National Junior Aquatics meet results


  • Other Sport
  • Sunday, 01 May 2005

BOYS 

400m freestyle 

Under 17: 1. Daniel Bego (Swk) 4:14.52 meet rec, 2. Kevin Yeap (Prk) 4:14.95, 3. Ling Neng Ching (Swk) 4:21.26. 

Under 15: 1. Wong Chin Kit (Nse) 4:29.23, 2. Raphael Ong (Swk) 4:29.95, 3. Wang Yuankai (Pen) 4:31.75.  

Under 12: 1. Kelvin Teo (Swk) 4:33.31, 2. Kevin Lim (Sel) 4:42.69, 3. Eric Chang (Swk) 4:41.62. 

50m breaststroke 

Under 17: 1. Melvin Chua (Kul) 31.80, 2. Kenneth Phua (Swk) 32.05, 3. Tay Xue Jun (Swk) 32.08.  

Under 15: 1. Shahir Sulaiman (Kul) 31.73 meet rec, 2. Aaron Ooi (Joh) 32.43, 3. Clement Chin (Sel) 32.75.  

Under 12: 1. Lau Zheng Fong (Prk) 33.74, 2. Elias Chua (Swk) 35.14, 3. Kelvin Teo (Swk) 35.78.  

Under 10: 1. Ng Wei Zhung (Joh) 40.30, 2. Ting Kee Cheng (Swk) 40.40, 3. Lau Zheng Rong (Prk) 41.03. 

100m backstroke 

Under 17: 1. Kevin Yeap (Prk) 1:02.05, 2. Jonathan Tan (Sel) 1:04.93, 3. Lim Jun Song (Pen) 1:05.40.  

Under 15: 1. Tan Wai Long (Sel) 1:06.28, 2. Teoh Tern Yeow (Pen) 1:07.46, 3. Sung Jun Hao (Mal) 1:07.73. 

Under 12: 1. Eric Chang (Swk) 1:05.35 meet rec, 2. Low Eugene (Pen) 1:08.48, 3. Cheng Zian Loong (Prk) 1:08.94.  

Under 10: 1. Joseph Schooling (Prk) 1:18.89, 2. Lau Zheng Rong (Prk) 1:19.36, 3. Jeremy Ng (Kul) 1:23.55. 

50m butterfly 

Under 17: 17. Daniel Bego (Swk) 26.06 meet rec, 2. Basil Shah (Kul) 27.09, 3. Jonathan Tan (Sel) 27.44.  

Under 15: 1. Foo Jian Beng (Sel) 26.65 meet rec, 2. Shahir Sulaiman (Kul) 28.36, 3. Sung Jun Hao (Mal) 28.58.  

Under 12: 1. Eric Chang (Swk) 29.99, 2. Elias Chua (Swk) 30.35, 3. Fong Kwong Soon (Swk) 30.51.  

Under 10: 1. Adam Lim (Sel) 33.99, 2. Joseph Schooling (Prk) 34.01, 3. Dickson Chin (Pen) 34.24.  

400m individual medley 

Under 17: 1. Daniel Bego (Swk) 4:51.91, 2. Melvin Chua (Swk) 4:54.76, 3. Ling Neng Ching (Swk) 4:58.55.  

Under 15: 1. Sung Jun Hao (Mal) 5:01.19, 2. Wong Chin Kit (Nse) 5:03.85, 3. Raphael Ong (Swk) 5:08.31.  

Under 12: 1. Lau Zheng Fong (Prk) 5:05.76 meet rec, 2. Kelvin Teo (Swk) 5:18.28, 3. Kevin Lim (Sel) 5:25.26.  

4x100m freestyle 

Under 17: 1. Kuala Lumpur 3:49.93 meet rec, 2. Sarawak 3:50.13, 3. Penang 3:54.53.  

Under 15: 1. Selangor 3:52.64, 2. Sarawak 4:36.32, 3. Malacca 3:58.22.  

Under 12: Sarawak 4:04.72 meet rec, 2. Selangor 4:15.48, 3. Penang 4:18.81.  

Under 10: 1. Penang 4:52.72, 2. Selangor 4:52.88, 3. Sarawak 4;57.56.  

GIRLS 

400m freestyle 

Under 17: 1. Khoo Cai Lin (Sel) 4:34.57, 2. Amira Nuria Anuar (Swk) 4:50.29, 3. Lai Mei Juan (Joh) 5:04.52.  

