Tennis

David Ferrer of Spain (R) shakes hands with his compatriot Rafael Nadal after winning their quarter-final match at the Monte Carlo Masters in Monaco April 18, 2014. REUTERS/Eric Gaillard

Emotional win for Zhang Shuai

Su-Wei misses chance to be doubles No. 1

Karolina makes it to q-finals, sister bows out

Nadal claycourt winning run ended by bold Ferrer

More Tennis Stories

  • Filter by

Nadal admits lack of confidence

18 April 2014

(Reuters) - Despite going into the Monte Carlo Masters on the back of another impressive unbeaten run on clay, Rafael Nadal admitted six weeks before his beloved French Open that he has been struggling with his confidence for months.

Laura Robson of Britain reacts during her women's singles match against Kirsten Flipkens of Belgium at the Australian Open 2014 tennis tournament in Melbourne January 13, 2014 file photo. REUTERS/Brandon Malone

British number one Robson to miss Wimbledon, French Open

18 April 2014

(Reuters) - British women's number one Laura Robson will miss the French Open and Wimbledon after having surgery on her wrist, the 20-year-old announced on Thursday.

Nadal battles wardrobe malfunction in Monte Carlo

17 April 2014

(Reuters) - Rafa Nadal is battling a wardrobe malfunction that has forced him to alter his serving routine at this week's Monte Carlo Masters.

Top SEA tennis juniors to meet Serena, Li Na

17 April 2014

KUALA LUMPUR: Top South-East Asian tennis juniors will have a chance to rub shoulders with the likes of world No. 1 Serena Williams and world No. 2 Li Na during the WTA Championships in October.

Rafael Nadal of Spain serves to Teymuraz Gabashvili of Russia during the Monte Carlo Masters in Monaco April 16, 2014. REUTERS/Eric Gaillard

Nadal recovers from shaky start to go through

17 April 2014

(Reuters) - Claycourt machine Rafael Nadal recovered from a stuttering start to beat Russian qualifier Teymuraz Gabashvili 6-4 6-1 and reach the third round of the Monte Carlo Masters on Wednesday.

Easy start for Cibulkova at Malaysian Open

16 April 2014

PETALING JAYA: Top seed Dominika Cibulkova was the last player to compete in the first round of the BMW Malaysian Open.

Women's tennis needs more variety: Court

16 April 2014

KUALA LUMPUR: Australian tennis legend Margaret Court believes that women’s tennis is facing a lack of real depth compared to their male counterparts.

Novak Djokovic of Serbia celebrates after defeating Albert Montanes of Spain during the Monte Carlo Masters in Monaco April 15, 2014. REUTERS/Eric Gaillard

Djokovic strolls into Monte Carlo third round

15 April 2014

(Reuters) - Novak Djokovic opened his Monte Carlo Masters title defence with a 6-1 6-0 demolition of Spanish qualifier Albert Montanes on Tuesday to reach the third round on Tuesday.

Vekic saved by the rain in Malaysian Open

15 April 2014

KUALA LUMPUR: The rain once again wrecked havoc on the BMW Malaysian Open at the Royal Selangor Golf Club (RSGC), but it proved to be a blessing in disguise for seventh seed Donna Vekic.

Rain delays first day of Malaysian Open

14 April 2014

KUALA LUMPUR: The erratic weather has done nothing to dampen world No. 10 Dominika Cibulkova’s spirits as she seeks to build on a fantastic start to the year at the BMW Malaysian Open tennis championship.

Page 1 of 7 Next Go to page:

advertisement

  1. Karolina makes it to q-finals, sister bows out
  2. Suarez out to torment struggling Norwich again
  3. Favourites go on goal spree at Selangor league
  4. German woman falls to her death from Mt Kinabalu summit

Results and Fixtures

Malaysian Football

Super League: JDT 2 T-Team 1, Kelantan 0 Sarawak 1.

Premier League: Felda Utd 2 Sabah 1, Negri Sembilan 2 PBAPP 0, Kedah 0 DRB Hicom 2, Spa Putrajaya 1 Perlis 1, Penang 1 Police 2.

FA Cup semi-finals (first leg May 5/6, second leg May 20/21):
JDT v Pahang; Kelantan v Felda United.

