Other Sports

Wee Wern came good to make squash final (updated)

Azizulhasni blazes to men’s sprint quarter-finals

Wushu medal eludes Shin Yii by a whisker

Final push for Beng Hee before Asiad curtain call

Other Sports

  • Filter by
Japan's Kosuke Hagino reacts after winning the men's 200m individual medley final at the swimming competition at the Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center during the 17th Asian Games in Incheon September 22, 2014. REUTERS/Tim Wimborne

Hagino wins two more gold, up to three at Asiad

22 September 2014

INCHEON South Korea (Reuters) - Kosuke Hagino won two gold medals in less than an hour on Monday as Japan continued to dominate the swimming events at the Asian Games.

Springbok scrum coach calls on referees to increase vigilance

22 September 2014

CAPE TOWN (Reuters) - Pieter de Villiers, South Africa's scrum coach, has called on referees to keep a closer eye on the scrum in the closing games of the Rugby Championship.

No joy for Lai Kwan in the pool

22 September 2014

INCHEON: Chui Lai Kwan failed to sparkle for Malaysia in the women’s 100m freestyle heat at the Munhak Park Tae-hwan Aquatics Centre.

Fitness instructor Deborah Horton leads a class called "Transformer with Disq" at the Crunch Gym in the Manhattan borough of New York September 20, 2014. REUTERS/Carlo Allegri

DISQ fitness fans look like action figures, train like multitaskers

22 September 2014

NEW YORK (Reuters) - Some cutting–edge fans of cardiovascular fitness are going a bit bionic as they strap on belts, step into stirrups and grab hand loops on the DISQ, a recently-arrived wearable contraption of adjustable resistance cords.

Australia's Michael Clarke sets the field during the third day of the third cricket test match against South Africa at Newlands Stadium in Cape Town, March 3, 2014. REUTERS/Shaun Roy

Injured Australia captain Clarke shaking up fitness regime

22 September 2014

MELBOURNE (Reuters) - Injured Australia captain Michael Clarke will arrive in the United Arab Emirates five days ahead of the rest of the test squad as he races to be fit for the two-match series against Pakistan.

Aaron Cruden (L) listens to instructions during a training session for New Zealand's All Blacks Rugby Union team in Sydney, August 15, 2014.     REUTERS/Jason Reed

All Blacks' Cruden misses plane after boozy night

22 September 2014

WELLINGTON (Reuters) - Flyhalf Aaron Cruden has expressed his "embarrassment" at being dropped from the All Blacks lineup after he missed the team's flight to Argentina on Sunday following a drinking session.

China shooters disqualified, reinstated, set world record

22 September 2014

INCHEON South Korea (Reuters) - Asian Games judges overturned their decision to disqualify China from the women's 10 metre air rifle team event at the Asian Games on Monday, giving Zhang Binbin, Yi Shiling and Wu Liuxi the gold medal and confirming their world record.

Beng Hee, Nicol and Wee Wern storm into semi-finals

22 September 2014

INCHEON: Give three cheers to Malaysian squash. On Sunday, Ong Beng Hee, world No. 1 Nicol David and Low Wee Wern qualified for the singles semi-finals at the Asian Games.

Min Jie falls short of first pro squash title

21 September 2014

PETALING JAYA: World No. 91 Teh Min Jie’s hopes of winning her first professional title went up in smoke after losing a close battle to Egypt’s Nour El Torky in the final of the Malaysian Tour Squash Circuit (SSJM) in Malacca yesterday.

Japan's Kosuke Hagino reacts after winning in the men's 200m freestyle final swimming competition at the Munhak Park Tae-hwan Aquatics Center during the 17th Asian Games in Incheon September 21, 2014. REUTERS/Tim Wimborne

Hagino crashes Sun and Park's party, lifters break records

21 September 2014

INCHEON South Korea (Reuters) - Japan's Kosuke Hagino gate-crashed the much-hyped showdown between Olympic champions Sun Yang and Park Tae-hwan to win the 200 metres freestyle gold at the Asian Games on Sunday, while four more weightlifting world records fell on the second day of competition in Incheon.

