Vadivellan goes the distance to win second gold


  • Other Sport
  • Monday, 18 Jul 2005

IPOH: National middle distance runner M. Vadivellan collected his second gold medal of the meet on the final day of the Perak Amateur Athletics Association (PAA) Milo Open championships at the Perak Stadium here yesterday. 

Better known for his prowess over the 800m and 1,500m distances, Vadivellan won the 10,000m race in 31:41.6. 

No electronic timing device was available for the meet and on Saturday, the 19-year-old Vadivellan won 5,000m gold medal in 15:24.9. 

VADIVELLAN: Showed his prowess in long distance.

Brothers S. Narendren and S. Ravindran clocked 22.1 and 21.5 respectively in winning their 200m semi-final races. 

However, the 19-year-old Ravindran pulled out of the finals and the 22-year-old Narendren went on to win the final in 21.4. 

For his efforts, Narendren was named the best male athlete while the best female performer's award went to national high jumper Shabana Khanum Jalal Din.  

  • MEN 

    200m: 1. S. Narendren (Gemilang) 21.4, 2. Mohd Zaiful (Gemilang) 21.7, 3. Amran Raj (Gemilang) 22.5. 

    400m: 1. S. Thipan (Panther) 49.8, 2. Shahadan Jamaluddin (Gemilang) 50.0, 3. A. Theruselvam (Gemilang) 50.2. 

    1,500m: 1. Mohd Jironi (Gemilang) 4:07.1, 2. N. Sivaguru (Manjung) 4:27.4, 3. S. Thirunavakarasu (Manjung) 4:27.8. 

    110m hurdles: 1. Muhd Faiz (Gemilang) 14.7, 2. Sinar Shazua (Gemilang) 15.2, 3. Isauf Ilias (Slg) 15.4. 

    10,000m: 1. M. Vadivellan (Kinta) 31:41.6, 2. S. Vikkaram (Kinta) 31:50.2, 3. W. Manimaran (Kinta) 36:38.8. 

    10,000m walk: 1. Maqlik (Army Taiping) 56:30.3, 2. Thavadesan (Krian) 59:59.7, 3. Thines Kumar (Krian) 1’00:2.0. 

    4x400m: 1. SM Menglembu 50.3, 2. SMK Datuk Megat Khas 50.6. 

    Long jump: 1. W.M. Alzainzam (Kel) 6.77m, 2. Mohd Hazuan Abidin (Gemilang) 6.72m, 3. Poxline (Army Taiping) 6.50m. 

    Discus: 1. Hasrol Nizam (Gemilang) 40.06m, 2. Loke Hon Leong (Gunung Rapat) 32.11m, 3. Yukan Sawaki (Kinta) 26.10m. 

  • WOMEN 

    100m hurdles: 1. Nor Atikah Osnan (Besout) 16.7, 2. Azura Ahmad (Polytechnic) 16.8, 3. Norahazatul Rahmad (Besout) 17.8. 

    200m: 1. Fauziah Abdul Razak (Gunung Rapat) 24.6, 2. Yee Yi Leng (Gunung Rapat) 26.1, 3. Noor Hazwanie (Gemilang) 26.4. 

    400m: 1. Vally Michael (Gemilang) 56.8, 2. Norrohida Baidawi (Gemilang) 58.5, 3. Satvinderjit Kaur (Panther) 62.8. 

    1,500m: 1. A. Logeswary (Krian) 5:23.8, 2. S. Kalpana (Panther) 5:29.1, 3. A. Thangam (Kinta) 5:54.2. 

    5,000m walk: 1. Au Sie Fong (Panther) 29:29.7, 2. Sharmila Devi (Polytechnic) 40:58.2, 3. Chan QunWah (Ave Maria Convent) 43:42.2. 

    4x100m: 1. Gunung Rapat A 50.1, 2. Gunung Rapat B 52.9, 3. Panther 53.5. 

    Long jump: 1. Siti Zubaidah (Gemilang) 5.60m, 2. Annastesia Goh (Sin) 5.45m, 3. Shabana Khanum (Gemilang) 5.43m. 

    Shot putt: 1. H’ng Yin Mun (Gunung Rapat) 9.31m, 2. Nurul Bayah Mokhtar (Besout)7.61m, 3. Loke Lai Theng (Kinta) 7.74m. 

    Discus: 1. H’ng Yin Mun (Genung Rapat) 29.42m, 2. Nurul Bayah Mokhtar (Besout) 24.85m. 


  • Article type: metered
    User Type: anonymous web
    User Status:
    Campaign ID: 7
    Cxense type: free
    User access status: 3
       

    Across The Star Online