AFC Cup: Arema FC 1 Selangor 0.

EPL Results & Standings

Manchester City 2 Sunderland 2
Everton 2 Crystal Palace 3
Arsenal 3 West Ham 1


English Premier League

   P  GD Pts
Liverpool
34 51 77
Chelsea
34 42 75
Man City
33 54 71
Arsenal
34 18 67
Everton
34 21 66
Tottenham
34 0 60
Man Utd
33 18 57
Southampton
34 5 48
Newcastle
34 -14 46
Stoke
34 -10 43
Crystal Palace
34 -14 40
West Ham
34 -9 37
Hull
33 -6 36
Aston Villa
33 -14 34
Swansea
34 -5 33
West Brom
33 -11 33
Norwich
34 -27 32
Fulham
34 -40 30
Cardiff
34 -34 29
Sunderland
33 -25 26
Upcoming EPL Fixtures

Saturday, April 19:
Tottenham v Fulham – 7.45pm
Aston Villa v Southampton – 10pm
Cardiff v Stoke – 10pm
Newcastle v Swansea – 10pm
West Ham v Crystal Palace – 10pm

Sunday, April 20:
Chelsea v Sunderland – 12.30am**
Norwich v Liverpool – 7pm
Hull v Arsenal – 9.05pm
Everton v Man Utd – 11.10pm

Tuesday, April 22:
Man City v West Brom – 3am**

Saturday, April 26:
Southampton v Everton – 7.45pm
Fulham v Hull – 10pm
Stoke v Tottenham – 10pm
Swansea v Aston Villa – 10pm
West Brom v West Ham – 10pm

Sunday, April 27:
Manchester United v Norwich – 12.30am**
Sunderland v Cardiff – 7pm
Liverpool v Chelsea – 9.05pm
Crystal Palace v Manchester City – 11.10pm

Tuesday, April 29:
Arsenal v Newcastle – 3am**

Saturday, May 3:
West Ham v Tottenham – 7.45pm
Aston Villa v Hull – 10pm
Manchester Unted v Sunderland – 10pm
Newcastle v Cardiff – 10pm
Stoke v Fulham – 10pm
Swansea v Southampton – 10pm

Sunday, May 4:
Everton v Manchester City – 12.30am**
Arsenal v West Brom – 8.30pm
Chelsea v Norwich – 11pm

Tuesday, May 6:
Crystal Palace v Liverpool – 3am**

Wednesday, May 7:
Manchester United v Hull – 2.45am**

Thursday, May 8:
Sunderland v West Brom – 2.45am**
Manchester City v Aston Villa – 2.45am**

** Denotes morning match

All matches in Malaysian time

UEFA Champions League

Quarter-finals second leg: Atletico Madrid 1 Barcelona 0 (agg 2-1), Bayern Munich 3 Manchester United 1 (agg 4-2), Chelsea 2 Paris St Germain 0 (agg 3-3, Chelsea win on away goals), Borussia Dortmund 2 Real Madrid 0 (agg 2-3).

Quarter-finals first leg: Real Madrid 3 Borussia Dortmund 0, Paris St Germain 3 Chelsea 1, Manchester United 1 Bayern Munich 1, Barcelona 1 Atletico Madrid 1.

Upcoming UCL Fixtures

Semi-finals first leg

Wednesday, April 23:
Atletico Madrid v Chelsea - 2.45am**

Thursday, April 24:
Real Madrid v Bayern Munich - 2.45am**

Semi-finals second leg

Wednesday, April 30:
Bayern Munich v Real Madrid - 2.45am**

Thursday, May 1:
Chelsea v Atletico Madrid - 2.45am**

** Denotes morning match

All matches in Malaysian time

Other Football Results

Argentine Primera A: All Boys 1 Arsenal 1, Belgrano 1 Godoy Cruz 2, Racing Club 0 Gimnasia LP 1.
Leading standings: Estudiantes 25, Colon 25, Gimnasia LP 24, River Plate 24, Rosario Central 22.

Danish Superliga: OB Odense 0 Nordsjaelland 1, Esbjerg 2 Randers FC 2.
Leading standings: AaB Aalborg 52, FC Midtjylland 45, FC Copenhagen 42, Brondby 39, Esbjerg 37.

