Seven-gold haul for STA exponents


SHAH ALAM: Exponents fromSelangor Taekwondo Association (STA)bagged seven goldmedals to take the lead on theopening day of the 8th MTA-Magnum National InterclubTaekwondo ChampionshipsWTF 2003 at the Malawati In-door Stadium in Shah Alamhere yesterday. 

Besides the seven golds, STA also had three silvers andsix bronzes in the Under-17competition. In second placeare Viva TKD Academy withthree gold medals, two silversand two bronzes followed byKoryo TKD Academy with twogold medals and two silvers. 

STA's domination is not asurprise as the club have theservices of top national juniorsRyan Chong, Jason Chong andGan Sher Li, who all won intheir respective categories. 

A total of 310 exponentsfrom 26 clubs are taking partin the championships. Thesenior exponents will be battling it out for honours today. 

  • BOYS  

    Finweight:

  • 1. Wong Her Jean (Bangsar TKD Club KL), 2. Mohd Raiful Shahril Mat Lazim (Gemilang TKD Terengganu), 3. Yeoh Gee Chao (Dynamic TKD Academy Selangor)/ Harry Rusman (Viva TKD Centre).  

    Flyweight: 1. Jonas Fernandez (Viva TKD Centre), 2. Taqeef (Viva TKD Centre), 3. A. Logaraj (Penang United TKD Society)/ J. Rajkumar (Dynamic TKD Academy Selangor). 

    Bantamweight: 1. Ryan Chong (STA Selangor), 2. Koh Ern Li (Koryo TKD Academy), 3. Mohd Fadli Saharudin (Warisan TKD Academy)/ Mohd Sharil Sharin (Warisan TKD Academy).  

    Featherweight: 1. Sahril Ismail (STA Selangor), 2. Wong Her Jien (Bangsar TKD Club KL), 3. Abdul Majid (STA Selangor)/ Muhammad Shahedir Shahadan (MATSA KL).  

    Light weight: 1. Lee Yeong Miin (Sarawak TKD FED), 2. Wan Aminuddin Wan Zulkifli (Gemilang TKD Academy), 3. Mohd Fadhil Hasif (Warisan TKD Academy)/ Lim Kheng Boon (Traditional TKD Sports Centre).  

    Welterweight: 1. Jason Chong (STA Selangor), 2. Ahmad Faisal Affendy Harun (Per TKD Terengganu), 3. Mohd Afifuddin Omar Sidek (STA Selangor)/ K. Pathintharan (STA Selangor).  

    Light Middleweight: 1. Ng Yong Cong (Dyamic TKD Academy Selangor), 2. Mohd Zulkiflee Mohd Yunos (Koryo TKD Academy), 3. Khairul Anuar Md Zainan (Per. TKD Terengganu)/ Cheng Neng Zhi. (MK TKD Academy).  

    Middleweight: 1. Farhan Hasan (MK TKD Academy, 2. Tan Kang Loog (TYC), 3. Lee Kok How (STA Selangor)/ Aaron Samuel (Universal Martial Art TKD Academy). 

    Light Heavyweight: 1. Jonathan Fernandez (Viva TKD Centre), 2. Cheong Yuen Wai (STA Selangor).  

    Heavyweight: 1. G. Vijayan (STA Selangor), 2. Lee Kee Tat (TL TKD Academy), 3. Chee Wern Yow (Bangsar TKD Club-KL) 

  • GIRLS 

    Finweight:

  • 1. Nurul Asfalinda Mohd Izhari (Koryo TKD Academy), 2. Nazeerah Abdul Aziz (Warisan TKD Academy), 3. Nuruhazwani Wahab (Gemilang TKD Terengganu)/ Rurynee Rosalan (MK TKD Academy).  

    Flyweight: 1. Koh Jen Li (Koryo TKD Academy), 2. Denise Kok (Bangsar TKD Club KL), 3. Nur Taqinah Ramli (Warisan TKD Academy)/ Koh Pei Yin (TL TKD Academy).  

    Bantamweight: 1. Nurul Afiqah Harun (Per TKD Terengganu) 2. Samantha Yeow (STA Selangor), 3. Wan Norsihbila (Penang United TKD Society)/ Siti Fathin Samsudin (MATSA KL).  

    Featherweight: 1. Nurul Nadia Mahamat (STA Selangor), 2. Kavitha Copra (Viva TKD Centre), 3. Siti Umi Umyriah Manis (Sarawak TKD Fed.)/ Fazliza Abdul Rahim (Per. TKD Kelantan).  

    Lightweight: 1. Tang Kai Ing (Sarawak TKD Fed.), 2. Nur Syazwani Abdul Razak (Gemilang TKD Terengganu), 3. Ninifarhana Sulaini (Per TKD Terengganu)/ Tan Carene (TL TKD Academy).  

    Welterweight: 1. Gan Sher Li (STA Selangor), 2. Ong Qiao Ku (TL TKD Academy), 3. Mashanum Mohd (STA Selangor)/ Woon Sook Ling (TL TKD Academy)  

    Light Middleweight: 1. Chong Pek Wah (STA Selangor), 2. Chan Su Yin (TL TKD Academy), 3. Hii Tai Huang (Sarawak TKD Fed. Sarawak)/ Lee Yee Cheng (STA Selangor)  

    Middleweight: 1. Zatil Akmal Zulfikli (Viva TKD Centre), 2. Mas Dalila Nuarzami (STA Selangor), 3.Noor Rafidah Ashari (MK TKD Academy)/ Josephine Ho (Sarawak TKD Fed. Sarawak) .  

    Light Heavyweight: 1. Hue Seow Ching (Taerobics TKD Acedemy), 2. Lim Siao-Ai (MATSA KL), 3. Ling Sie Ling (Sarawak TKD Fed)/ Gayathri (Viva TKD Centre).  

    Heavyweight: 1. Novie Adilah Sondig (United Sabah TKD Association), 2. Shu Seo Hie (Sarawak TKD FED Sarawak) 


       

    Across The Star Online


    Air Pollutant Index

    Highest API Readings

      Select State and Location to view the latest API reading

      Source: Department of Environment, Malaysia