Warisan Taekwondo Academy grab seven golds


BY LIM TEIK HUAT

KUALA LUMPUR: Warisan Taekwondo Academy emerged the biggest winner on the first day of the 23rd national junior taekwondo championships when their exponents won seven of the 36 finals contested at Kuala Lumpur Badminton Stadium in Cheras yesterday. 

Four golds were won in the 9-11 age group category (bakat) while the remaining three golds came from the 12-13 age group (remaja). 

In the bakat group, Mohd Akmal and Mohd Shazimir took golds in the middleweight and light heavyweight events respectively for Warisan while the Mohd Fikri and Nik Izzat Hanafi won the respective finweight and lightweight events in the remaja competition respectively. 

Nur Atiqah clinched gold in the girls' bakat flyweight category while Nik Attilya Hanis won in the featherweight category. 

Heavyweight exponent Nur Aine Abu Bakar delivered the only gold in the girls' remaja division. 

The final day of the competition today will see exponents fighting it out in the 14-17 age-group categories. A total of 13 states and 40 taekwondo clubs are taking part in the championships.  

 

RESULTS 

BAKAT (Age 9-11) 

BOYS 

Finweight 

Gold: Mohd Nazrul Azhar (Gemilang), Silver: K. Sarran (Viva), Bronze: Mohd Shahruddin Shukri (Ked)/Mohd Hizbullah (Gemilang) 

Flyweight 

Gold: Ahmad Muaz Azhar (Gemilang), Silver: Mohd Danial (Gemilang), Bronze: Syhami Ahmad (Warisan)/Bryson Christ (SK) 

Bantamweight 

Gold: V. Arumugam (Pen), Silver: Mohd Saifullah Dahdah, Bronze: Amar Sufian (Sel)/Edwin Heng (Bangsar) 

Featherweight 

Gold: Mohd Anuar (Pen), Silver: Mohd Azraai Aripin (Sab), Bronze: Hooi Joe Ee (Bangsar)/Brandon Foo (Perwira) 

Lightweight 

Gold: Hari Anandra (Speed and Strength), Silver: S. Thanindran (Power Sport), Bronze: Dinash Kumar (MK)/ Mohd Hafiz (Sel) 

Welterweight 

Gold: Fathul Hadi (Tren), Silver: Mohd Afdhal (Ked), Bronze: Irfan Hakim (Moi's)/D. Saravanan (Pen) 

Light middleweight 

Gold: Mohd Shayfik Bohar (Koryo), Silver: Mohd Haziq (Koryo), Bronze: Mark Boo (Bangsar)/Amunur Rasyid (Warisan) 

Middleweight 

Gold: Mohd Akmal (Warisan), Silver: Kang Chan Wai (Wira), Bronze: S. Gopan (Nse)/David Saravanan (Speed and Strength) 

Light heavyweight 

Gold: Mohd Shahzimir (Warisan), Silver: Pravin Rao (Action). 

Heavyweight 

Gold: Izzar Syafiq (Double's), Silver: Mohd Fayis (Pen), Bronze: Baduzuzzaman (Star)/ Mohd Nur Shafiq (MBW)  

GIRLS  

Finweight 

Gold: Nur Amalin Aisya (Gemilang), Silver: Kerry Gan (Bangsar), Bronze: Nur Nabilah (T.Y. Chin)/Izzati Ahmad (Warisan) 

Flyweight 

Gold: Nur Atiqah (Warisan), Silver: Nurul Akmal Wahab (Gemilang), Bronze: Nur Najihah Sofia (T.Y. Chin)/Farah Hanum (Koryo) 

Bantamweight 

Gold: Fu Hsu Hui (Bangsar), Silver: Nur Adrina (Koryo), Bronze: Nanthini Ari (SK)/Yeo Yi Lin (Traditional). 