German Bundesliga: Eintracht Frankfurt 2 Hannover 3.
Leading standings: ch-Bayern Munich 78, Borussia Dortmund 61, Schalke 58, Bayer Leverkusen 51, Wolfsburg 50.

Portuguese League: Vitoria Guimaraes 2 Arouca 3.
Leading standings: Benfica 70, Sporting Lisbon 63, FC Porto 55, Estoril 49, Nacional 41.

Badminton

World Junior Championships

Finals
Boys’ singles: Lin Guipu (Chn) bt Shi Yuqi (Chn) 20-22, 21-8, 21-18.
Bronze medal: Zhao Jun Peng (Chn) and Anthony Ginting (Ina).
Boys’ doubles: Puavaranukroh Dechapol-Ketlen Kittinupong (Tha) bt Masahide Nakata-Katsuki Tamate (Jpn) 21-16, 21-18.
Bronze medal: Kim Jae-hwan-Kim Jung-ho (Kor) and Muhammad Rian Adrianto-Clinton Hendrik Kudasama (Ina).
Girls’ singles: Akane Yamaguchi (Jpn) bt He Bingjiao (Chn) 14-21, 21-18, 21-13.
Bronze medal: Qin Jingjing (Chn) and Aya Ohori (Jpn).
Girls’ doubles: Chen Qingchen-Jia Yifan (Chn) bt Apriani Rahayu-Rosyita Eka Putri Sari (Ina) 21-11, 21-14.
Bronze medal: Jiang Binbin-Tang Pingyang (Chn) and Du Yue-Li Yin Hui (Chn).
Mixed doubles: Huang Kaixiang-Chen Qingchen (Chn) bt Muhammad Rian Andrianto-Rosyita Eka Putri Sari (Ina) 21-12, 21-17.
Bronze medal: Park Kyung-hoon-Park Keun-hye (Kor) and Yuta Watanabe-Arisa Higashino (Jpn).

Squash

Malaysian Tour squash circuit (SSJM) third leg

(Malaysian unless stated)
MEN
First round: Mohd Nafiizwan Adnan bt Mohd Nazeri 11-9, 11-5, 11-2; Ng Eain Yow bt Agil Raj 11-4, 11-9, 11-8; Mohd Hannan bt Choh Calveen 11-8, 11-3, 11-2; Choong Kam Hing bt Mohd Mukhlasin 11-8, 11-2, 11-9; Mohd Syafiq Kamal bt Mohd Yazid 11-9, 11-3, 11-6; Mohd Zul Azri bt Al Nick Alyy 11-3, 11-4, 3-11, 11-6; Amir Shariff bt Mohd Ismawi 9-11, 11-2, 11-1, 11-7; Mohd Addeen Idrakie bt Mohd Zulkifli 11-6, 11-5, 11-7; Elvinn Keo bt Andrew Lee 11-9, 11-3, 11-9; Darren Chan bt Marcus Sim 11-9, 9-11, 8-11, 11-9, 11-8; Aaron Chee bt Mohd Rizal Luqman 11-5, 11-8, 9-11, 11-2; Valentino Bong bt Shyan Kwan 11-1, 11-3, 11-6; Kwon Hyeoun-jun (Kor) bt Mohd Syawal 11-4, 11-2, 11-5; Mohd Amir Farhan bt Marcus Yuen 11-8, 11-1, 11-6; Mohd Fareez Izwan bt Mohd Afiq 10-12, 11-9, 11-8, 11-5; Timothy Arnold bt Mohd Noor 11-7, 11-2, 11-5.
Quarter-finals: Mohd Nafiizwan Adnan bt Ng Eain Yow 13-11, 11-5, 11-6; Mohd Hannan bt Choong Kam Hing 8-11, 4-11, 11-5, 11-5, 11-6; Mohd Syafiq Kamal bt Mohd Zul Azri 11-5, 11-5, 6-11, 11-8; Mohd Addeen Idrakie bt Amir Shariff 11-5, 11-8, 11-6; Elvinn Keo bt Darren Chan 11-9, 11-5, 11-4; Valentino Bong bt Aaron Chee 11-3, 11-4, 11-3; Kwon Hyeoun-jun bt Mohd Amir Farhan 11-7, 11-6, 11-1; Timothy Arnold bt Mohd Fareez Izwan 11-8, 11-3, 11-5.
WOMEN
First round: Milou Van Der Heijdan (Hol) bt Aika Azman 11-4, 11-8, 11-6; Teh Min Jin bt Jesicca Turnbull (Aus) 11-13, 14-12, 11-8, 11-4; Rachel Arnold bt Pushappa Devi 11-3, 11-7, 11-4; Lotte Erickson (Nor) bt Zoe Foo 12-10, 11-7, 11-5; Kim Ga-hye (Kor) bt Vanessa Raj 11-9, 9-11, 11-6, 11-7; Cyrielle Peltier (Fra) bt Nor Shadira 11-3, 11-4, 11-7; Eun Chan-ahn (Kor) bt Andrea Lee 11-5, 11-6, 11-6; Zulhijjah Azan bt Chan Yiwen 6-11, 11-4, 11-6, 11-2.
Quarter-finals: Teh Min Jie bt Milou Van Der Heijden (Hol) 10-12, 11-7, 4-11, 11-9, 11-6; Lotte Eriksen (Nor) bt Rachel Arnold 14-12, 8-11, 11-8, 11-9; Eun Chan-ahn (Kor) bt Zulhijjah Azan 11-6, 11-8, 9-11, 11-9; Kim Ga-hye (Kor) bt Cyrielle Peltier (Fra) 11-7, 8-11, 9-11, 11-9, 11-6; Eun Chan-ahn (Kor) bt Zulhijjah Azan 11-6, 11-8, 9-11, 11-9.

