Say What

GLASGOW BEAT: My top-five must see list

24 July 2014

THE 20th edition of the Commonwealth Games got off with much pomp and gaiety on Wednesday while the real action kicked off earnestly on Thursday.

OFF THE COURT: Engage the youths in sports

21 July 2014

WHEN I was still a junior and coming through the squash system from Kuching, I had a team-mate named Wong Kim Lee.WHEN I was still a junior and coming through the squash system from Kuching, I had a team-mate named Wong Kim Lee.

Goodness always prevails… let the Games begin

20 July 2014

THESE are difficult times indeed for any Malaysian. You need not have lost anyone in the mysterious disappearance of Malaysia Airlines Flight MH370 or in the downed Malaysia Airlines Flight MH17.

Thrilling trip to land of Jogo Bonito a feast for the senses

16 July 2014

BRAZIL – the land of sun, sea, sand, samba and soccer (though not necessarily in that order) – has always intrigued me. It seemed like a place where the fun never ends.

OFF THE COURT: Prime role of a coach

7 July 2014

MY first coach was a lady and she made a big impression in my life! I was 12 when I came under the charge of Ong Mei Ling at SJKC Kwong Hon in Sungai Besi. She was the school’s clerk and a former state player from Perak.

MAF are clueless in drawing crowd for athletics

28 June 2014

KANGAR: The Malaysian Athletics Federation (MAF) are at their wits’ end on coming up with ways to popularise the sport to the masses in Malaysia.

OFF THE COURT: More needs to be done for athletes in transition

22 June 2014

Our system is not too bad. We always see the grass to be greener on the other side but we do have an “okay” structure as far as the junior and senior programmes are concerned.

Throw out the 'goyang kaki' mentality in M-League

16 June 2014

No renowned football league in the world has regular two to three week breaks throughout its entire season. In contrast, our football leagues will occasionally take these long breaks, thus breaking any momentum teams have established.

OFF THE COURT: Malaysian junior athletes are just too ‘lembik’

9 June 2014

“IT IS okay lah. The training is not too bad lah. I will try lah … Wah, so hard lah today.” These are some of the common statements I hear from our juniors nowadays.

Sukma losing its prestige and reputation fast

4 June 2014

KANGAR: As THE curtains came down on the 17th Malaysia Games (Sukma) in Perlis, the two-week sporting event will be best remembered for the delay in completing the venues, and the finger pointings which ensued.

advertisement

  1. Rhythmic gymnasts dazzle to a team bronze in Glasgow
  2. Pisol lifts Malaysia onto medal tally at CWG
  3. Malaysia pays tribute at Commonwealth Games
  4. Velappan: Malaysia can reach World Cup 2026
  5. And so the Games begin in Glasgow
  6. Shooter Ayuni gets to compete after jacket arrives
  7. Norfolk shuttlers just happy to be in Glasgow
  8. Big John is more than a coach to his cyclists
  9. Amy: Team spirit will carry us through
  10. Malaysia beat Indonesia, make it to Thomas Cup final

Results and Fixtures

Malaysian Football

SUPER LEAGUE

ARMED FORCES 1 SIME DARBY 1
KELANTAN 2 TERENGGANU 3
SARAWAK 0 JDT 1
PKNS 2 SELANGOR 2
PERAK 3 PAHANG 0
T-TEAM 0 LIONS XII 1

PREMIER LEAGUE

JDT II 1 SABAH 0
PENANG 2 SPA PUTRAJAYA 2
POLICE 2 KEDAH 3
UiTM 1 NEGRI SEMBILAN 1
PERLIS 2 FELDA UNITED 3
DRB HICOM FC 1 PBAPP FC 1

EPL Results & Standings

English Premier League

   P  GD Pts
Man City (C)
38 65 86
Liverpool
38 51 84
Chelsea
38 44 82
Arsenal
38 27 79
Everton
38 22 72
Tottenham
38 4 69
Man Utd
38 21 64
Southampton
38 8 56
Newcastle
38 -16 49
Stoke
38 -7 50
Crystal Palace
38 -15 45
Swansea
38 0 42
West Ham
38 -11 40
Sunderland
38 -19 38
Aston Villa
38 -22 38
Hull
38 -15 37
West Brom
38 -16 36
Norwich (R)
38 -34 33
Fulham (R)
38 -45 32
Cardiff (R)
38 -42 30

C - champion
R - relegated

Upcoming EPL Fixtures

Season 2014/15 commences on Saturday, Aug 16, 2014.