Page 1 of 44 Next Go to page:

advertisement

Most Viewed

Results and Fixtures

Malaysian Football

Friendly: Malaysia 4 Cambodia 1.

Malaysia Cup

Group A: JDT II 1 Pahang 1, Felda United 3 Lions XII 1.
Group B: Kedah 2 Perak 0, Terengganu 0 Sarawak 0.
Group C: Kelantan 0 JDT 3, Penang 2 Armed Forces 1.
Group D: Police 3 Sime Darby 1, Selangor 1 T-Team 0.

EPL Results & Standings

Man City 1 Chelsea 1
Everton 2 Crystal Palace 3
Leicester 5 Man United 3
Tottenham 0 West Brom 1
West Ham 3 Liverpool 1
Aston Villa 0 Arsenal 3
Burnley 0 Sunderland 0
Newcastle 2 Hull 2
Swansea 0 Southampton 1
QPR 2 Stoke 2


English Premier League

   P  GD Pts
Chelsea
5 9
13
Southampton
5 6 10
Aston Villa
5 0 10
Arsenal
5 4 9
Swansea
5 2
9
Man City
5 3 8
Leicester City 5 1 8
Tottenham
5 1 7
West Ham
5 1 7
Hull
5 0 6
Liverpool
5 -1 6
Man Utd
5 1 5
Everton
5 -2 5
Stoke
5 -1
5
Crystal Palace
5 -2 5
West Brom
5 -4 5
Sunderland
5 -1 4
QPR
5 -8 4
Burnley
5 -3 3
Newcastle
5 -6 3
Upcoming EPL Fixtures

SEASON 2014/15 Fixtures

Saturday, Sept 27
Liverpool v Everton - 7.45pm
Chelsea v Aston Villa - 10pm
Crystal Palace v Leicester - 10pm
Hull v Man City - 10pm
Man Utd v West Ham - 10pm
Southampton v QPR - 10pm
Sunderland v Swansea - 10pm

Sunday, Sept 28
Arsenal v Tottenham - 12.30am**
West Brom v Burnley - 11pm

Tuesday, Sept 30
Stoke v Newcastle - 3am**

Saturday, Oct 4
Hull v Crystal Palace - 10pm
Leicester v Burnley - 10pm
Liverpool v West Brom - 10pm
Sunderland v Stoke - 10pm
Swansea v Newcastle - 10pm

Sunday, Oct 5
Aston Villa v Man City - 12.30am**
Man Utd v Everton - 7pm
Chelsea v Arsenal - 9.05pm
Tottenham v Southampton - 9.05pm
West Ham v QPR - 11.15pm

** Denotes morning match

All matches in Malaysian time

UEFA Champions League

Group A: Olympiakos 3 Atletico Madrid 2, Juventus 2 Malmo 0.
Group B: Real Madrid 5 Basel 1, Liverpool 2 Ludogorets 1.
Group C: Benfica 0 Zenit St Petersburg 2, Monaco 1 Bayer Leverkusen 0.
Group D: Borussia Dortmund 2 Arsenal 0, Galatasaray 1 Anderlecht 1.
Group E: Bayern Munich 1 Manchester City 0, AS Roma 5 CSKA Moscow 1.
Group F: Barcelona 1 Apoel 0, Ajax 1 Paris St Germain 1.
Group G: Chelsea 1 Schalke 04 1, Maribor 1, Sporting Lisbon 1.
Group H: Porto 6 BATE Borisov 0, Athletic Bilbao 0 Shakhtar Donetsk 0.