El Gouna International Open

Semi-finals: Mohamed El Shorbagy (Egy) bt Gregory Gaultier (Fra) 11-6, 14-16, 11-9, 12-10; Ramy Ashour (Egy) bt Amr Shabana (Egy) 11-9, 11-5, 11-5.

Golf

Maybank Malaysian Open

Second round scores:
131: Lee Westwood (Eng) 65-66;
135: Antonio Lascuna (Phi) 70-65, Nicolas Colsaerts (Bel) 66-69;
136: Danny Willett (Eng) 70-66;
137: Julien Quesne (Fra) 68-69, Andy Sullivan (Eng) 70-67, Eduardo De La Riva (Spa) 69-68;
138: Ricardo Santos (Por) 67-71, Masahiro Kawamura (Jpn) 68-70;
139: Garth Mulroy (Rsa) 71-68, Scott Jamieson (Sco) 68-71, Jbe Kruger (Rsa) 68-71;
140: Steve Lewton (Eng) 71-69, Michael Hoey (Irl) 67-73, Scott Hend (Aus) 70-70, Louis Oosthuizen (Rsa) 72-68, Bernd Wiesberger (Aut) 69-71;
141: Arnond Vongvanij (Tha) 70-71, Tom Lewis (Eng) 70-71, Prom Meesawat (Tha) 70-71, Prayad Marksaeng (Tha) 69-72, S.S.P. Chowrasia (Ind) 71-70, Wade Ormsby (Aus) 70-71, Rikard Karlberg (Swe) 72-69;
142: Thomas Pieters (Bel) 75-67, Simon Thornton (Irl) 74-68, Kiradech Aphibarnrat (Tha) 71-71, Pablo Larrazabal (Spa) 74-68, Carlos Pigem (Spa) 71-71, Jason Knutzon (US) 75-67, David Drysdale (Sco) 71-71, Edoardo Molinari (Ita) 69-73, Thongchai Jaidee (Tha) 72-70, Alvaro Quiros (Spa) 73-69, Richard Bland (Eng) 72-69, Rahil Gangjee (Ind) 74-68;
143: Marco Crespi (Ita) 71-72, Soren Kjeldsen (Den) 75-68, Matteo Mannasero (Ita) 71-72, Siddikur Rahman (Ban) 73-70, Andrew Dodt (Aus) 76-67, Justin Walters (Rsa) 71-72, Romain Wattel (Fra) 71-72, Magnus A. Carlsson (Swe) 74-69, Marcel Siem (Ger) 72-71, Gregory Bourdy (Fra) 73-70, Nicholas Fung (Mas) 72-71;
144: Simon Dyson (Eng) 73-71, Thaworn Wiratchant (Tha) 69-75, Rashid Khan (Ind) 72-72, Anirban Lahiri (Ind) 72-72, Pariya Junhasavasdikul (Tha) 73-71, Marc Warren Arren (Sco) 69-75, Chiragh Kumar (Ind) 74-70, Maximilian Kieffer (Ger) 70-74, J.B. Hansen (Den) 72-72; Gavin Kyle Green (A) (Mas) 74-70; Adilson Da Silva (Bra) 72-72, Bryce Easton (Rsa) 70-74, Craig Lee (Sco) 69-75, Khor Kheng Hwai (Mas) 72-72;
145: Anthony Kang (US) 71-74, Chawalit Plaphol (Tha) 74-71, Namchok Tantipokhakul (Tha) 76-69, Jazz Janewattananond (Tha) 73-72, Peter Whiteford (Sco) 73-72, Chinnarat Phadungsil (Tha) 74-71, Hennie Otto (Rsa) 79-66, Richard T. Lee (Can) 69-76, Francesco Molinari (Ita) 71-74, Robert-Jan Derksen (Ned) 72-73.
The following players did not make the cut:
