Golf

Ex-world No. 1 Ya-ni ready ‘to kick some butt’ in team event

LPGA team event gives sneak peek into Olympic gold fight

Kelly posts best finish on LPGA Tour

Americans and Koreans fancied in LPGA team event

More Golf Stories

  • Filter by

Asian stars excited for LPGA team showdown

22 July 2014

BALTIMORE (AFP): After two decades of watching US and European women golfers play for the Solheim Cup, top worldwide rivals have their chance at a team title in the LPGA International Crown.

Nicklaus and Woods hail McIlroy's Open victory

21 July 2014

HOYLAKE England (Reuters) - Jack Nicklaus and Tiger Woods have combined to salute Rory McIlroy's performance in capturing the British Open title for the first time in his career.

Rory McIlroy of Northern Ireland celebrates as he holds the Claret Jug after winning the British Open Championship at the Royal Liverpool Golf Club in Hoylake, northern England July 20, 2014.   REUTERS/Cathal McNaughton

McIlroy climbs to second in rankings

21 July 2014

LONDON (Reuters) - Rory McIlroy climbed to number two in the world golf rankings on Monday following his victory in the 143rd British Open on Sunday.

Tom Watson of the U.S. watches his tee shot on the fourth hole during the first round of the British Open Championship at the Royal Liverpool Golf Club in Hoylake, northern England July 17, 2014.        REUTERS/Toby Melville

Watson ready to make tough Ryder Cup calls

21 July 2014

HOYLAKE England (Reuters) - Tom Watson looked the picture of charm and grace as he outplayed scores of golfers half his age at last week's British Open but, make no mistake, he did not win eight majors without having a steely edge.

Rory McIlroy of Northern Ireland celebrates as he holds the Claret Jug after winning the British Open Championship at the Royal Liverpool Golf Club in Hoylake, northern England July 20, 2014.    REUTERS/Cathal McNaughton

What a difference a year makes for Holywood great McIlroy

21 July 2014

HOYLAKE England (Reuters) - New British Open champion Rory McIlroy does not do 'dull' but perhaps that is no surprise for a man with a glamourous-sounding birthplace like Holywood.

Rory McIlroy of Northern Ireland kisses the Claret Jug after winning the British Open Championship at the Royal Liverpool Golf Club in Hoylake, northern England July 20, 2014.    REUTERS/Cathal McNaughton

It's simple really says McIlroy, just process and spot

21 July 2014

HOYLAKE England (Reuters) - For Rory McIlroy the secret of his stunning victory at the Open on Sunday came down to two rather unremarkable words: process and spot.

Sixties man Fowler misses out but not disappointed

21 July 2014

HOYLAKE England (Reuters) - Four superb rounds in the 60s on an Open course ready punish the smallest errors should have been enough for American Rickie Fowler to have had something bubbly in the old Claret Jug on Sunday.

Dad's 10-year wager comes off after McIlroy win

21 July 2014

HOYLAKE England (Reuters) - Gerry McIlroy was 100,000 pounds richer on Sunday following his son Rory's two-stroke victory in the 143rd British Open at Royal Liverpool.

Sergio Garcia of Spain tips his cap on the 18th green after finishing his final round of the British Open Championship at the Royal Liverpool Golf Club in Hoylake, northern England July 20, 2014.  REUTERS/Cathal McNaughton

I did everything I could to catch McIlroy, says Garcia

21 July 2014

HOYLAKE England (Reuters) - Sergio Garcia was in philosophical mood on Sunday after finishing as a major championship runner-up for the fourth time in his career.

Rory McIlroy of Northern Ireland celebrates on the 18th green after winning the British Open Championship at the Royal Liverpool Golf Club in Hoylake, northern England July 20, 2014. REUTERS/Cathal McNaughton

McIlroy joins greats after repelling Garcia charge

21 July 2014

HOYLAKE England (Reuters) - Rory McIlroy suffered several anxious moments but kept the jitters in check to rubber-stamp his status as the newest golfing great by landing the first British Open title of his career on Sunday.

