Syafiq stuns top seed


  • Other Sport
  • Sunday, 07 Dec 2003

KUALA LUMPUR: Negri Sembilan’s Muhd Syafiq Jamaluddin shocked top seed Azrihanif Azahar in the last group match to storm into the Under-18 semi-finals of the 100PLUS POWER National Junior Badminton Circuit Grand Finals at the Kuala Lumpur BA Stadium in Cheras yesterday.  

Muhd Syafiq, who won his two earlier group matches, took only 15 minutes to defeat Azrihanif, the Asian Schools champion 15-8, 15-8.  

Despite losing, Azrihanif still qualifies for the semi-finals because of his two earlier wins in the group. 

Muhd Syafiq faces Tan Chun Seang while Azrihanif meets Mohd Hafiz Shaharuddin in the semi-final. 

In the Girls Under-18 category, Sabahan Diana Chong joins three BJSS players – Lai Khai Peng, Norsyahliza Baharom and Mooi Hing Yau – in the semi-finals today. Diana will face Norsyahliza while Khai Peng meets Hing Yau.  

The semi-finals for all four age-groups will staged in the morning while the finals will begin from 5pm.  

 

 

n BOYS  

Under-18  

Singles: Muhd Syafiq Jamaluddin (BJSS-NS) bt Azrihanif Azahar (BJSS-Sel) 15-8, 15-8; Raymond Steven (KL) bt Chin Shi Weng (NS) 15-6, 15-4; Mohd Hafiz Shahruddin (BJSS-NS) bt Tan Chung Seang (BJSS-Ked) 15-3, 15-4; Raymond Lim (Sab) bt Tsen Kah Hung (BJSS-Sab) 15-12, 15-9; Azrihanif Azahar (BJSS-Sel) bt Raymond Steven (KL) 15-13, 15-12; Muhd Syafiq Jamaluddin (BJSS-NS) bt Chin Shi Weng (NS) 15-1, 15-3; Mohd Hafiz Shahruddin (BJSS-NS) bt Tsen Kah Hung (BJSS-Sab) 15-4, 15-4; Tan Chung Seang (BJSS-Ked) bt Raymond Lim (Sab) 15-7, 8-15, 15-9.  

Doubles: Azrihanif Azahar-Mohd Hafiz (BJSS-Sel) bt Tan Chun Seang-Tsen Kah Hung (BJSS-Ked-Sab) 17-14.15-5; Chin Shi Weng-Mohd Rafiz Abd Latif (NS) bt Firmanshah-Jai Effendy (Sel) 15-6, 15-8; Hoon Thien How-Tan Boon Heong (BJSS-KL-Sel) bt Mohd Razif Abd Rahman-Muhd Syafiq Jamaluddin (BJSS-NS); Khoo Chun Cheat-Au Kok Leong (Ked) bt Tan Chee Ping-Ong Chin Hong (Joh) 15-11, 15-12.  

Under-16  

Singles: Lok Chong Chieh (BJSS-Ked) bt Zairul Hafiz (BJSS-Joh) 11-15, 15-5, 15-8; Chan Kwong Beng (BJSS-Pk) bt Huong Yeu Leung (Sar) 15-5, 15-9; Liew Daren (BJSS-KL) bt Chong Wei Feng (Ked) 15-7, 15-11; Lok Chong Chieh (BJSS-Ked) bt Chan Kwong Beng (BJSS-Pk) 15-11, 10-15, 17-14; Zairul Hafiz (BJSS-Joh) bt Huong Yeu Leung (Sar) 9-15, 15-9, 15-12; Liew Daren (BJSS-KL) bt Chong Li Qun (BJSS-KL) 17-15, 10-15, 15-12; Chong Wei Feng (Ked) bt Lee Hock Lai (Pg) 15-13, 5-15, 15-5.  

Doubles: Lee Hock Kheng-Chan Peng Soon (Pg) bt Liew Daren-Chong Li Qun (BJSS-KL) 15-9, 15-6; Zairul Hafiz-Syeed Hafeez (BJSS-Joh-Kel) bt Chong Wei Feng-Ong Jian Win (Ked)15-9, 15-8; Chin Sze Seong-Goh Yin Jing (BJSS-Sel-KL) bt Lim Kee Shen-Lee Wooi Cheat (Ked) 15-2, 15-11; Lee Hock Lai-Wong Tjung Yeung (Pg) bt Lee Kaw Guan-Poh Chai Boon (BJSS-Mal-Joh) 15-6, 15-8.  