146: Robert Rock (Eng) 73-73, Chapchai Nirat (Tha) 77-69, Sukree Othman (Mas) 76-70, Jyoti Randhawa (Ind) 76-70, Richie Ramsay (Sco) 74-72, Shane Lowry (Irl) 80-66, Graeme Storm (Eng) 80-66, Lee Sung (Kor) 77-69, Yeh Wei-tze (Tpe) 73-73, Berry Henson (US) 72-74, Tommy Fleetwood (Eng) 70-76, Raphael Jacquelin (Fra) 70-76;
147: Javi Colomo (Spa) 72-75, Ben Leong (Mas) 72-75, Alastair Forsyth (Sco) 74-73, Mardan Mamat (Sin) 71-76, Elmer Salvador (Phi) 71-76, Seve Benson (Eng) 79-68, Masanori Kobayashi (Jpn) 73-74, Tommy Fleetwood (Eng) 70-77, Marten Orum Madsen (Den) 80-67, Mithun Perera (Sri) 74-73;
148: Gunn Charoenkul (Tha) 75-73, Matthew Baldwin (Eng) 77-71, Jeev Milkha Singh (Ind) 77-71, Gregory Havret (Fra) 73-75, Thomas Levet (Fra) 74-74;
149: Chan Kim (US) 77-72, Terry Pilkadaris (Aus) 76-73, David Howell (Eng) 76-73, Digvijay Singh (Ind) 74-75, Danny Chia (Mas) 75-74, Airil Rizman Zahari (Mas) 78-71, Matthew Stieger (Aus) 82-67, Kieran Pratt (Aus) 74-75, Arjun Atwal (Ind) 75-74, Peter Uihlein (US) 75-74, Scott Barr (Aus) 76-73;
150: Shaifubari Muda (Mas) 79-71, Rafa Cabrera-Bello (Spa) 77-73, Gaganjeet Bhullar (Ind) 75-75; Damien McGrane (Irl) 78-72, Mo Joong-kyung (Kor) 74-76, Felipe Aguillar (Chi) 73-77; Kenneth De Silva (Mas) 75-75, Kim Gi-whan (Kor) 77-73;
151: Shaaban Hussin (Mas) 74-77, Lu Wei-chih (Tpe) 76-75, Kang Sung-hoon (Kor) 79-72, Anders Hansen (Den) 76-75, Arie Irawan (Mas) 74-77, David Horsey (Eng) 75-76, Iain Steel (Mas) 73-78;
152: Lee In-woo (Kor) 79-73, Ricardo Gonzalez (Arg) 73-79;
153: Alejandro Canizares (Spa) 78-75, Eddie Pepperell (Eng) 80-73, Rizal Amin (Mas) 78-75, David Lipsky (US) 79-74, Jeong Jin (Kor) 75-78, S. Siva Chandhran (Mas) 80-73;
154: Ervin Chang (A) (Mas) 83-71, Panuphol Pittayarat (Tha) 74-80;
155: Himmat Rai (Ind) 77-77, Boonchu Ruangkit (Tha) 78-77, Peter Hedblom (Swe) 77-78, Sam Cyr (US) 79-76, Wilson Choo (Mas) 77-78;
156: Garrick Porteous (A) (Eng) 79-77, R. Nachimuthu (Mas) 74-82, Kemarol Baharin (Mas) 79-77;
157: Unho Park (Aus) 77-80, Emilliano Grillo (Arg) 81-76;
159: Mohd Wafiyuddin (A) (Mas) 84-75, Joonas Granberg (Fin) 82-77;
160: Tsai Chi-huang (Tpe) 79-81, Mohd Iylia Jamil (Mas) 79-81;
161: John Parry (Eng) 84-77;
162: Mikko Ilonen (Fin) 83-79;
163: S. Murthy (Mas) 80-83;
165: Solomon Emilio Rosidin (A) (Mas) 85-80.
Daisuke Kataoka (Jpn) 77-withdrew; Lin Wen-tang (Tpe) retired; Baek Seuk-hyun (Kor) 70-retired.