Other Football Results

Europa League
Group A: Borussia Moenchengladbach (Ger) 1 Villarreal (Spa) 1, Apollon Limassol (Cyp) 3 FC Zurich (Swi) 2.
Group B: Club Brugge (Bel) 0 Torino (Ita) 0, FC Copenhagen (Den) 2 HJK Helsinki (Fin) 0.
Group C: Partizan Belgrade (Srb) 0 Tottenham Hotspur (Eng) 0, Besiktas (Tur) 1 Asteras Tripolis (Gre) 1.
Group D: Salzburg (Aut) 2 Celtic (Sco) 2, Dinamo Zagreb (Cro) 5 FC Astra (Rom) 1.
Group E: PSV Eindhoven (Ned) 1 Estoril (Por) 0, Panathinaikos (Gre) 1 Dinamo Moscow (Rus) 2.
Group F: Qarabag (Aze) 0 Saint-Etienne (Fra) 0, Dnipropetrovsk (Ukr) 0 Inter Milan (Ita) 1.
Group G: Standard Liege (Bel) 2 Rijeka (Cro) 0, Sevilla (Spa) 2 Feyenoord (Ned) 0.
Group H: Lille (Fra) 1 FC Krasnodar (Rus) 1, Everton (Eng) 4 VfL Wolfsburg (Ger) 1.
Group I: Young Boys (Swi) 5 Slovan Bratislava (Svk) 0, Napoli (Ita) 3 Sparta Prague (Cze) 1.
Group J: Steaua Bucharest (Rom) 6 Aalborg (Den) 0, Rio Ave (Por) 0 Dynamo Kiev (Ukr) 3.
Group K: PAOK (Gre) 6 Dinamo Minsk (Blr) 1, Fiorentina (Ita) 3 Guingamp (Fra) 0.
Group L: Metalist Kharkiv (Ukr) 1 Trabzonspor (Tur) 2, Legia Warsaw (Pol) 1 Lokeren (Bel) 0.

Dutch Div 1: Excelsior 1 Dordrecht 1, ADO Den Haag 1 Go Ahead Eagles 1, Vitesse Arnhem 1 SC Heerenveen 1.
Leading standings: 1. FC Zwolle 12, 2. PSV Eindhoven 12, 3. Cambuur 11, 4. SC Heerenveen 11, 5. FC Groningen 9.

English Championship: Watford 1 Bournemouth 1, Brighton & Hove Albion 0 Blackpool 0, Derby County 2 Cardiff 2, Fulham 0 Blackburn 1, Leeds 3 Huddersfield Town 0, Middlesbrough 4 Brentford 0, Millwall 0 Nottingham Forest 0, Norwich City 2 Birmingham 2, Rotherham United 1 Charlton Athletic 1, Sheffield Wednesday 1 Reading 0, Wolverhampton Wanderers 1 Bolton 0.
Leading standings: 1. Nottingham Forest 18, 2. Norwich City 17, 3. Wolves 17, 4. Watford 16, 5. Middlesbrough 15.

French Div 1: Marseille 3 Rennes 0, Toulouse 3 Caen 3, Nantes 2 Nice 1, Lorient 0 Reims 1, Metz 3 Bastia 1.
Leading standings: 1. Marseille 13, 2. Bordeaux 13, 3. Lille 11, 4. Saint-Etienne 10, 5. Nantes 10.

German Div 1: VfB Stuttgart 0 Hoffenheim 2, FC Augsburg 4 Werder Bremen 2, Hamburg 0 Bayern Munich 0, SC Paderborn 2 Hanover 96 0, Schalke 04 2 Eintracht Frankfurt 2, Mainz 05 2 Borussia Dortmund 0.
Leading standings: 1. SC Paderborn 8, 2. Mainz 05 8, 3. Hoffenheim 8, 4. Bayern Munich 8, 5. Bayer Leverkusen 7.

Greek Super League: Xanthi 2 Levadiakos 0, OFI Crete 1, Atromitos 0, Olympiakos 3 Veria 0.
Leading standings: 1. Olympiakos 10, 2. Veria 9, 3. Kalloni 7, 4. PAOK Thessaloniki 7, 5. Atromitos 7.