Page 1 of 13 Next Go to page:

advertisement

  1. Rhythmic gymnasts dazzle to a team bronze in Glasgow
  2. Pisol lifts Malaysia onto medal tally at CWG
  3. Malaysia pays tribute at Commonwealth Games
  4. Japan name former Mexico boss Aguirre as coach
  5. Velappan: Malaysia can reach World Cup 2026
  6. And so the Games begin in Glasgow
  7. Shooter Ayuni gets to compete after jacket arrives
  8. Norfolk shuttlers just happy to be in Glasgow
  9. Big John is more than a coach to his cyclists
  10. Malaysia beat Indonesia, make it to Thomas Cup final

Results and Fixtures

Malaysian Football

SUPER LEAGUE

ARMED FORCES 1 SIME DARBY 1
KELANTAN 2 TERENGGANU 3
SARAWAK 0 JDT 1
PKNS 2 SELANGOR 2
PERAK 3 PAHANG 0
T-TEAM 0 LIONS XII 1

PREMIER LEAGUE

JDT II 1 SABAH 0
PENANG 2 SPA PUTRAJAYA 2
POLICE 2 KEDAH 3
UiTM 1 NEGRI SEMBILAN 1
PERLIS 2 FELDA UNITED 3
DRB HICOM FC 1 PBAPP FC 1

EPL Results & Standings

English Premier League

   P  GD Pts
Man City (C)
38 65 86
Liverpool
38 51 84
Chelsea
38 44 82
Arsenal
38 27 79
Everton
38 22 72
Tottenham
38 4 69
Man Utd
38 21 64
Southampton
38 8 56
Newcastle
38 -16 49
Stoke
38 -7 50
Crystal Palace
38 -15 45
Swansea
38 0 42
West Ham
38 -11 40
Sunderland
38 -19 38
Aston Villa
38 -22 38
Hull
38 -15 37
West Brom
38 -16 36
Norwich (R)
38 -34 33
Fulham (R)
38 -45 32
Cardiff (R)
38 -42 30

C - champion
R - relegated

Upcoming EPL Fixtures

Season 2014/15 commences on Saturday, Aug 16, 2014.

** Denotes morning match

All matches in Malaysian time

Other Football Results

Champions League second qualifying round, first leg: Valletta FC (Mlt) 0 Qarabag (Aze) 1, Slovan Bratislava (Svk) 1 The New Saints (Wal) 0, BATE Borisov (Blr) 0 Skenderbeu (Alb) 0, FC Sheriff (Mda) 2 Sutjeska (Mne) 0, Zrinjski Mostar (Bih) 0 Maribor (Svn) 0, Santa Coloma (And) 0 Maccabi Tel Aviv (Isr) 1, Rabotnicki Skopje (Mkd) 0 HJK Helsinki (Fin) 0, Sparta Prague (Cze) 7 Levadia Tallinn (Est) 0, Cliftonville (Nir) 0 Debrecen (Hun) 0, Partizan Belgrade (Srb) 3 Torshavn (Fro) 0, Dinamo Zagreb (Cro) 2 Zalgiris (Ltu) 0, KR Reykjavik (Isl) 0 Celtic (Sco) 1.

Commonwealth Games

BADMINTON

Mixed team group stage
Group A: Malaysia bt Barbados 5-0 (Chan Peng Soon-Lai Pei Jing bt Andre Padmore-Shari Watson 21-11, 21-6;Chong Wei Feng bt Dakeil Thorpe 21-6, 21-7; Tee Jing Yi bt Mariama Eastmond 21-8, 21-3; Tan Wee Kiong-Goh V Shem bt Dakeil Thorpe-Andre Padmore 21-6, 21-8; Woon Khe Wei-Vivian Hoo bt Mariama Eastmond-Shari Watson 21-8, 21-7).
Group B: India bt Ghana 5-0.
Group C: Scotland bt Seychelles 5-0.