LPGA Lotte Championship

Leading second round scores:
(US unless stated)
136: Angela Stanford 72-64;
137: Michelle Wie 70-67;
138: Cristie Kerr 72-66, Park In-Bee (Kor) 70-68, Kim Hyo-joo (Kor) 68-70, Ryu So-yeon (Kor) 68-70;
139: Jang Ha-na (Kor), Pak Se-ri (Kor) 68-71;
140: Haru Nomura (Jpn) 73-67, Katie Burnett 71-69, Lee So Young (Kor) 70-70;
141: Tiffany Joh 73-68, Jennifer Kirby (Can) 72-69, Paula Reto (Rsa) 72-69, Christel Boeljon (Ned) 71-70;
142: Chella Choi (Kor) 74-68, Morgan Pressel 73-69, Pornanong Phatlum (Tha) 71-71, Amy Anderson 70-72;
143: Amelia Lewis 77-66, Caroline Hedwall (Swe) 75-68, Gerina Piller 75-68, Kang Hae-ji (Kor) 74-69, Mo Martin 74-69, Ariya Jutanugarn (Tha) 73-70, Katherine Kirk (Aus) 73-70, Azahara Munoz (Spa) 73-70, Silvia Cavalleri (Ita) 72-71, Kim Kaufman 72-71, Lydia Ko (Nzl) 72-71, Ayako Uehara 69-74.

US PGA Tour’s Heritage

Leading first round scores:
(US unless stated)
66: Matt Kuchar, Scott Langley, William McGirt;
68: Harris English;
69: Russell Knox (Sco), Rory Sabbatini (Rsa), Billy Horschel, Matt Every, Robert Allenby (Aus), Bo Van Pelt, Brian Harman, Ben Martin, Tim Herron, Brian Stuard, John Mallinger, Lucas Glover, Jordan Spieth, Kevin Streelman, Charles Howell;
70: Jeff Maggert, Scott Brown, Ted Potter, Brian Gay, Richard Lee, Tim Wilkinson (Nzl), Nicholas Thompson, K.J. Choi, Stewart Cink, Davis Love, Luke Donald (Eng), Charl Schwartzel (Rsa), Erik Compton, Billy Hurley, Andrew Loupe, Kevin Tway.

Motorsport

Chinese F1 GP

Second practice results:
1. Lewis Hamilton (Bri) Mercedes 1:38.315, 2. Fernando Alonso (Spa) Scuderia Ferrari 1:38.456, 3. Nico Rosberg (Ger) Mercedes 1:38.726, 4. Daniel Ricciardo (Aus) Red Bull Racing 1:38.811, 5. Sebastian Vettel (Ger) Red Bull Racing 1:39.015, 6. Felipe Massa (Bra) Williams 1:39.118, 7. Kimi Raikkonen (Fin) Scuderia Ferrari 1:39.283, 8. Jenson Button (Bri) McLaren Mercedes 1:39.491, 9. Romain Grosjean (Fra) Lotus 1:39.537, 10. Daniil Kvyat (Rus) Toro Rosso 1:39.648, 11. Nico Hulkenberg (Ger) Force India 1:39.736, 12. Kevin Magnussen (Den) McLaren Mercedes 1:39.744, 13. Jean-Eric Vergne (Fra) Toro Rosso 1:39.759, 14. Valtteri Bottas (Fin) Williams 1:39.830, 15. Sergio Perez (Mex) Force India 1:40.124, 16. Esteban Gutierrez (Mex) Sauber 1:40.359, 17. Adrian Sutil (Ger) Sauber 1:40.395, 18. Pastor Maldonado (Ven) Lotus 1:40.455, 19. Jules Bianchi (Fra) Marussia 1:42.327, 20. Max Chilton (Bri) Marussia 1:43.473, 21. Kamui Kobayashi (Jpn) Caterham 1:43.530, 22. Marcus Ericsson (Swe) Caterham 1:43.679.