Italian Serie A: Cesena 2 Empoli 2, Milan 0 Juventus 1.
Leading standings: 1. Juventus 9, 2. AC Milan 6, 3. Roma 6, 4. Inter Milan 4, 5. Sampdoria 4.

Russian Premier League: Ufa 0 Ural Yekaterinburg 1, Rostov 0 Zenit St Petersburg 5, Kuban Krasnodar 2 Rubin Kazan 1, Spartak Moscow 1 Terek Grozny 1.
Leading standings: 1. Zenit St Petersburg 24, 2. Kuban Krasnodar 18, 3. Spartak Moscow 16, 4. CSKA Moscow 15, 5. Dynamo Moscow 15.

Scottish Premier League: Aberdeen 3 Ross County 0, Hamilton 0 Kilmarnock 0, Inverness 2 St Johnstone 1.
Leading standings: 1. Inverness 16, 2. Hamilton 14, 3. Dundee Utd 13, 4. Kilmarnock 11, 5. Celtic 10.

Spanish Div 1: Deportivo La Coruna 2 Real Madrid 8, Athletic Bilbao 0 Granada 1, Atletico Madrid 2 Celta Vigo 2, Espanyol 2 Malaga 2.
Leading standings: 1. Barcelona 9, 2. Atletico Madrid 8, 3. Granada 8, 4. Valencia 7, 5. Sevilla 7.

Asian Games

Badminton

Women's team semi-finals: China bt Japan 3-1, South Korea bt India 3-1.
Men's team semi-finals: China bt Malaysia 3-0 (Chen Long bt Lee Chong Wei 21-17, 19-21, 21-11; Lin Dan bt Chong Wei Feng 21-11, 21-12; Xu Chen-Xhang Nan bt Tan Boon Heong-Hoon Thien How 14-21, 21-15, 21-10) South Korea bt Taiwan 3-0.

Cycling

Men’s team pursuit: 1. China 4:07.936, 2. South Korea 4:12.269, 3. Japan 4:08.474
Women’s keirin final: 1. Lee Wai Sze (Hkg), 2. Fatehah Mustapa (Mas), 3. Zhong Tianshi (Chn).

Football

Men
Group A: Malaysia 3 Saudi Arabia 0, Laos 0 South Korea 2.

Hockey

Men
Pool A: Malaysia 5 Bangladesh 1, South Korea 12 Singapore 0.
Pool B: India 8 Sri Lanka 0, Pakistan 2 China 0.

Shooting

Men’s 10m air pistol
Individual: 1. Kim Cheong-yong (Kor) 201.2, 2. Pang Wei (Chn) 199.3, 3. Jin Jong-oh 179.3.
Team: 1. South Korea 1744, China 1743 (win on countback), 3. India 1743.
Men’s trap individual: 1. Gao Bo (Chn), 2. Fehaid Aldeehani (Kuw), 3. Andrey Mogilevskiy (Kaz).
Trap team: 1. China 357, 2. Kuwait 354, 3. South Korea 345.

Swimming

Men
100m backstroke: 1. Ryosuke Irie (Jpn) 52.34, 2. Xu Jiayu (Chn) 52.81, 3. Kosuke Hagino (Jpn) 53.71.
200m freestyle: 1. Kosuke Hagino (Jpn) 1:45.23, 2. Sun Yang (Chn) 1:45.28, 3. Park Tae-hwan (Kor) 1:45.85.
200m butterfly: 1. Daiya Seto (Jpn) 1:54.08, 2. Kenta Hirai (Jpn) 1:55.47, Joseph Schooling (Sin) 1:57.54.
Women
100m breaststroke: 1. Shi Jinglin (Chn) 1:06.67, 2. Kanako Watanabe (Jpn) 1:06.80, 3. He Yun (Chn) 1:08.11.
400m freestyle: 1. Zhang Yuhan (Chn) 4:07.67, 2. Bi Yirong (Chn) 4:08.23, 3. Chihiro Igarashi (Jpn) 4:09.35.
4x100m freestyle: 1. China 3:37.25, 2. Japan 3:39.35, 3. Hong Kong 3:39.94.