** Denotes morning match

All matches in Malaysian time

Other Football Results

Champions League second qualifying round, first leg: Valletta FC (Mlt) 0 Qarabag (Aze) 1, Slovan Bratislava (Svk) 1 The New Saints (Wal) 0, BATE Borisov (Blr) 0 Skenderbeu (Alb) 0, FC Sheriff (Mda) 2 Sutjeska (Mne) 0, Zrinjski Mostar (Bih) 0 Maribor (Svn) 0, Santa Coloma (And) 0 Maccabi Tel Aviv (Isr) 1, Rabotnicki Skopje (Mkd) 0 HJK Helsinki (Fin) 0, Sparta Prague (Cze) 7 Levadia Tallinn (Est) 0, Cliftonville (Nir) 0 Debrecen (Hun) 0, Partizan Belgrade (Srb) 3 Torshavn (Fro) 0, Dinamo Zagreb (Cro) 2 Zalgiris (Ltu) 0, KR Reykjavik (Isl) 0 Celtic (Sco) 1.

Commonwealth Games

BADMINTON

Mixed team group stage
Group A: Malaysia bt Barbados 5-0 (Chan Peng Soon-Lai Pei Jing bt Andre Padmore-Shari Watson 21-11, 21-6;Chong Wei Feng bt Dakeil Thorpe 21-6, 21-7; Tee Jing Yi bt Mariama Eastmond 21-8, 21-3; Tan Wee Kiong-Goh V Shem bt Dakeil Thorpe-Andre Padmore 21-6, 21-8; Woon Khe Wei-Vivian Hoo bt Mariama Eastmond-Shari Watson 21-8, 21-7).
Group B: India bt Ghana 5-0.
Group C: Scotland bt Seychelles 5-0.

CYCLING

MEN

Individual sprint
Final: Sam Webster (Nzl) bt Jason Kenny (Eng) 
Bronze medal playoff: Edward Dawkins (Nzl) bt Peter Lewis (Aus)
Selected: Azizulhasni Awang (seventh)

WOMEN

500m time trial: 1. Anna Meares (Aus) 33.435 (Games record), 2. Stephanie Morton (Aus) 34.079, 3. Jess Varnish (Eng) 34.267. Selected: 5. Fatehah Mustapa 34.667.

RHYTHMIC GYMNASTICS

Women's individual All-around: 1. Patricia Bezzoubenko (Can) 59.175, 2. Francesca Jones (Wal) 57.350, 3. Laura Halford 56.225. Selected: 4. Wong Poh San 55.875, 6. Amy Kwan Dict Weng 53.475.

HOCKEY

Women's group stage: Malaysia 0 Scotland 2.

SQUASH

MEN
Fourth round: Cameron Pilley (Aus) bt Greg Lobang (Sco) 11-6, 11-4, 11-6, Nick Matthew (Eng) bt Alan Clyne (Sco) 11-4, 11-5, 11-8; Chris Simpson (Ggy) bt Ryan Cuskelly (Aus) 11-6, 9-11, 11-5, 11-7; Peter Barker (Eng) bt Mohd Nafiizwan Mohd Adnan (Mas) 11-7, 11-6, 11-3.

WOMEN
Third round: : Jenny Duncalf (Eng) bt Sam Cornett (Can) 11-4, 11-5, 11-7; Madeline Perry (Nir) bt Kasey Brown (Aus) 11-4, 10-12, 11-8, 11-5; Nicol David (Mas) bt Megan Craig (Nzl) 11-7, 11-6, 11-5; Joelle King (Nzl) bt Joshana Chinapa (Ind) 11-3, 11-8, 8-11, 11-5.