Petronas Asia Road Racing Championships

Combined leading practice results
SuperSports 600cc: 1. Katsuaki Fujiwara (Kawasaki) 1:05.793, 2. Mohd Zamri Baba (Honda) 1:05.814, 3. Yuki Ito (Yamaha) 1:05.842, 4. H.A Yudhistira (Kawasaki) 1:05.843, 5. Makoto Tamada (Honda) 1:05.950.
Underbone 130cc: 1. Norizman Ismail (Honda) 1:21.682, 2. Mohd Affendi Rosli (Yamaha) 1:22.048, 3. Ahmad Fazrul Sham (Honda) 1:22.217, 4. Ahmad Fazli Sham (Yamaha) 1:22.296, 5. Tengku Amirul Haffiruddin (Yamaha) 1:22.351.

Tennis

WTA BMW Malaysian Open

Singles
Quarter-finals: Karolina Pliskova (Cze) bt Cagla Buyukakcay (Tur) 6-4, 6-4; Dominika Cibulkova (Svk) bt Zarina Diyas (Kaz) 4-6, 6-2, 6-4; Donna Vekic (Cro) bt Patricia Mayr-Achleitner (Aut) 6-4, 7-5; Shuai Zhang (Chn) bt Magda Linette (Pol) 6-2, 2-6, 6-1.
Doubles
Semi-finals: Timea Babos-Chan Hao-ching (Hun-Tpe) bt Jarmila Gajdosova-Hsieh Su-wei (Aus-Tpe) 6-3, 6-3.

Monte Carlo Masters

Men's Singles
Quarter-finals: Roger Federer (Swi) bt Jo-Wilfried Tsonga (Fra) 2-6, 7-6, 8-6, 6-1; Stanislas Wawrinka (Sui) bt Milos Raonic (Can) 7-6, 7-5, 6-2; David Ferrer (Spa) bt Rafael Nadal (Spa) 7-6, 7-1, 6-4.
Third Round: Rafael Nadal (Spa) bt Andreas Seppi (Ita) 6-1, 6-3; Novak Djokovic (Srb) bt Pablo Carreno Busta (Spa) 6-0, 6-1; Stanislas Wawrinka (Swi) bt Nicolas Almagro (Spa) w.o.; Roger Federer (Swi) bt Lukas Rosol (Cze) 6-4, 6-1; Guillermo Garcia-Lopez (Spa) bt Tomas Berdych (Cze) 4-6, 6-3, 6-1; David Ferrer (Spa) bt Grigor Dimitrov (Bul) 6-4, 6-2; Milos Raonic (Can) bt Tommy Robredo (Spa) 6-4, 6-3; Jo-Wilfried Tsonga (Fra) bt Fabio Fognini (Ita) 5-7, 6-3, 6-0.

Basketball

NBA Championship

Indiana 101 Orlando 86, Charlotte 91 Chicago 86 OT, Utah 136 Minnesota 130 2OT, Oklahoma City 112 Detroit 111, Atlanta 111 Milwaukee 103, Memphis 106 Dallas 105 OT, L.A. Lakers 113 San Antonio 100, New Orleans 105 Houston 100, Washington 118 Boston 102, Cleveland 114 Brooklyn 85, Philadelphia 100 Miami 87, New York 95 Toronto 92, Portland 110 L.A. Clippers 104, Phoenix 104 Sacramento 99, Golden State 116 Denver 112.