Weightlifting

Men
62kg:
1. Kim Un-Guk (Prk) 332kg, 2. Chen Lijun (Chn) 321, 3. Eko Yuli Irawan (Ina) 308.
Women
53kg: 1. Hsu Shu-ching (Tpe) 233, 2 Zulfiya Chinshanlo (Kaz) 228, 3. Zhang Wanqiong (Chn) 228.

Wushu

Men
Daoshu and gunshu all-round: 1. Sun Peiyuan (Chn) 19.54, 2. Lee Yong-Hyun (Kor) 19.36, 3. Nguyen Manh Quyen (Vie) 19.33.
Women
Jianshu and qiangshu all-round: 1. Duong Thuy Vi (Vie) 19.41, 2. Li Yi (Mac) 19.39, 3. Seo Hee-ju (Kor) 19.24.
Asian Games medal tally

As of 6pm. Next update at 10pm Malaysian time.

Asian Games Medal Tally

  G S B Total
China
25 14
18
57
South Korea
14 14 16 44
Japan
13 13 16
42
Mongolia
3 3
6
12
North Korea
3 3
4 10
Kazakhstan
2 2
5 9
Myanmar
2 0
0
2
Vietnam
1 2
4 7
Iran
1 2
0
3
Taiwan
1 1 5
7
Malaysia
1 1 2
4
Hong Kong
1 0
6 7
India
1 0
5
6
Indonesia
0 3
1 4
Macau
0 3
0 3
Kuwait
0 2
0
2
Laos
0 1
0
1
Lebanon
0 1
0 1
Turkmenistan
0 1
0 1
Singapore  0 0
3 3
Uzbekistan
0 0
2
2
Thailand
0 0
1
1




Golf

Selangor Masters

Leading final round scores: 274: Chapchai Nirat (Tha) 68-69-69-68, Antonio Lascuna (Phi) 70-70-71-63 (Chapchai wins with a par on the first playoff hole); 276: Anirban Lahiri (Ind) 64-68-76-68; 278: Scott Barr (Aus) 70-69-72-67, Paul Peterson (US) 69-71-71-67, S.S.P. Chowrasia (Ind) 66-70-73-69, David Lipsky (US) 72-66-69-71, Cameron Smith (Aus) 68-66-71-73; 279: Carlos Pigem (Spa) 71-68-72-68, Jazz Janewattananond (Tha) 70-70-70-72, Jake Higginbottom (Aus) 72-65-70-72, Sattaya Supupramai (Tha) 68-70-68-73; 281: Kalem Richardson (Aus) 72-73-68-68, Simon Griffiths (Eng) 70-68-72-71, Hung Chien-yao (Tpe) 68-7--68-73.
Selected: 286: Danny Chia (Mas) 74-68-73-71, Shaaban Hussin (Mas) 68-70-81-67.

Wales Open

Leading final round scores (Britain and Ireland unless stated): 270: Joost Luiten (Ned) 65-69-65-71; 271: Shane Lowry 68-65-68-70, Tommy Fleetwood 68-68-68-67; 272: Marc Warren 70-67-67-68, Jamie Donaldson 70-67-68-67, Nicolas Colsaerts (Bel) 66-68-71-67, Eddie Pepperell 68-74-63-67, Edoardo Molinari (Ita) 72-63-68-69; 273: Robert Rock 67-71-70-65, Romain Wattel (Fra) 69-72-64-68, Andrea Pavan (Ita) 72-69-65-67; 274: Anthony Wall 69-71-65-69, Steve Webster 68-72-64-70, Bernd Wiesberger (Aut) 71-67-71-65, Graeme Storm 71-69-65-69, Seve Benson 71-69-68-66; 275: Francesco Molinari (Ita) 71-71-68-65, Andy Sullivan 74-66-66-69, Richie Ramsay 69-70-70-66, Nathan Holman (Aus) 70-70-70-65, Thongchai Jaidee (Tha) 68-67-67-73.