Under-14  

Singles: Mohd Arif Latif (BJSS-NS) bt Lim Fang Yang (BJSS-Pah) 15-6, 15-10; Tay Chuen Jein (Sel) bt Lim Khim Wah (Ked) 15-4, 15-13; Vountus Indra Mawan (BJSS-Sab) bt Loo Yik Xiang (BJSS-Pah) 15-11, 13-15, 15-10; Lionel Seah (Sel) bt Syed Akhbar (Mal) 6-15, 15-13, 15-7; Mohd Arif Latif (BJSS-NS) bt Tay Chuen Jein (Sel) 15-2, 15-5, Lim Fang Yang (BJSS-Pah) bt Lim Khim Wah (Ked) 15-2, 15-0; Loo Yik Xiang (BJSS-Pah) bt Lionel Seah (Sel) 17-16, 15-4; Vountus Indra Mawan (BJSS-Sab) bt Syed Akhbar (Mal) 15-3, 15-6.  

Doubles: Kuan Kam Chung-Chan Chee Yuan (BJSS-KL-Pah) bt Ong Jian Guo-Goh Wei Shem (BJSS-Mal-KL) 7-15, 15-12, 15-11; Tan Wee Kiong-Mohd Lutfi (BJSS-Joh-Pah) bt Vong Xiang Wei-Tan Han Loke (Sar) 15-9, 15-3; Loo Yik Xiang-Lim Fang Yang (BJSS-Pah) bt Ong Chew Chun-Tan Aik Quan (Ked) 15-11, 15-13; Vountus Indra Mawan-Mohd Arif (BJSS-Sab-NS) bt Chew Koh Wah-Alex Thiranan (Per) 15-11, 15-11.  

Under-12  

Singles: Cheong Khung Tze (Sab) bt Md Syawal (Sel) 15-13, 15-7; Jonathan Lee Mal) bt Pang Zheng Lin (Ked) 11-5, 11-5; Iskandar Zulkarnian (Joh) bt Winson Neo (Sab) 15-10, 15-11; Yeoh Cheong Yee (Sel) bt Zulfadli Zulkifli (Sel) 15-7, 15-9; Mohd Syawal (Sel) bt Pang Zheng Lin (Ked) 15-8, 6-15, 15-13; Cheong Khung Tze (Sab) bt Jonathan Lee (Mal) 15-11, 15-8; Yeoh Cheong Yee (Sel) bt Iskandar Zulkrnian (Joh) 15-11, 9-15, 15-13; Winson Neo (Sab) bt Zulfadli Sulkifli (Sel) 6-15, 15-11, 15-7.  

Doubles: Zulfadi Zulkifli-Md Syawal (Sel) bt Chik Foo Seng-Tan Yip Jiun (Pk) 15-4, 15-13; Pang Zheng Lin-Goh Jian Hao (Ked) Cheong Khung Tze-Winson Neo (Sab) 15-7, 15-13; Iskandar Zulkarnain-Zairul Annuar (Joh) bt Khor Yong Ting-Loh Kok Wan (Pk) 15-10, 8-15, 15-6; Jonathan Lee-Andre Lee (Mal) bt Yeoh Choong Yee-Lau Win Hui (KL) 15-10, 15-11.  

n GIRLS  

Under-18  

Singles: Lai Khai Peng (BJSS-KL) bt Diana Chong (Sab) 11-1, 11-1; Loo Hooi Shan (BJSS-Kel) bt Way Yun Ru (Joh) 11-9, 11-3; Norsyahliza Baharom (BJSS-KL) bt Mooi Hing Yau (BJSS-Pk) 11-0, 11-5; Ooi Sock Ai (BJSS-Pg) bt Nur Shaida Ramli (Joh) 11-4, 11-6; Lai Khai Peng (BJSS-KL) bt Way Yun Ru (Joh) 11-2, 11-4; Diana Chong (Sab) bt Loo Hooi Shan (BJSS-Kel) 11-3, 11-2; Norsyahliza Baharom (BJSS-KL) bt Nur Shaida Ramli (Joh) 11-0, 11-0; Mooi Hing Yau (BJSS-Pk) bt Ooi Sock Ai (BJSS-Pg) 11-6, 11-4  

Doubles: Lai Khai Ping-Loo Hooi Shan (BJSS-KL-Kel) bt Nur Shahida Ramli-Way Yun Ru (Joh) 15-12, 15-2; Mooi Hing Yau-Ooi Sock Ai (BJSS-Pk-Pg) bt Lim Siew Ching-Lim Yee Theng (BJSS-Per-Pg) 15-3, 15-5.  

