National Junior Aquatics Championships results


  • Other Sport
  • Saturday, 30 Apr 2005

BOYS 

1500m freestyle Open: 1. Kevin Yeap (Prk) 17:06.81, 2. Ling Neng Ching (Swk) 17:11.28, 3. Clement David Leong (Sab) 17:57.21.  

200m breaststroke 

Under-17: 1. Tan Chun Hoe (Sel) 2:31.17, 2. Melvin Chua (Kul) 2:32.42, 3. Tay Xue Jun (Swk) 2:36.75.  

Under-14: 1. Aaron Ooi (Joh) 2:39.06, 2. Shahir Sulaiman (Kul) 2:39.42, 3. Daryl Khoo (Mal) 2:40.23.  

Under-12: 1. Lau Zheng Fong (Prk) 2:34.97 meet rec, 2. Cheng Zsien Zhin (Prk) 2:52.07, 3. Woo Yit Weng (Sel) 2:55.93. 

100m freestyle 

Under-17: 1. Daniel Bego (Swk) 53.20 meet rec, 2. Shafiq Sulaiman (Kul) 53.74, 3. Kevin Yeap (Prk) 54.65. 

Under-14: 1. Foo Jian Beng (Sel) 54.92 meet rec, 2. G. Vaagesan (Kul) 56.19, 3. Edmond Ooi (Joh) 57.56.  

Under-12: 1. Eric Chang (Swk) 58.73, 2. Mark Lim (Pen) 1:00.17, 3. Kelvin Teo (Swk) 1:00.30. 

Under-10: 1. Pan Vui Liang (Sab) 1:08.93, 2. Jeremy Ng (Kul) 1:09.52, 3. Ong Seng Han (Prk) 1:10.94.  

200m IM 

Under-17: 1. Daniel Bego (Swk) 2:14.01 meet rec, 2. Melvin Chua (Kul) 2:14.05, 3. Dimitry Sinkov (Kul) 2:18.91.  

Under-14: 1. Sung Jun Hao (Mal) 2:21.20, 2. Raphael Ong (Swk) 2:25.01, 3. Liang Fu Han (Sel) 2:25.56.  

Under-12: 1. Lau Zheng Fong (Prk) 2:25.25, 2. Eric Chang (Swk) 2:29.81, 3. Fong Kwong Soon (Swk) 2:31.47.  

Under 10: 1. Lau Zheng Rong (Prk) 2:47.31, 2. Jeremy Ng (Kul) 2:51.46, 3. Dickson Chin (Pen) 2:5.50. 

100m butterfly 

Under-17: 1. Daniel Bego (Swk) 59.60, 2. Jonathan Tan (Sel) 59.90, 3. Chan Jun Xiong (Sel) 1:00.76.  

Under-14: 1. Foo Jian Beng (Sel) 59.90 meet rec, 2. G. Vaagesan (Kul) 1:00.79, 3. Sung Jun Hao (Mal) 1:03.76.  

Under-12: 1. Fong Kwong Soon (Swk) 1:06.67, 2. Kelvin Teo (Swk) 1:07.39, 3. Kevin Lim (Sel) 1:07.84.  

Under-10: 1. Adam Lim (Sel) 1:17.76, 2. Jeremy Ng (Kul) 1:19.31, 3. Eugene Er (Sab) 1:20.61. 

200m backstroke 

Under-17: 1. Kevin Yeap (Prk) 2:13.46, 2. Daniel Bego (Swk) 2:16.66, 3. Lim Jun Song (Pen) 2:21.93. 

Under-14: 1. Tan Wai Long (Sel) 2:25.04, 2. Sung Jun Hao (Mal) 2:25.16, 3. Teoh Tern Yeow (Pen) 2:28.78.  

Under-12: 1. Eric Chang (Swk) 2:24.55, 2. Cheng Zian Loong (Prk) 2:28.96, 3. Fong Kwong Soon (Swk) 2;29.84.  

GIRLS 

800m freestyle Open: 1. Khoo Cai Lin (Sel) 9:11.43 meet rec, 2. Lew Yih Wey (Nse) 9:11.73, 3. Stephanie Poh (Sel) 9:51.03.  

200m breaststroke 

Under-17: 1. Ang Wei Sze (Sel) 2:50.03, 2. Vivian Wong (Swk) 2:50.23, 3. Ang See Yin (Pen) 2:57.82.  

Under-14: 1. Lew Yih Wey (Nse) 2:40.64, 2. Leung Chii Lin (Sab) 2:51.74, 3. Raja Azlina Izzah (Sel) 2:52.56.  

Under-12: 1. Chan Kay Yan (Kul) 2:56.80, 2. Kimberly Lim (Prk) 2:59.93, 3. Ng Ai Jia (Swk) 3:03.59.  

100m freestyle 

Under-17: 1. Khoo Cai Lin (Sel) 1:01.14, 2. Amira Nuria Anuar (Swk) 1:02.05, 3. Shah Kasturi (Kul) 1:02.45.  

Under-14: 1. Chui Lai Kwan (Sab) 59.39 meet rec, 2. Chai Sook Fun (Nse) 59.40, 3. Leung Chii Lin (Sab) 1:00.34.  