CYCLING

MEN

Individual sprint
Qualifying round: 1. Matthew Glaetzer (Aus) 9.779, 2. Edward Dawkins (Nzl) 9.818, 3. Sam Webster (Nzl) 9.933, 4. Peter Lewis (Aus) 9.975, 5. Matthew Archibald (Nzl) 10.055, 6. Philip Hindes (Eng) 10.108, 7. Azizulhasni Awang (Mas) 10.158, 8. Oliva Lewis (Wal) 10.171, 9. Njisane Phillip (Tri) 10.188, 10. Callum Skinner (Sco) 10.198, 11. Jason Kenny (Eng) 10.206, 12. Matthew Crampton (Eng) 10.213; Selected Malaysian: 13. Muhd Edrus Yunos 10.257, 20. Mohd Rizal Tisin 10.575.
First round: Matthew Glaetzer (Aus) 10.252 bt Matthew Crampton (Eng); Edward Dawkins (Nzl) 10.606 bt Jason Kenny (Eng); Sam Webster (Nzl) 10.308 bt Callum Skinner (Sco); Peter Lewis (Aus) 10.363 bt Njisane Phillip (Tri); Matthew Archibald (Nzl) 10.621 bt Oliva Lewis (Wal); Azizulhasni Awang (Mas) 10.382 bt Philip Hindes (Eng).

Team sprint
Final: 1. New Zealand 43.181 (Games record) bt England 43.706.
Bronze medal playoff: Australia 43.709 bt Canada 45.054.

WOMEN
500m time trial: 1. Anna Meares (Aus) 33.435 (Games record), 2. Stephanie Morton (Aus) 34.079, 3. Jess Varnish (Eng) 34.267. Selected: 5. Fatehah Mustapa 34.667.

HOCKEY

Women's group stage: Malaysia 0 Australia 4.

JUDO

Women’s Under-57kg
First round: Nik Norlydiawati Nik Azman (Mas) lost to Stephanie Inglis (Sco)

Men’s under-66kg
First round: Mohd Farhan Uzair Fikri (Mas) bt Abubakari Nzige (Tan)
Round 16: Mohd Farhan Uzair Fikri (Mas) lost to Colin Oates (Eng)

SQUASH

MEN
First round: Nick Matthew (Eng) bt Xavier Koenig (Mri) 11-3, 11-3, 11-1; Chris Binnie (Jam) bt Ntholeng Leshesa (Les) 11-0, 11-0, 11-1; Alan Clyne (Sco) bt Kevin Hannaway (Svg) 11-1, 11-2, 11-2; Harinder Pal Sandhu (Ind) bt Michael Craig (Nir) 11-9, 11-5, 11-5; Chris Simpson (Ggy) bt Julian Jervis (Cay) 11-7, 11-4, 11-1; Colin Ramasra (Tto) bt Ravindu Laksiri (Sri) 11-9, 11-6, 8-11, 6-11, 11-6; Ryan Cuskelly (Aus) bt bt Kenneth Maina (Ken) 11-7, 11-6, 11-7; Shawn Delierre (Can) bt Moreaina Wei (Png) 11-0, 11-2, 11-5; Peter Barker (Eng) bt Manda Chilambwe (Zam) 11-4, 11-1, 11-3; Mahesh Mangaonkar (Ind) bt Hardeep Reel (Ken) 11-1, 11-5, 11-7; Mohd Nafiizwan Adnan (Mas) bt Robert Maycock (Ber) 11-2, 11-5, 11-4; Peter Creed (Wal) bt Ian Rukunya (Uga) 11-0, 11-2, 11-0; Cameron Pilley (Aus) bt Kale Wilson (Tto) 11-3, 11-2, 11-2; Greg Lobban (Sco) bt Bruce Burrowes (Jam) 11-3, 11-5, 11-9; Campbell Grayson (Nzl) bt Hartaj Bains (Ken) 11-0, 11-4, 11-1; Joe Chapman (Ivb) bt James Faiya (Sle) 11-4, 11-2, 11-2; Kelvin Ndhlovu (Zam) bt Ong Beng Hee (Mas) 11-7, 11-2, 9-11, 11-5; Joel Makin (Wal) bt Alexander Arjoon (Guy) 11-9, 11-8, 11-5; Steve Finitsis (Aus) bt Mwinga Lengwe (Zam) 11-7, 11-4, 11-3; Paul Coll (Nzl) bt Issa Kamara (Sle) 11-0, 11-5, 11-7; Saurav Ghosal (Ind) bt Jules Snagg (Svg) 11-1, 11-6, 11-3; Bradley Hindle (Mlt) bt Scott Fitzgerald (Wal) 11-5, 14-12, 11-9; Ivan Yuen (Mas) bt Ridvan Prosper (Sey) 11-0, 11-3, 11-1; Cameron Stafford (Cay) bt Christian Navas (Gib) 11-2, 11-5, 11-3; Alister Walker (Bot) bt Dilshan Gunawardena (Sri) 11-5, 11-4, 11-2; Kevin Moran (Sco) bt Scott Gautier (Jey) 11-3, 11-3, 11-4; Nartin Knight (Nzl) bt Gihan Suwaris (Sri) 11-0, 11-6, 11-3; Anthony Brindle (Gib) bt Junior Madako (Png) 11-5, 11-4, 11-9; James Wiilstrop (Eng) bt Nicholas Kyme (Ber) 11-4, 11-3, 11-4.