LPGA Yokohama Tire Classic

Leading final round (US unless stated): 267: Hur Mi-jung (Kor) 64-70-67-66; 271: Stacy Lewis 64-71-70-66; 274: Paula Reto (Rsa) 65-66-70-73; 275: Kris Tamulis 67-73-65-70; 276: Moriya Jutanugarn (Tha) 68-69-71-68, Jodi Ewart Shadoff (Eng) 70-71-70-65; 277: Alison Walshe 69-68-71-69, Cydney Clanton 66-72-72-67; 278: Karin Sjodin (Swe) 66-74-70-68, Kim Kaufman 71-72-70-65; 280: Christina Kim 67-71-75-67, Brittany Lang 71-68-70-71, Sarah Jane Smith (Aus) 71-71-72-66, Yoo Sun-Young (Kor) 67-72-72-69, Ayako Uehara (Jpn) 66-73-70-71, Chella Choi (Kor) 70-71-70-69, Lee Il-hee (Kor) 67-74-68-71, Amy Anderson 68-74-71-67; 281: Beatriz Recari (Spa) 67-73-73-68, Stacey Keating (Aus) 71-71-68-71, Stephanie Meadow (Nir) 68-74-71-68, Perrine Delacour (Fra) 68-72-69-72, Angela Stanford 76-68-70-67, Brittany Lincicome 70-69-74-68, Jane Rah 70-72-70-69, Sydnee Michaels 72-65-72-72; 282: Becky Morgan (Wal) 72-69-71-70, Thidapa Suwannapura (Tha) 69-70-72-71, Ai Miyazato (Jpn) 73-67-70-72.

Tennis

Malaysian Open

Qualifying second round: James Ward (Bri) bt Koay Hao Sheng (Mas) 6-0, 6-0; Jeevan Nedunchezhiyan (Ind) bt Stefan Merunka (Cro) 6-0, 6-0; Takuto Niki (Jpn) bt Syed Agil Syed Naguib (Mas) 6-3, 6-0; Kento Takeuchi (Jpn) bt Singekrawee Wattanakul (Tha) 6-2, 6-3; Vijay Sundar Prashanth (Ind) bt John Peers (Aus) 7-6 (7-4), 4-6, 6-1; Phillip Petzchner (Ger) bt Scott Lipsky (US) 6-4, 6-4; Phillip Oswald (Aut) bt Oliver Marach (Aut) 3-0, rtd; Bumpei Sato (Jpn) bt Demds Juksa (Aut) 6-3, 6-2.

WTA Wuhan

First round: Jelena Jankovic (Srb) bt Christina McHale (US) 6-4, 6-4; Sara Errani (Ita) bt Heather Watson (Bri) 7-5, 6-4; Madison Keys (US) bt Dominika Cibulkova (Svk) 4-6, 6-3, 0-0 – rtd; Sabine Lisicki (Ger) bt Lucie Safarova (Cze) 7-5, 2-6, 6-3; Jarmila Gajdosova (Aus) bt Flavia Pennetta (Ita) 6-1, 6-4; Timea Bacsinszky (Swi) bt Stefanie Voegele (Swi) 6-1, 7-5; Carla Suarez Navarro (Spa) bt Kai-Lin Zhang (Chn) 7-5, 6-4; Garbine Muguruza (Spa) bt Maria-Teresa Torro-Flor (Spa) 4-6, 6-4, 6-4; Coco Vandeweghe (US) bt Annika Beck (Ger) 6-3, 6-2; Alize Cornet (Fra) bt Romina Oprandi (Swi) 6-2, 6-1; Casey Dellacqua (Aus) bt Roberta Vinci (Ita) 7-5, 7-5.

Shenzhen Open

First round: Somdev Devvarman (Ind) bt Xin Gao (Chn) 6-3, 4-6, 6-4; Simone Bolelli (Ita) bt Matthew Ebden (Aus) 6-4, 6-2. 