Under-16  

Singles: Amelia Anscelly (BJSS-Sab) bt Ooi Swee Wen (Ked) 13-10, 11-4; Chong Sook Chin (Sel) bt Jasmine Tee (Sel) 9-11, 11-6, 11-10; Julia Wong (BJSS-Mal) bt Haw Chiou Hwee (BJSS-Joh) 11-6, 11-2; Chew Mei Lien (Sel) bt Cheong Kai Yan (Pk) 11-2, 11-6; Ooi Swee Wen (Ked) bt Chong Sook Chin (Sel) 7-11, 11-9, 11-1;  

Amelia Anscelly (BJSS-Sab) bt Jasmine Tee (Sel) 11-4,11-7; Julia Wong (BJSS-Mal) bt Cheong Kai Yan (Pk) 11-3, 11-1; Chew Mei Lien (Sel) bt Haw Chiou Hwee (BJSS-Joh) 11-8, 11-6.  

Doubles: Amelia Anscelly-Nairul Suhaida (BJSS-Sab-NS) bt Ooi Swee Wenn-Lin Pei Gee (Ked) 15-13, 15-8; Julia Wong/How Chiou Hwee (BJSS-Mal-Joh) bt Jasmine Tee-Premalatha (Sel) 15-10, 15-5; Stephanie Shalini-Siti Nor Ashikin (BJSS-KL-Sin) bt Ng Chai Ling-R. Premalathi (Per) 15-11, 15-11.  

Under-14  

Singles: Lydia Cheah Li Ya (BJSS-KL) bt Ng Hui Lin (Sel) 13-10, 11-0, rtd; Ester Ratna Devi (KL) bt Tan Chew Yun (BJSS-Joh) 11-6, 8-11, 11-7; Vivian Hoo (BJSS-KL) bt Michelle Chong (Sab) 11-13, 11-5, 11-6; Goh Liu Ying (BJSS-Mal) bt Woon Khe wei (Sel) 11-6, 11-8; Lydia Cheah Li Ya (BJSS-KL) bt Tan Chew Yun (BJSS-Joh) 11-4, 11-7; Ng Hui Lin (Sel) bt Ester Ratna Devi (KL) 11-8, 13-10; Vivian Hoo (BJSS-KL) bt Goh Liu Ying (BJSS-Mal) 7-11, 11-4, 11-5; Woon Khe Wei (Sel) bt Michelle Chong (Sab) 13-10, 13-10. 

Doubles: Ng Hui Lin-Woon Khe Wei (Sel) bt Vivian Hoo-Sannatasah Saniru (BJSS-KL-Sel) 15-2, 15-12; Michelle Yow-Cecwila Koh (Mal) bt Yvonne Ong-Soon Pie Choo (Sab) 15-9, 10-15, 15-3; Ho Bee Ling-Goh Liu Ying (BJSS-KL-Mal) bt Ester Ratna Devi-Sumita Kaur (KL) 15-2, 15-12; Lydia Cheah Li Ya-Tan Chew Yun (BJSS-KL-Joh) bt Teoh Ee Leen-Ong Shu Poon (Ked) 15-4, 15-10.  

Under-12  

Singles: Tee Jing Yee (Pg) bt Siau Chiu Li (KL) 11-5, 11-9; Chuah Sin Lui (Ked) bt Leong Yin Hui (Pah) 11-6, 11-4; Ng Hui Lin (Sel) bt Ng Wyn Nie (Ked) 11-6, 11-7; Ng Sin Zou (Ked) bt Ng Chew Ei (Mal) 11-1, 11-2; Tee Jing Yee (Pg) bt Chuah Sin Lui (Ked) 11-7, 11-4; Leong Yin Hui (Pah) bt Siau Chiu Li (KL) 6-11, 11-4, 11-5; Ng Sin Zou (Ked) bt Ng Hui Ern (Sel) 13-11, 11-7; Ng Wyn Nie (Ked) bt Ng Chew Ei (Mal) 11-6, 11-2.  

Doubles: Ng Sin Zou-Tai Zee Joo (Ked) bt Leing Xin Hui-Yee Li Xin (Pah) 15-5, 15-2; Flora Ng-Farahyana John bt Ong Boon Hui-Ne Chew Ei (Mal) 15-6, 17-16; Ng Wyn Nie-Chua Sin Lui (Ked) bt Ng Hui Ern-Yap Harn Xin (Sel) 15-9, 15-3; Lim Ee Von-Tee Jing Yi (Pg) bt Tan Ee Lin-Tan Sue Lin (Sab) 15-2, 15-3. 


Article type: metered
User Type: anonymous web
User Status:
Campaign ID: 7
Cxense type: free
User access status: 3
   

Across The Star Online