WOMEN
First round: Nicol David (Mas) bt Vanessa Florens (Mri) 11-6, 11-2, 11-1; Megan Craig (Nzl) bt Safina Madjani (Ken) 11-1, 11-2, 11-2; Jenny Duncalf (Eng) bt Amanda Landers-Murphy (Nzl) 11-2, 11-0, 11-8; Sam Cornett (Can) bt Sarah Cardwell (Aus) 11-5, 11-7, 11-7; Joelle King (Nzl) bt Sarah Taylor (Jey) 11-2, 11-3, 11-2; Joshna Chinappa (Ind) bt Deon Saffery (Wal) 11-9, 11-6, 9-11, 11-9; Madeline Perry (Nir) bt Sharon Chimfwembe (Zam) 11-3, 11-2, 11-4; Kasey Brown (Aus) bt Nadindhi Udangawa (Sri) 11-3, 11-6, 11-3; Delia Arnold (Mas) bt Anaka Alankamony (Ind) 11-6, 11-8, 11-6; Dipika Pallikal (Ind) bt Charlotte Knaggs (Tto) 11-4, 11-2, 11-1; Racheal Grinham (Aus) bt Mihiliya Methsarani 11-6, 11-3, 11-1; Alison Waters (Eng) bt Eli Webb (Png) 11-2, 11-1, 11-2; Tesni Evans (Wal) bt Kerrie Sample (Tto) 11-3, 11-2, 11-3; Low Wee Wern (Mas) bt Eilidh Bridgeman (Cay) 11-1, 11-2, 11-2; Nicolette Fernandes (Guy) bt Namweene Muchaile (Zam) 11-4, 11-3, 11-3; Laura Massaro (Eng) bt Lynette Vai (Png) 11-2, 11-4, 11-1.

SWIMMING

All heats
MEN
100m backstroke: 1. Chris Walker-Hebborn (Eng) 53.30, 2. Josh Beaver (Aus) 53.68, 3. Mitch Larkin (Aus) 54.18. Selected: 17: Tern Jian Han 58.50.
400m freestyle: 1. David Mckeon (Aus) 3:45.23, 2. Ryan Cochrane (Can) 3:46.62, 3. Stephen Milne (Sco) 3:46.88. Selected: 16. Kevin Yeap Soon Choy 3:56.59; 19. Vernon Lee Jeau Zhi 3:58.50, 21. Welson Sim Wee Sheng 3:39.37.

WOMEN
50m breaststroke: 1. Alia Atkinson (Jam) 30.49 (Games record), 2. Sophie Taylor (Eng) 30.56, 3. Corrie Scott (Sco) 30.64. Selected: 17. Erika Kong Chia Chia 33.51, 18. Christina Loh Yen Ling 33.64, 27. Nadia Adrianna Redza Goh 35.95.
100m butterfly: 1. Alicia Coutts (Aus) 57.93, 2. Katerine Savard (Ca) 58.13, 3. Siobhan O’ Connor (Eng) 58.24. Selected: 18: Yap Siew Hui 1:03.55.
400m individual medley: 1. Hannah Miley (Sco) 4:38.27 (Games record), 2. Aimee Willmott (Eng) 4:39.50, 3. Emily Overholt (Can) 4:39.52. Selected: 12. Erika Kong Chia Chia 5:00.72, 13. Nadia Adrianna Redza Goh 5:07.54.