Featherweight 

Gold: Nik Attilya Hanis (Warisan), Silver: Nur Rahimah (Gemilang), Bronze: Natisa Ismail (Joh)/Tan Si Qi (Traditional) 

Lightweight 

Gold: Thanaletchumy (SK), Silver: Fatin Syazana (Koryo), Bronze: Fatin Najibah (Dynamic Art)/Yeoh Li Fong (Dynamic Art) 

Welterweight 

Gold: Nurul Izzati (Matsa), Silver: Sharifah Nurul (Jlk), Bronze: Nasfati Izzatina (Star)/Farhana Wahab (Speed Power) 

Light middleweight 

Gold: Nur Illham (Sel), Silver: S. Reenuka (Star) 

Middleweight 

Gold: Maryam Alawiyah (Gemilang), Silver: Rose Syakila (Sab), Bronze: Siti Azala (Double's)/Jahara Musa (Matsa) 

Light heavyweight 

Gold: Sufira (Wira), Silver: Nur Farrihin (Tren), Bronze: Wong Wei Yin (Black Belt) 

Heavyweight 

Gold: Yong Mun Yi (Dynamic), Silver: Nur Rafidah (Dynamic), Bronze: Noor Izzaty (Ked)/Patrina Anjali (Prk) 

REMAJA (Age 12-13) 

BOYS  

Finweight 

Gold: Mohd Fikri (Warisan), Silver: Ahmad Arif (Joh), Bronze: Mohd Anwar (Tren)/Mohd Aizil (Koryo) 

Flyweight 

Gold: Mohd Ariff Hakimi (Tren), Silver: Mohd Suhaidi Said (Double's), Bronze: Wong Chen Yang (Joh)/Mohd Syahmi (Warisan)  

Bantamweight 

Gold: Chan Wenzhen (TL), Silver: Ehsan Hani Hamdan (Perwira), Bronze: Joseph One (Joh)/Azman Ahmad (Double's) 

Featherweight 

Gold: Wong Her Jean (Bangsar), Silver: Yeong Mind Zhao (Perwira), Bronze: Kwee Miin (Double's)/Sufi (Wira)  

Lightweight 

Gold: Nik Izzat Hanafi (Warisan), Silver: Hemaraj Kunasekaran (Viva), Bronze: Syed Muhd Faiz (R and S)/S. Gobi (Nse) 

Welterweight 

Gold: B. Kalaiselvam (TYC), Silver: Mohd Syafiq (Gemilang), Bronze: S. Kugarnrau (Universal) 

Middleweight 

Gold: Willy Seah (Joh), Silver: Mohd Hanafi (MK), Bronze: Lim Jit Lun (MK)/Wilson Seah (Taerobics) 

Heavyweight 

Gold: Hemanandanan (Pen), Silver: Liew Ting Sen (Prk), Bronze: Mohd Hafiz (R and S)/R. Selvanathan (SK)  

GIRLS  

Finweight 

Gold: Noor Zulaikha (Pusat Wira), Silver: Hema Malini (Joh), Bronze: Haikal Mokhta (Tkd Academy)/Ninky James (Sab) 

Flyweight 

Gold: Ruslianita Rusman (Viva), Silver: Nur Athirah Diyana (Warisan), Bronze: Sofia Jaamad (Sofia)/Stephanie Yap (Traditional) 

Bantamweight 

Gold: Rabiatul Adwiyah (Moi's), Silver: Hazwani Hamid (Joh), Bronze: Noor Amani (Univesal)/Chan Hoey Chyn (Dynamic Art) 

Featherweight 

Gold: Denise Kok (Bangsar), Silver: Nabila Mohd Zabidi (Gemilang), Bronze: Mohd Najwan (Taerobics)/Azriza Ahmad (Sabah) 

Lightweight 

Gold: Shafiqah (Perwira), Silver: Roslinda Akma Rusly (Gemilang), Bronze: Suhaila Ismail (Bangsar)/Nur Liyana Effindi (T.Y. Chin) 

Welterweight 

Gold: Lee Kar Yee (TL), Silver: Syahirah Kaja (Koryo), Bronze: Siti Asiyah (Koryo)/Seah Kwi Shan (Joh) 

Middleweight 

Gold: Loh Siang Ling (Traditional), Silver: Wan Nur Emy (Lee), Bronze: Noramira Aminuddin (Perlis)/Wilson Seah (Warisan) 

Heavyweight 

Gold: Nur Aine Abu Bakar (Warisan), Silver: Sheila Natassha (Viva), Bronze: Nurizzati Sahak/Lim Huay Xing (Traditional) 

 


   

Across The Star Online


Air Pollutant Index

Highest API Readings

    Select State and Location to view the latest API reading

    Source: Department of Environment, Malaysia