SWIMMING

All heats
MEN

100m breaststroke: 1. Adam Peaty (Eng) 59.47, 2. Ross Murdoch (Sco) 1:00.63, 3. Glenn Snyders (Nzl) 1:00.75. Selected: 22. Shaun Yap Kah Choon 1:06.49,
200m freestyle: 1. Cameron McEvoy (Aus) 1:46.39, 2. Thomas Fraser-Holmes (Aus) 1:47.01, 3. Calum Jarvis (Wal) 1:47.10. Selected: 19. Lim Ching Hwang 1:51.39, 20. Kevin Yeap Soon Choy 1:51.42
4x400m freestyle relay: 1. Australia 3:16.91, 2. England 3:18.83, 3. Scotland 3:19.60. Selected: 10. Malaysia 3:27.78.

WOMEN
50m freestyle: 1. Francesca (Eng) 24.31, 2. Cate Campbell (Aus) 24.33, 3. Bronte Campbell (Aus) 24.52. Selected: 15. Chui Lai Kwan 26.00.

TABLE TENNIS

Women's team group stage
Group Six: Malaysia 3 Jamaica 0 (Ho Ying bt Shenique Clare 14-12, 11-7, 11-5; Lee Rou You bt Yvonne Foster 6-11, 11-6, 11-6, 11-7; Beh Lee Wei-Rou You bt Clare-Dadrian Lewis 11-4, 11-5, 11-6) 

Men's team group stage
Malaysia 3 Zambia 0 (Mohd Shakirin Ibrahim beat Friday Ngandu 11-4, 11-6, 11-2; Mohd Rizal Mah bt Simasiku Kalaluka 11-7, 11-1, 11-8; Shakirin-Leong Chee Feng bt Kalaluka-Friday 11-6, 11-3, 11-6.)

Golf

LPGA International Crown

Group A: Taiwan 4 United States 0 (Candie Kung-Teresa Lu bt Paula Creamer-Cristie Kerr 4 and 3; Tseng Ya-ni-Phoebe Yao bt Stacy Lewis-Lexi Thompson 1-up), Spain 3 Thailand 1 (Carlota Ciganda-Azahara Munoz bt Pornanong Phatlum-Onnarin Sattayabanphot 3 and 2; Ariya Jutanugarn-Moriya Jutanugarn and Belen Mozo-Beatriz Recari halved)

Group B: Japan 3 Sweden 1 (Mamiko Higa-Mika Miyazato and Caroline Hedwall-Anna Nordqvist halved; Ai Miyazato-Sakura Yokomine bt Pernilla Lindberg-Mikaela Parmlid 2-up); South Korea 2 Australia 2 (Park In-bee-Ryu So-yeon bt Katherine Kirk-Lindsey Wright (Aus) 3 and 2; Choi Na-yeon-I.K. Kim lost to Lee Min-jee-Karrie Webb 2-up)

Canadian Open

Leading first round scores (US unless stated): 64: Michael Putnam, Tim Petrovic; 65: Kyle Stanley, Taylor Pendrith (Can); 66: Justin Hicks, Charlie Wi (Kor), Greg Chalmers (Aus), Nick Watney, Robert Allenby (Aus), Troy Merritt, Bo Van Pelt, Dicky Pride, Charl Schwartzel (Rsa), Jason Bohn, Joel Dahmen; 67: Tim Wilkinson (Nzl), Gonzalo Fernandez-Castano (Spa), Matt Bettencourt, Jerry Kelly, Tim Clark (Rsa), Scott Brown, Ken Duke, Andrew Svoboda, Bryce Molder, Nathan Green (Aus), Alex Prugh, David Hearn (Can), Charlie Beljan, Ben Curtis, Jim Furyk, J.J. Henry.