TRIATHLON
Women's final: 1. Jodie Stimpson (Eng), 2. Kirsten Sweetland (Can), 3. Vicky Holland (Eng).

TABLE TENNIS

Women's team group stage
Group Six: Malaysia 3 Papua New Guinea 0 (Beh Lee Wei bt Samantha Loi 11-1, 11-3, 11-4; Ho Ying bt Idau Chris 11-1, 11-1, 11-5; Ho Ying-Ng Sock Khim bt Lohia Geru-Samantha 11-1, 11-3, 11-1.) 

Men's team group stage
Malaysia 3 Zambia 0 (Mohd Shakirin Ibrahim beat Friday Ngandu 11-4, 11-6, 11-2; Mohd Rizal Mah bt Simasiku Kalaluka 11-7, 11-1, 11-8; Shakirin-Leong Chee Feng bt Kalaluka-Friday 11-6, 11-3, 11-6.)

Golf

LPGA International Crown

Group A: Taiwan 4 United States 0 (Candie Kung-Teresa Lu bt Paula Creamer-Cristie Kerr 4 and 3; Tseng Ya-ni-Phoebe Yao bt Stacy Lewis-Lexi Thompson 1-up), Spain 3 Thailand 1 (Carlota Ciganda-Azahara Munoz bt Pornanong Phatlum-Onnarin Sattayabanphot 3 and 2; Ariya Jutanugarn-Moriya Jutanugarn and Belen Mozo-Beatriz Recari halved)

Group B: Japan 3 Sweden 1 (Mamiko Higa-Mika Miyazato and Caroline Hedwall-Anna Nordqvist halved; Ai Miyazato-Sakura Yokomine bt Pernilla Lindberg-Mikaela Parmlid 2-up); South Korea 2 Australia 2 (Park In-bee-Ryu So-yeon bt Katherine Kirk-Lindsey Wright (Aus) 3 and 2; Choi Na-yeon-I.K. Kim lost to Lee Min-jee-Karrie Webb 2-up)

Canadian Open

Leading first round scores (US unless stated): 64: Michael Putnam, Tim Petrovic; 65: Kyle Stanley, Taylor Pendrith (Can); 66: Justin Hicks, Charlie Wi (Kor), Greg Chalmers (Aus), Nick Watney, Robert Allenby (Aus), Troy Merritt, Bo Van Pelt, Dicky Pride, Charl Schwartzel (Rsa), Jason Bohn, Joel Dahmen; 67: Tim Wilkinson (Nzl), Gonzalo Fernandez-Castano (Spa), Matt Bettencourt, Jerry Kelly, Tim Clark (Rsa), Scott Brown, Ken Duke, Andrew Svoboda, Bryce Molder, Nathan Green (Aus), Alex Prugh, David Hearn (Can), Charlie Beljan, Ben Curtis, Jim Furyk, J.J. Henry.

Russian Open

Leading first round scores: 65: David Horsey (Eng); 66: Peter Whiteford (Sco), Scott Jamieson (Sco); 67: Maximilian Kieffer (Ger), Jack Doherty (Sco), Rikard Karlberg (Swe), Oliver Bekker (Rsa), Jack Wilson (Aus), Gaganjeet Bhullar (Ind), Louis De Jager (Rsa), Thomas Pieters (Bel); 68: Jamie McLeary (Sco), Jorge Campillo (Spa), Oskar Henningsson (Swe); 69: Joachim B Hansen (Den), Adrien Saddier (Fra), Gary Boyd (Eng), Sam Walker (Eng), Damien McGrane (Irl), Kevin Phelan (US), Matthew Nixon (Eng), Nacho Elvira (Spa); 70: Carlos Del Moral (Spa), Adam Gee (Eng), Phillip Price (Wal), Rhys Enoch (Wal), Mathias Gronberg (Swe), Carlos Pigem (Spa), Simon Wakefield (Eng), Andreas Andersson (Swe), Adrian Otaegui (Spa), Simon Thornton (Irl), Bradley Dredge (Wal), Fredrik Andersson Hed (Swe); 71: Roope Kakko (Fin), James Heath (Eng), Jonathan Fly (US), Richard Finch (Eng), Stuart Manley (Wal), Morten Orum Madsen (Den), Chinnarat Phadungsil (Tha), James Morrison (Eng).