Under 15: 1. Lew Yih Wey (Nse) 4:31.32, 2. Stephanie Poh (Sel) 4:44.13, 3. Eileen Lee (Swk) 4:54.37. 

Under 12: 1. Ng Ai Jia (Swk) 4:55.16, 2. Bonnie Ng (Sel) 4:59.29, 3. Yang Chen Yin (Swk) 5:03.74.  

50m breaststroke 

Under 17: 1. Ang Wei Sze (Sel) 36.70, 2. Christina Tan (Prk) 37.18, 3. Ang See Yin (Pen) 37.43.  

Under 15: 1. Leung Chii Lin (Sab) 35.37 meet rec, 2. Stephanie Poh (Sel) 36.70, 3. Lew Yih Wey (Nse) 36.87.  

Under 12: 1. Kimberly Lim (Prk) 37.97, 2. Kendall William (Sel) 38.46, 3. Chan Kah Yan (Kul) 38.71.  

Under 10: 1. Erika Kong (Swk) 39.54, 2. Ting Ee Jie (Swk) 40.70, 3. Clara Ann Preira (Pen) 40.95.  

100m backstroke 

Under 17: 1. Gloria Fong (Pen) 1:10.10, 2. Aileen Tan (Prk) 1:12.89, 3. Sheila Wong (Swk) 1:13.98. 

Under 15: 1. Chai Sook Fun (Nse) 1:06.00 nat rec, 2. Chui Lai Kwan (Sab) 1:08.81, 3. Siti Fannie Selamat (Sab) 1:10.77.  

Under 12: 1. Chan Kah Yan (Kul) 1:15.41, 2. Goh Suat Ying (Kul) 1:15.65, 3. Kueh Lyn Lee (Swk) 1:16.20.  

Under 10: 1. Cheng Karmen (Prk) 1:14.45 meet rec, 2. Nik Sorfina Nadira (Sel) 1:22.40, 3. Hii Siew Siew (Swk) 1:22.77. 

50m butterfly 

Under 17: 1. Marellyn Liew (Sab) 30.44, 2. Shah Kasturi (Kul) 31.27, 3. Chong Siew Mun (Kul) 31.52.  

Under 15: 1. Leung Chii Lin (Sab) 29.60 meet rec, 2. Nadia Kho (Swk) 30.45, 3. Chai Sook Fun (Nse) 30.89. 

Under 12: 1. Low Wee Lynn (Pen) 32.20, 2. Kueh Lyn Lee (Swk) 32.75, 3. Chan Kah Yan (Kul) 32.30.  

Under 10: 1. Ting Ee Jie (Swk) 31.73 meet rec, 2. Hii Siew Siew (Swk) 32.21, 3. Cheng Karmen (Prk) 32.76.  

400m individual medley 

Under 17: 1. Khoo Cai Lin (Sel) 5:09.28, 2. Lai Mei Juan (Joh) 5:23.35, 3. Marellyn Liew (Sab) 5:38.22. 

Under 15: 1. Lew Yih Wey (Nse) 5:01.10 meet rec, 2. Siti Fannie Selamat (Sab) 5:32.55, 3. Sharon Wong (Swk) 5:35.70.  

Under 12: 1. Ng Ai Jia (Swk) 5:35.19, 2. Chan Kah Yan (Kul) 5:36.98, 3. Yang Chen Yin (Swk) 5:37.98.  

4x100m freestyle 

Under 17: 1. Selangor 4:20.64, 2. Kuala Lumpur 4:24.64, 3. Penang 4:44.50.  

Under 15: 1. Negri Sembilan 4:10.76, meet rec, 2. Sabah 4:13.32, 3. Selangor 4;22.90.  

Under 12: 1. Selangor 4:29.50, 2. Sarawak 4:36.32, 3. Kuala Lumpur 4:41.12.  

Under 10: 1. Sarawak 4:38.52 meet rec, 2. Selangor 5:01.97, 3. Johor 5:41.46.  

DIVING 

3m Springboard 

Under 18: 1. Zalikha Othman (Joh) 209.34. 

Under 15: 1. Naziratul Azween (Prk) 278.22.  

Under 13: 1. Pandelela Rinong (Swk) 208.14, 2. Loh Xiao Min (Prk) 195.66, 3. Traisy Viven (Swk) 189.87. 

Article type: metered
User Type: anonymous web
User Status:
Campaign ID: 1
Cxense type: free
User access status: 3
   

Across The Star Online