advertisement

Sports Calendar

April

April 15-20: China Masters GP Gold – badminton
Jiangshu, China

April 19-May 5: World Snooker Championship
Sheffield, England

April 20: Chinese Grand Prix
Shanghai, China

April 21-26: Irish Open – squash
Dublin, Ireland

April 21-27: Porsche Tennis Grand Prix
Stuttgart, Germany

April 22 & 23: UEFA Champions League semi-finals (first leg)
Various locations

April 24: UEFA Europa League semi-finals
TBA

April 25-27: Heineken Cup semi-finals – rugby
Various locations

April 25-27: Commonwealth Games Invitational Competition – gymnastics
TBA

April 25-27: MAG and WAG Commonwealth Games Invitational Competition – gymnastics
Perth, Australia

April 25- May 4: Champions Challenge Hockey I
Kuantan

April 27: Argentina Grand Prix – MotoGP
Buenos Aires, Argentina

April 29 & 30: UEFA Champions League semi-finals (second leg)
TBA

May

May 1: UEFA Europa League semis – football

May 3: Yemen vs Malaysia – football
Yemen

May 4: Spanish Grand Prix – MotoGP
Jerez, Spain

May 6 & 7: AFC Champions League round of 16 (first leg) – football
Various locations

May 9: Diamond League – athletics
Doha, Qatar

May 10-18: British Open (PSA and WSA) – squash
Hull, England

May 11: Spanish Grand Prix – Formula One
Barcelona, Spain

May 13-14: AFC Champions League round of 16 (second leg) – football
Various locations

May 14: UEFA Europa League final – football
Juventus Stadium, Italy

May 17: English FA Cup final – football
London, England

May 17: Diamond League – athletics
Shanghai, China

May 17 & 18: World Championships – diving
London, England

May 18: France Grand Prix – MotoGP
Le Mans, France

May 18-25: Thomas and Uber Cup Finals – badminton
New Delhi, India

May 21-June 1: Asian Cycling Championships
Kazakhstan

May 22-25: US PGA Championship – golf
Louisville, Kentucky

May 23: Rugby Union: Challenge Cup final
Cardiff, Wales

May 24: UEFA Champions League final – football
Lisbon, Portugal

May 24: Rugby Union: Heineken Cup final
Cardiff, Wales

May 24-June 4: Sukma (Malaysia Games)
Perlis, Malaysia

May 25: Monaco Grand Prix – Formula One
Monte Carlo

May 25- June 7: Rolland Garros – tennis
Paris, France

May 31-June 15: World Cup (men and women) – hockey
The Hague, Holland

June

May 24-June 4: Sukma (Malaysia Games)
Perlis

June 1: Italy Grand Prix (MotoGP)
Mugello, Italy

June 3-8: Thailand Open GP Gold – badminton
Bangkok, Thailand

June 5: Diamond League – athletics
Rome, Italy

June 7: Diamond League – athletics
Eugene, US

June 7: Rugby Union: New Zealand v England, South Africa v Wales, United States v Scotland, Argentina v Ireland
Various locations

June 8: Canadian Grand Prix – Formula One
Montreal, Canada

June 9-14: Ageon Championships (ATP and WTA) – tennis
London, England

June 10-15: Japan Open (Superseries) – badminton
Tokyo, Japan

June 11: Diamond League – athletics
Oslo, Norway

June 11-15: Asian Team Championship - squash
Hong Kong

June 12-July 13: FIFA World Cup Finals – football
Brazil

June 12-15: US Open – golf
Pinehurst, US

June 14: Rugby Union: New Zealand v England, South Africa v Wales, Canada v Scotland, Argentina v Ireland
Various locations

June 14: Diamond League – athletics
New York, US

June 15: Catalonia GP – MotoGP
Barcelona, Spain

June 17-22: Indonesia Open (Premier Superseries) – badminton
Jakarta, Indonesia

June 21: Rugby Union: New Zealand v England, Argentina v Scotland
Various locations

June 22: Austrian Grand Prix – Formula One
Spielberg, Austria

June 23-July 5: Wimbledon (ATP and WTA) – tennis
Wimbledon, England

June 24-29: Australian Open (Superseries) – badminton
Sydney, Australia

June 25: End of the Malaysia Super League 2013-2014 season

June 28: Netherlands Grand Prix – MotoGP
Assen, Holland

June 29: Malaysia FA Cup Final – football
Kuala Lumpur

advertisement