Tennis

ATP Atlanta Open
Second round: John Isner (US) bt Robby Ginepri (US) 4-6, 7-6 (7-5), 7-5; Thiemo de Bakker (Ned) bt Kevin Anderson (Rsa) 6-4, 7-5; Benjamin Becker (Ger) bt Lu Yen-Hsun (Tpe) 6-4, 6-3; Marinko Matosevic (Aus) bt Tim Smyczek (US) 6-4, 7-5.

ATP Croatian Open
Second round: Fabio Fognini (Ita) bt Albert Montanes (Spa) 7-6 (7-2), 6-0; Borna Coric (Cro) bt Horacio Zeballos (Arg) 7-6 (7-4), 6-3; Teimuraz Gabashvili (Rus) bt Joo Sousa (Por) 3-6, 6-4, 6-2; Pablo Cuevas (Uru) bt Andreas Seppi (Ita) 6-3, 6-1.

ATP Swiss Open
Second round: Mikhail Youzhny (Rus) bt Kenny De Schepper (Fra) 6-3, 6-4; Robin Haase (Ned) bt Henri Laaksonen (Swi) 6-4, 1-6, 7-5; Viktor Troicki (Srb) bt Andrey Golubev (Kaz) 6-3, 6-4; Fernando Verdasco (Spa) level with Jan-Leonard Struff (Ger) 3-6, 6-3, 1-1 - stopped due to rain.

WTA Baku Cup
Second round: Stefanie Vogele (Swi) bt Sorana Cirstea (Rom) 6-1, 6-1; Kristina Mladenovic (Fra) bt Donna Vekic (Cro) 2-6, 6-3, 6-0; Francesca Schiavone (Ita) bt Julia Glushko (Isr) 6-2, 7-6 (7-2); Elina Svitolina (Ukr) bt Silvia Soler (Spa) 7-5, 6-2.

WTA Nanchang
Second round: Peng Shuai (Chn) bt Ilona Kremen (Blr) 6-3, 6-4; Zhang Ling (Tpe) bt Ankita Raina (Ind) 6-2, 6-1; Luksika Kumkhum (Tha) bt Marina Melnikova (Rus) 6-4, 6-1; Liu Fangzhou (Chn) bt Nastja Kolar (Slo) 6-2, 6-4; Misaki Doi (Jpn) bt Zhu Lin (Chn) 6-2, 4-6, 6-3; Zheng Saisai (Chn) bt Xu Yifan (Chn) 6-7 (5-7), 6-3, 6-2; Wang Yafan (Chn) bt Tereza Mrdeza (Cro) 6-4, 6-4.

Cycling

Tour de France

Stage 18 (145.5km): 1. Vincenzo Nibali (Ita) AST 4’04:17, 2. Thibaut Pinot (Fra) FDJ 1:10 behind, 3. Rafal Majka (Pol) TIN 1:12, 4. Jean Christophe Peraud (Fra) ALM 1:15, 5. Tejay Van Garderen (US) BMC 1:15, 6. Romain Bardet (Fra) ALM 1:53, 7. Bauke Mollema (Ned) BKN 1:57, 8. Leopold Knig (Cze) APP 1:57, 9. Haimar Zubeldia (Spa) TRE 1:59, 10. Alejandro Valverde (Spa) MOV 1:59, 11. Laurens ten Dam (Ned) BKN 1:59, 12. Frank Schleck (Lux) TRE 3:30, 13. Steven Kruijswijk (Ned) BKN 3:30, 14. Tanel Kangert (Est) AST 3:30, 15. Arnold Jeannesson (Fra) FDJ 4:24, 16. Ben Gastauer (Lux) ALM 4:28, 17. Yury Trofimov (Rus) KAT 4:30, 18. Pierre Rolland (Fra) EUC 4:33, 19. Chris Horner (US) LAM 4:40, 20. John Gadret (Fra) MOV 4:40.