Russian Open

Leading first round scores: 65: David Horsey (Eng); 66: Peter Whiteford (Sco), Scott Jamieson (Sco); 67: Maximilian Kieffer (Ger), Jack Doherty (Sco), Rikard Karlberg (Swe), Oliver Bekker (Rsa), Jack Wilson (Aus), Gaganjeet Bhullar (Ind), Louis De Jager (Rsa), Thomas Pieters (Bel); 68: Jamie McLeary (Sco), Jorge Campillo (Spa), Oskar Henningsson (Swe); 69: Joachim B Hansen (Den), Adrien Saddier (Fra), Gary Boyd (Eng), Sam Walker (Eng), Damien McGrane (Irl), Kevin Phelan (US), Matthew Nixon (Eng), Nacho Elvira (Spa); 70: Carlos Del Moral (Spa), Adam Gee (Eng), Phillip Price (Wal), Rhys Enoch (Wal), Mathias Gronberg (Swe), Carlos Pigem (Spa), Simon Wakefield (Eng), Andreas Andersson (Swe), Adrian Otaegui (Spa), Simon Thornton (Irl), Bradley Dredge (Wal), Fredrik Andersson Hed (Swe); 71: Roope Kakko (Fin), James Heath (Eng), Jonathan Fly (US), Richard Finch (Eng), Stuart Manley (Wal), Morten Orum Madsen (Den), Chinnarat Phadungsil (Tha), James Morrison (Eng).

Tennis

ATP Atlanta Open
Second round: John Isner (US) bt Robby Ginepri (US) 4-6, 7-6 (7-5), 7-5; Thiemo de Bakker (Ned) bt Kevin Anderson (Rsa) 6-4, 7-5; Benjamin Becker (Ger) bt Lu Yen-Hsun (Tpe) 6-4, 6-3; Marinko Matosevic (Aus) bt Tim Smyczek (US) 6-4, 7-5.

ATP Croatian Open
Second round: Fabio Fognini (Ita) bt Albert Montanes (Spa) 7-6 (7-2), 6-0; Borna Coric (Cro) bt Horacio Zeballos (Arg) 7-6 (7-4), 6-3; Teimuraz Gabashvili (Rus) bt Joo Sousa (Por) 3-6, 6-4, 6-2; Pablo Cuevas (Uru) bt Andreas Seppi (Ita) 6-3, 6-1.

ATP Swiss Open
Second round: Mikhail Youzhny (Rus) bt Kenny De Schepper (Fra) 6-3, 6-4; Robin Haase (Ned) bt Henri Laaksonen (Swi) 6-4, 1-6, 7-5; Viktor Troicki (Srb) bt Andrey Golubev (Kaz) 6-3, 6-4; Fernando Verdasco (Spa) level with Jan-Leonard Struff (Ger) 3-6, 6-3, 1-1 - stopped due to rain.

WTA Baku Cup
Second round: Stefanie Vogele (Swi) bt Sorana Cirstea (Rom) 6-1, 6-1; Kristina Mladenovic (Fra) bt Donna Vekic (Cro) 2-6, 6-3, 6-0; Francesca Schiavone (Ita) bt Julia Glushko (Isr) 6-2, 7-6 (7-2); Elina Svitolina (Ukr) bt Silvia Soler (Spa) 7-5, 6-2.

WTA Nanchang
Second round: Peng Shuai (Chn) bt Ilona Kremen (Blr) 6-3, 6-4; Zhang Ling (Tpe) bt Ankita Raina (Ind) 6-2, 6-1; Luksika Kumkhum (Tha) bt Marina Melnikova (Rus) 6-4, 6-1; Liu Fangzhou (Chn) bt Nastja Kolar (Slo) 6-2, 6-4; Misaki Doi (Jpn) bt Zhu Lin (Chn) 6-2, 4-6, 6-3; Zheng Saisai (Chn) bt Xu Yifan (Chn) 6-7 (5-7), 6-3, 6-2; Wang Yafan (Chn) bt Tereza Mrdeza (Cro) 6-4, 6-4.

