Malaysian performances yesterday


  • Other Sport
  • Saturday, 25 Mar 2006

n ATHLETICS 

Men’s 50km walk: 7. Mohd Sharulhaizy Abdul Rahman 5:07.32 

n BADMINTON 

Men’s singles 

Quarter-finals: Lee Chong Wei bt Anup Sridhar (Ind) 21-15, 21-19; Wong Choong Hann bt Kendrick Lee (Sin) 21-17, 22-20. 

Semi-finals: Chong Wei bt Ghaffar Aamir (Eng) 21-8, 21-9; Choong Hann bt Chetan Anand (Ind) 21-11, 17-21, 21-13. 

Men’s doubles 

Quarter-finals: Wong Choong Hann-Choong Tan Fook bt Jonathan Morgan-Phillips Alexander (Wal) 21-14, 21-9, Chan Chong Ming-Koo Kien Keat bt Hendra Saputra-Ronald Susilo (Sin) 21-17, 21-17. 

Semi-finals: Choong Hann-Tan Fook bt Robert Blair-Anthony Clark (Eng) 21-12, 21-11; Kien Keat-Chong Ming bt Brehaut-Denney (Aus) 21-11, 21-8 

Women’s singles 

Quarter-finals: Wong Mew Choo bt Xing Aiying (Sin) 21-10, 21-8 

Semi-finals: Mew Choo bt Susan Hughes (Sco) 21-7, 21-18. 

Women’s doubles 

Quarter-finals: Chin Eei Hui-Wong Pei Tty bt Michelle Douglas-Yuan Wemyss (Sco) 21-6, 21-14 

Semi-finals: Eei Hui-Pei Tty bt Trupti Murgunde-Saina Nehwal (Ind) 21-8, 21-3 

Mixed doubles 

Quarter-finals: Koo Kien Keat-Wong Pei Tty bt Hendra Saputra-Liu Fan (Sin) 16-21, 21-11, 21-11 

Semi-finals: Shirley Gordon-Sara Runesten Petersen (Nzl) bt Kien Keat-Pei Tty 15-21, 21-14, 21-15 

n DIVING 

Men’s 10m synchronised springboard: 2. Bryan Nickson Lomas-James Sandayud 427.44. 

Women 

1m springboard 

Preliminary: 6. Leong Mun Yee 257.95 

Final: 6. Mun Yee 524.80 

n GYMNASTICS (RHYTHMIC) 

Team final: 2. Malaysia (Foong Seow Ting, Durratun Nashihin Rosli, Lim Wen Chean)

n HOCKEY 

Men's semi-final: Australia bt Malaysia 6-0. 

n LAWN BOWLS 

Women 

Singles semi-finals: Siti Zalina Ahmad bt Margaret Johnston (Nir) 2-0 (11-2, 8-4) 

Final: Siti Zalina bt Elizabeth Morgan (Wal) 2-0 (10-5, 9-5) 

n SHOOTING 

Men 

50m rifle three-position individual: 6. Mohd Hameleay Abdul Mutalib 1137, 16. Azlan Johari 1118. 

25m centre fire pistol individual: 5. Hasli Izwan Amir Hasan 572 

Skeet qualifying (first day): 15. Richard Cheong 45, 18.Ricky Teh 45 

n SQUASH 

Mixed doubles 

First round: Tegwen Malik-Gavin Jones (Wal) bt Nicol David-Ong Beng Hee 9-7, 5-9, 9-7, 10-8 

n TABLE TENNIS 

Women's doubles: Miao Miao-Fang Jian Lay (Aus) bt Beh Lee Wei-Ng Sock Khim 15-17, 11-5, 11-4, 11-9 

n ELITE ATHLETES WITH DISABILITIES 

Powerlifting: 8. Koh Chia Chern 159.1, P. Mariappan (did not finish) 

Article type: metered
User Type: anonymous web
User Status:
Campaign ID: 1
Cxense type: free
User access status: 3
   

Across the site