Motorsport

Singapore Grand Prix

Final results: 1. Lewis Hamilton (Bri) Mercedes 2:04.795, 2. Sebastian Vettel (Ger) Red Bull 13.534 seconds behind, 3. Daniel Ricciardo (Aus) Red Bull 14.273, 4. Fernando Alonso (Spa) Ferrari 15.389, 5. Felipe Massa (Bra) Williams 42.161, 6. Jean-Eric Vergne (Fra) Toro Rosso 56.801, 7. Sergio Perez (Mex) Force India 59.038, 8. Kimi Raikkonen (Fin) Ferrari 1:00.641, 9. Nico Hlkenberg (Ger) Force India 1:01.661, 10. Kevin Magnussen (Den) McLaren 1:02.230, 11. Valtteri Bottas (Fin) Williams 1:05.065, 12. Pastor Maldonado (Ven) Lotus 1:06.915, 13. Romain Grosjean (Fra) Lotus 1:08.029, 14. Daniil Kvyat (Rus) Toro Rosso 1:12.008, 15. Marcus Ericsson (Swe) Caterham 1:34.188, 16. Jules Bianchi (Fra) Marussia 1:34.543, 17. Max Chilton (Bri) Marussia 1 lap behind.

Retired: Kamui Kobayashi (Jpn) Caterham: did not start, Nico Rosberg (Ger) Mercedes 14 laps, Esteban Gutierrez (Mex) Sauber 18 laps, Adrian Sutil (Ger) Sauber 41 laps, Jenson Button (Bri) McLaren Mercedes 53 laps.