Cycling

Tour de France

Stage 18 (145.5km): 1. Vincenzo Nibali (Ita) AST 4’04:17, 2. Thibaut Pinot (Fra) FDJ 1:10 behind, 3. Rafal Majka (Pol) TIN 1:12, 4. Jean Christophe Peraud (Fra) ALM 1:15, 5. Tejay Van Garderen (US) BMC 1:15, 6. Romain Bardet (Fra) ALM 1:53, 7. Bauke Mollema (Ned) BKN 1:57, 8. Leopold Knig (Cze) APP 1:57, 9. Haimar Zubeldia (Spa) TRE 1:59, 10. Alejandro Valverde (Spa) MOV 1:59, 11. Laurens ten Dam (Ned) BKN 1:59, 12. Frank Schleck (Lux) TRE 3:30, 13. Steven Kruijswijk (Ned) BKN 3:30, 14. Tanel Kangert (Est) AST 3:30, 15. Arnold Jeannesson (Fra) FDJ 4:24, 16. Ben Gastauer (Lux) ALM 4:28, 17. Yury Trofimov (Rus) KAT 4:30, 18. Pierre Rolland (Fra) EUC 4:33, 19. Chris Horner (US) LAM 4:40, 20. John Gadret (Fra) MOV 4:40.

Leading overall standings: 1. Vincenzo Nibali (Ita) AST 80’45:45; 2. Thibaut Pinot (Fra) FDJ 7:10; 3. Jean Christophe Peraud (Fra) ALM 7:23, 4. Alejandro Valverde (Spa) MOV 7:25, 5 Romain Bardet (Fra) ALM 9:27, 6. Tejay Van Garderen (US) BMC 11:34, 7. Bauke Mollema (Ned) BKN 13:56, 8. Laurens ten Dam (Ned) BKN 14:15, 9. Leopold Knig (Cze) APP 14:37, 10. Haimar Zubeldia (Spa) TRE 16:25, 11. Pierre Rolland (Fra) EUC 17:48, 12. Frank Schleck (Lux) TRE 21:33, 13. Jurgen Van den Broeck (Bel) LTB 29:58, 14. Yury Trofimov (Rus) KAT 32:30, 15. Steven Kruijswijk (Ned) BKN 34:30, 16. Brice Feillu (Fra) BSE 37:37, 17. Chris Horner (US) LAM 39:28, 18. Mikel Nieve (Spa) SKY 41:34, 19. John Gadret (Fra) MOV 41:41, 20. Richie Porte (Aus) SKY 50:01.

Motorsport

FORMULA ONE

Hungarian Grand Prix

Free practice two: 1. Lewis Hamilton (Bri) Mercedes 1:24.482, 2. Nico Rosberg (Ger) Mercedes 1:24.720, 3. Sebastian Vettel (Ger) Red Bull 1:25.111, 4. Fernando Alonso (Spa) Ferrari 1:25.437, 5. Kevin Magnussen (Den) McLaren 1:25.580, 6. Kimi Raikkonen (Fin) Ferrari 1:25.730, 7. Daniel Ricciardo (Aus) Red Bull 1:25.983, 8. Valtteri Bottas (Fin) Williams 1:25.999, 9. Jenson Button (Bri) McLaren 1:26.234, 10. Felipe Massa (Bra) Williams 1:26.402, 11. Daniil Kvyat (Rus) Toro Rosso 1:26.689, 12. Jean-Eric Vergne (Fra) Toro Rosso 1:26.703, 13. Nico Hulkenberg (Ger) Force India 1:26.789, 14. Adrian Sutil (Ger) Sauber 1:26.919, 15. Sergio Perez (Mex) Force India 1:27.013, 16. Pastor Maldonado (Ven) Lotus 1:27.019, 17. Romain Grosjean (Fra) Lotus 1:27.021, 18. Esteban Gutierrez (Mex) Sauber 1:27.480, 19. Kamui Kobayashi (Jpn) Caterham 1:28.370, 20. Jules Bianchi (Fra) Marussia 1:28.469, 21. Max Chilton (Bri) Marussia 1:28.586, 22. Marcus Ericsson (Swe) Caterham 1:29.036.