Under-12: 1. Chan Kah Yan (Kul) 1:03.80, 2. Yang Chen Yin (Swk) 1:04.95, 3. Low Wee Lynn (Pen) 1:05.92.  

Under-10: 1. Cheng Karmen (Prk) 1:05.27 meet rec, 2. Hii Siew Siew (Swk) 1:06.25, 3. Ting Ee Jie (Swk) 1:06.33. 

200m IM 

Under-17: 1. Khoo Cai Lin (Sel) 2:29.51, 2. Lai Mei Juan (Joh) 2:33.44. 3. Amira Nuria Anuar (Swk) 2:37.07.  

Under-14: 1. Lew Yih Wey (Nse) 2:24.79 meet rec, 2. Chai Sook Fun (Nse) 2:27.06, 3. Sharon Wong (Swk) 2:40.20.  

Under-12: 1. Chan Kah Yan (Kul) 2:35.48, 2. Yang Chen Yin (Swk) 2:37.71, 3. Bonnie Ng (Sel) 2:41.25.  

Under-10: 1. Cheng Karmen (Prk) 2:37.37 meet rec, 2. Ting Ee Jie (Swk) 2:43.40, 3. Hii Siew Siew (Swk) 2:45.54. 

100m butterfly 

Under-17: 1. Marellyn Liew (Sab) 1:07.19, 2. Lai Mei Juan (Joh) 1:08.83, 3. Chew Li Xian (Pen) 1:12.05.  

Under-14: 1. Leung Chii Lin (Sab) 1:07.55, 2. Su Siew Jin (Swk) 1:09.21, 3. Lew Yih Mei (Nse) 1:09.24.  

Under-12: 1. Yang Chen Yin (Swk) 1:11.02, 2. Ng Ai Jia (Swk) 1:11.51, 3. Jaclyn Yeong (Sel) 1:13.36.  

Under-10: 1. Ting Ee Jie (Swk) 1:09.93 meet rec, 2. Cheng Karmen (Prk) 1:10.48, 3. Hii Siew Siew (Swk) 1:11.39.  

200m backstroke 

Under-17: 1. Gloria Fong (Pen) 2:34.26, 2. Marellyn Liew (Sab) 2:37.43, 3. Aileen Tan (Prk) 2:39.69.  

Under-14: 1. Chai Sook Fun (Nse) 2:26.52 meet rec, 2. Chui Lai Kwan (Sab) 2:31.91, 3. Ng Sin Seanne (Sel) 2:32.08.  

Under-12: 1. Goh Suat Ying (Kul) 2:42.99, 2. Bonnie Ng (Sel) 2:45.58, 3. Kueh Lyn Lee (Swk) 2:48.62.  

SYNCHRONISED SWIMMING 

Figures 

Under-18: 1. Mandy Yeap (Pen) 64.691, 2. Yeoh Pei Ling (Swk) 62.876, 3. Dianne Defiry (Sab) 62.505.  

Under-5: 1. Cheah Cheryl (Pen) 55.707, 2. Chong See Cheng (Nse) 57.326, 3. Elaine Cheah (Kul) 55.554.  

Under-12: 1. Jacqueline Ng (Kul) 62.961, 2. Ili Gan (Nse) 60.250, 3. Wong Zi Wei (Nse) 57.697.  

Solo  

Under-18: 1. Mandy Yeap (Pen) 67.595, 2. Dianne Defiry (Sab) 66.253, 3. Yeoh Pei Ling (Swk) 65.938.  

Under-15: 1. Jillian Ng (Kul) 69.717, 2. Lim Hui Teng (Nse) 64.216, 3. Thor Sze Yun (Pen) 62.495.  

Under-12: 1. Ili Gan (Nse) 61.709, 2. Wong Zi Wei (Nse) 59.433, 3. Emanuelle Mah (Pen) 58.167. 

Duet  

Under-18: 1. Eng Voon Xzchen-Nur Adini (Nse) 64.667, 2. Bianca Lim-Gladys Chin (Sab) 61.0000. 

Under-15: 1. Yew Li Ching-Zylane Lee (Sel) 70.833, 2. Chong See Cheng-Lim Hui Teng (Nse) 67.833, 3. Cheah Cheryl-Rachel Teoh (Pen) 65.000. 

Under-12: 1. Ili Gan-Wong Zi Wei (Nse) 60.737, 2. Konea Kamin-Angie Chey (Sab) 57.096. 

DIVING  

Boys’Platform  

Under-18: 1. Ang Lian Shern (Pen) 333.00.  

Under-13: 1. Ahmad Fakhri (Sel) 249.96, 2. Abdul Afiq Azienud (Swk) 226.59, 3. Pardika Indoma (Swk) 214.74. 

Girls’ Platform 

Under-13: 1. Pandelela Rinong (Swk) 253.50, 2. Stephanie Rinta (Swk) 200.88, 3. Traisy Viven (Swk) 193.23.  

Article type: metered
User Type: anonymous web
User Status:
Campaign ID: 1
Cxense type: free
User access status: 3
   

Across The Star Online


Life Inspired has a chic new look

2020 is all about change, and Life Inspired did just that with a fresh makeover!

This month, we speak to 3 female icons about empowerment and more - read it for FREE this week.