.43, 3. Kuala Lumpur 4:54.91. 

  • GIRLS 

    Group 1 (15-17) 

    50m butterfly:

  • 1. Shah Kasturi (Kul) 30.59, 2. Billie Yong (Sel) 31.08, 3. Chai Sook Fun (Nse) 31.79. 

    50m breaststroke: 1. Khoo Cai Lin (Sel) 36.90, 2. Tania Lee (Kul) 37.33, 3. Chai Sook Fun (Nse) 38.23. 

    100m backstroke: 1. Chai Sook Fun (Nse) 1:07.10 meet rec, 2. Tania Lee (Kul) 1:16.05, 3. Yasmin Kamil (Kul) 1:23.14. 

    4x100m freestyle: 1. Kuala Lumpur 4:25.19, 2. Selangor 4:28.73. 

    Group 2 (13-14) 

    50m butterfly: 1. Jacalyn Yeong (Sel) 32.39, 2. Yong Pearl Lin (Sel) 33.02, 3. Tan Yhe Ning (Mal) 34.56. 

    50m breaststroke: 1. Ong Su Han (Pah) 37.32, 2. Tan Yhe Ning (Mal) 39.14, 3. Hoh Hui San (Sel) 39.83. 

    400m IM: 1. Chan Kah Yan (Kul) 5:28.58, 2. Bonnie Ng (Sel) 5:39.31, 3. Tan Yhe Ning (Mal) 5:59.99.  

    400m freestyle: 1. Chan Kah Yan (Kul) 4:51.53, 2. Bonnie Ng (Sel) 4:59.05, 3. Low Sheen Yee (Mal) 5:42.05. 

    100m backstroke: 1. Chan Kah Yan (Kul) 1:13.09, 2. Victoria Lee (Sel) 1:15.42, 3. Lee Mei Chein (Pah) 1:22.83. 

    4x100m freestyle: 1. Selangor 4:30.51, 2. Pahang 5:03.73. 

    Group 3 (11-12) 

    50m butterfly: 1. Goh Suat Ying (Kul) 32.53, 2. Low Xue Ting (Joh) 32.83, 3. Nik Sorfina Nadira Hamdan (Sel) 33.31. 

    50m breaststroke: 1. Diana Qistina Redza (Sel) 37.86, 2. Teo Ying Ying (Joh) 38.45, 3. Clara Ann Pereira (Pen) 39.91. 

    400m IM: 1. Mohana Vijayan (Sel) 5:53.08, 2. Heidi Loo (Sel) 5:53.97, 3. Megan Chin (Kul) 5:57.43. 

    400m freestyle: 1. Cheryl Liew (Sel) 5:06.44, 2. Diana Qistina Redza (Sel) 5:11.55, 3. Michele Tang (Sel) 5:13.38. 

    100m backstroke: 1. Goh Suat Ying (Kul) 1:15.50, 2. Sabrinne Gibson (Sel) 1:18.00, 3. Sarah Chung (Joh) 1:18.15. 

    4x100m freestyle: 1. Selangor 4:30.82, 2. Kuala Lumpur 4:36.88, 3. Johor 4:42.24. 

    Group 4 (10 and under) 

    50m butterfly: 1. Erika Kong (Swk) 33.22, 2. Carol Pang (Sab) 35.56, 3. Christina Loh (Pen) 36.21. 

    50m breaststroke: 1. Christina Loh (Pen) 37.71 meet rec, 2. Raja Alesya Izbee (Sel) 39.61, 3. Lee Wen Qing (Joh) 44.13. 

    100m backstroke: 1. Erika Kong (Swk) 1:20.84, 2. Sheyrul Natasha (Joh) 1:22.27, 3. Amanda Lee (Sel) 1:22.32. 

    4x100m freestyle: 1. Selangor 4:51.78, 2. Perak 6:41.81, 3. Pahang 6:56.41.