advertisement

Sports Calendar

July

June 23-July 5
Wimbledon Championships – tennis
London

June 12-July 13
FIFA World Cup Finals – football
Brazil

July 3
Diamond League – athletics
Lausanne, Switzerland

July 6
British Grand Prix – Formula One
Silverstone

July 4-11
World Masters – squash
Hong Kong

July 5
Diamond League – athletics
Paris

July 5-27
Tour de France – cycling
England-France

July 8-13
US Open – badminton
New York

July 10-13
Women's Open – golf
Royal Birkdale, England

July 11-12
Diamond League – athletics
Glasgow, Scotland

July 11-13
German Grand Prix – MotoGP
Sachsenring

July 15-20
Chinese Taipei Open – badminton
Taipei City

July 15-20
Diving World Cup
Shanghai

July 17-20
The Open – golf
Liverpool, England

July 18
Diamond League – athletics
Monaco

July 20
German Grand Prix – Formula One
Hockenheim

July 23-Aug 3
Commonwealth Games
Glasgow

July 27
Hungarian Grand Prix – Formula One
Budapest

July 27-Aug 10
World Masters Championships – swimming
Montreal, Canada

August

July 23-Aug 3
Commonwealth Games
Glasgow, Scotland

July 27-Aug 10
World Masters Championships – swimming
Montreal, Canada

Aug 4-10
Rogers Cup – tennis
Toronto

Aug 7-10
US PGA Championship – golf
Valhalla

Aug 9-17
Cincinnati Open – tennis
US

Aug 10
FA Community Shield – football
Wembley

Aug 10
Indianapolis GP – MotoGP
US

Aug 10-15
Men’s & Women’s World Junior Individual – squash
Windhoek, Namibia

Aug 12
UEFA Super Cup – football
Cardiff, England

Aug 12-17
European Championships – athletics
Zurich

Aug 13-24
European Championships – aquatics
Berlin

Aug 16
English Premier League season starts – football
England

Aug 16-21
Men’s World Junior Team Championship – squash
Windhoek, Namibia

Aug 16-28
Youth Olympic Games
Nanjing, China

Aug 17
Czech Republic GP – MotoGP
Brno

Aug 21
Diamond League – athletics
Stockholm

Aug 24
Diamond League – athletics
Birmingham

Aug 24
Belgium Grand Prix – Formula One
Spa

Aug 25-31
World Championships – badminton
Copenhagen

Aug 25- Sept 7
US Open – tennis
New York

Aug 27-28
Swimming World Cup
Doha, Qatar

Aug 28
Diamond League – athletics
Zurich

Aug 31
British GP – MotoGP
Silverstone

September

Aug 25- Sept 7
US Open – tennis
New York

Aug 23-Sept 14
Tour of Spain (Vuelta Espana) - cycling

Sept 1-7
World University Squash Championships – squash
Chennai, India

Sept 2-7
Vietnam Open – badminton
Ho Chi Minh City

Sept 5
Diamond League – athletics
Brussels, Belgium

Sept 7
Italian Grand Prix – Formula One
Monza

Sept 8-21 World Championships – sailing Santander, Spain

Sept 9-14
Indonesia Open – badminton
TBC

Sept 12
Davis Cup semi-finals – tennis
Various locations

Sept 14
San Marino GP – MotoGP
Misano

Sept 19-Oct 4
Asian Games
Incheon, South Korea

Sept 20-28
World Road Championships – cycling
Spain

Sept 21
Aragon GP – MotoGP
Aragon, Spain

Sept 21
Singapore Grand Prix – Formula One
Singapore

Sept 26-28
Ryder Cup – golf
Gleneagles

Sept 28
Brazil GP – MotoGP
Brasilia

Sept 30-Oct 6
Carol Weymuller Open – squash
New York

advertisement