advertisement

Sports Calendar

September

Aug 25- Sept 7
US Open – tennis
New York

Aug 23-Sept 14
Tour of Spain (Vuelta Espana) - cycling

Sept 1-7
World University Squash Championships – squash
Chennai, India

Sept 2-7
Vietnam Open – badminton
Ho Chi Minh City

Sept 5
Diamond League – athletics
Brussels, Belgium

Sept 7
Italian Grand Prix – Formula One
Monza

Sept 8-21 World Championships – sailing Santander, Spain

Sept 9-14
Indonesia Open – badminton
TBC

Sept 12
Davis Cup semi-finals – tennis
Various locations

Sept 14
San Marino GP – MotoGP
Misano

Sept 19-Oct 4
Asian Games
Incheon, South Korea

Sept 20-28
World Road Championships – cycling
Spain

Sept 21
Aragon GP – MotoGP
Aragon, Spain

Sept 21
Singapore Grand Prix – Formula One
Singapore

Sept 26-28
Ryder Cup – golf
Gleneagles

Sept 28
Brazil GP – MotoGP
Brasilia

Sept 30-Oct 6
Carol Weymuller Open – squash
New York

October

Sept 27 - Oct 5
WTA China Open - tennis
Beijing

Oct 2-5
Reignwood LPGA Classic - golf
Beijing, China

Oct 3-12
World Artistic Championships - gymnastics
Nanning, China

Oct 5
Japanese Grand Prix - Formula One
Suzuka

Oct 5-12
Shanghai Rolex Masters - tennis
Shanghai

Oct 6-12
WTA Generali Ladies Linz - tennis
Austria

Oct 9-18
US Open - squash
Philadelphia

Oct 9-12
Sime Darby LPGA Malaysia - golf
Kuala Lumpur

Oct 11
Rugby League: Super League Grand Final - Rugby
Manchester, England

Oct 12
Standard Chartered KL Marathon
Kuala Lumpur

Oct 12
Russian Grand Prix- Formula One
Sochi

Oct 7-12
Dutch Open - Badminton
Almere

Oct 12
Japan GP - MotoGP
Motegi

Oct 13-19
WTA Kremlin Cup - tennis
Moscow, Russia

Oct 14-19
Denmark Open (Superseries Premier) - Badminton
Odense

Oct 16-19
LPGA HanaBank Championship
Incheon, South Korea

Oct 19
Australian GP - MotoGP
Phillip Island

Oct 20-26
BNP Paribas WTA Finals - tennis
Singapore

Oct 21-26
France Open (Superseries) - Badminton
Paris

Oct 26
Malaysian GP - MotoGP
Sepang

Oct 27 - Nov 2
WTA Yinzhou Bank Open - tennis
Ningbo, China

Oct 27 - Nov 2
BNP Paribas Masters - tennis
Paris

Oct 28
National Basketball Association season starts - basketball
USA

Oct 28 - Nov 2
Bitburger SaarLorLux Open - badminton
Saarbrucken, Germany

November

Oct 28-Nov 2
Tennis: WTA Tournament of Champions
Sofia, Bulgaria

Oct 31-Nov 3
Golf: PGA World Golf Championships - HSBC Champions 
Shanghai

Oct 31-Nov 2
F1: United States Grand Prix
Austin

Nov 3-9
Tennis: WTA Suez Open
Paris

Nov 7-9
F1: Brazil Grand Prix 2014
Sao Paulo

Nov 7-9
Golf: Mizuno Classic -LPGA
Mie, Japan

Nov 7-10
Golf: The McGladrey Classic -PGA
Sea Island, Georgia

Nov 8
Rugby: England vs New Zealand, Ireland vs South Africa, Scotland vs Argentina, Wales vs Australia.
Various venue

Nov 9
MotoGP: Valencia
Valencia, Spain

Nov 9-16
Tennis: Barclays ATP World Tour Finals -Indoor
London

Nov 11-16
Badminton: Maybank Malaysia International Challenge 2014
Kuching, Sarawak

Nov 13-16
Golf: Lorena Ochoa Invitational - LPGA
Mexico

Nov 13–21 
Squash: Men’s World Championship
Doha, Qatar 

Nov 14-16
Football: Euro Championships qualifying
Various venues

Nov 14-17
Golf: OHL Classic at Mayakoba - PGA
Playa del Carmen, Mexico

Nov 15
Rugby: England vs South Africa, Scotland vs New Zealand, Wales vs Fiji
Various venues

Nov 16-22
Bowling: Daejeon International Open 
Daejeon, South Korea

Nov 18-23 
Badminton: Hong Kong Open 
Kowloon

Nov 20-23
Golf: CME Group Tour Championship
Naples, Florida

Nov 21-22
Bowling: Qatar Bowling Open
Doha

Nov 21-23 
F1: Abu Dhabi Grand Prix
Yas Marina

Nov 21-23
Tennis: Davis Cup World Group Final
France

Nov 22
Rugby: England vs Samoa, Ireland vs Australia, Scotland vs Tonga, Wales vs New Zealand
Various venues

Nov 22-Dec 20
Football: AFF Suzuki Cup
Singapore/Vietnam

Nov 25-30
Badminton: Macau Open 
Macau

Nov 27-Dec 3
Bowling: 15th Milo International Junior All Stars 
Petaling Jaya, Malaysia

Nov 27-Dec 7
Badminton: Axiata Cup
Jakarta/Kuala Lumpur

Nov 29
Rugby: England vs Australia, Wales vs South Africa
Various venues

Nov 29-Dec7
Hockey: Women’s 21st Champions Trophy
Mendoza, Argentina

December

Dec 1-6
Squash: Women’s World Team Championship
Niagara on the lake, Canada

Dec 2-4
Golf: USPGA Champions Tour - PNC Father-Son Challenge
Orlando, Florida 

Dec 3-7
Swimming: World Championships (short course)
Doha, Qatar

Dec 4-15
Bowling: World Bowling Championship 2014
Abu Dhabi

Dec 8-13
Badminton: Yonex Grand Prix
California, USA

Dec 6-14
Hockey: Men’s Hero Hockey Champions Trophy
Bhubaneswar, India

Dec 12–19 
Squash: Women’s World Championship
TBA

Dec 17-21
Badminton: BWF World Superseries Finals
Dubai

advertisement