Leading overall standings: 1. Vincenzo Nibali (Ita) AST 80’45:45; 2. Thibaut Pinot (Fra) FDJ 7:10; 3. Jean Christophe Peraud (Fra) ALM 7:23, 4. Alejandro Valverde (Spa) MOV 7:25, 5 Romain Bardet (Fra) ALM 9:27, 6. Tejay Van Garderen (US) BMC 11:34, 7. Bauke Mollema (Ned) BKN 13:56, 8. Laurens ten Dam (Ned) BKN 14:15, 9. Leopold Knig (Cze) APP 14:37, 10. Haimar Zubeldia (Spa) TRE 16:25, 11. Pierre Rolland (Fra) EUC 17:48, 12. Frank Schleck (Lux) TRE 21:33, 13. Jurgen Van den Broeck (Bel) LTB 29:58, 14. Yury Trofimov (Rus) KAT 32:30, 15. Steven Kruijswijk (Ned) BKN 34:30, 16. Brice Feillu (Fra) BSE 37:37, 17. Chris Horner (US) LAM 39:28, 18. Mikel Nieve (Spa) SKY 41:34, 19. John Gadret (Fra) MOV 41:41, 20. Richie Porte (Aus) SKY 50:01.

advertisement

Sports Calendar

July

June 23-July 5
Wimbledon Championships – tennis
London

June 12-July 13
FIFA World Cup Finals – football
Brazil

July 3
Diamond League – athletics
Lausanne, Switzerland

July 6
British Grand Prix – Formula One
Silverstone

July 4-11
World Masters – squash
Hong Kong

July 5
Diamond League – athletics
Paris

July 5-27
Tour de France – cycling
England-France

July 8-13
US Open – badminton
New York

July 10-13
Women's Open – golf
Royal Birkdale, England

July 11-12
Diamond League – athletics
Glasgow, Scotland

July 11-13
German Grand Prix – MotoGP
Sachsenring

July 15-20
Chinese Taipei Open – badminton
Taipei City

July 15-20
Diving World Cup
Shanghai

July 17-20
The Open – golf
Liverpool, England

July 18
Diamond League – athletics
Monaco

July 20
German Grand Prix – Formula One
Hockenheim

July 23-Aug 3
Commonwealth Games
Glasgow

July 27
Hungarian Grand Prix – Formula One
Budapest

July 27-Aug 10
World Masters Championships – swimming
Montreal, Canada

August

July 23-Aug 3
Commonwealth Games
Glasgow, Scotland

July 27-Aug 10
World Masters Championships – swimming
Montreal, Canada

Aug 4-10
Rogers Cup – tennis
Toronto

Aug 7-10
US PGA Championship – golf
Valhalla

Aug 9-17
Cincinnati Open – tennis
US

Aug 10
FA Community Shield – football
Wembley

Aug 10
Indianapolis GP – MotoGP
US

Aug 10-15
Men’s & Women’s World Junior Individual – squash
Windhoek, Namibia

Aug 12
UEFA Super Cup – football
Cardiff, England

Aug 12-17
European Championships – athletics
Zurich

Aug 13-24
European Championships – aquatics
Berlin

Aug 16
English Premier League season starts – football
England

Aug 16-21
Men’s World Junior Team Championship – squash
Windhoek, Namibia

Aug 16-28
Youth Olympic Games
Nanjing, China

Aug 17
Czech Republic GP – MotoGP
Brno

Aug 21
Diamond League – athletics
Stockholm

Aug 24
Diamond League – athletics
Birmingham

Aug 24
Belgium Grand Prix – Formula One
Spa

Aug 25-31
World Championships – badminton
Copenhagen

Aug 25- Sept 7
US Open – tennis
New York

Aug 27-28
Swimming World Cup
Doha, Qatar

Aug 28
Diamond League – athletics
Zurich

Aug 31
British GP – MotoGP
Silverstone

September

Aug 25- Sept 7
US Open – tennis
New York

Aug 23-Sept 14
Tour of Spain (Vuelta Espana) - cycling

Sept 1-7
World University Squash Championships – squash
Chennai, India

Sept 2-7
Vietnam Open – badminton
Ho Chi Minh City

Sept 5
Diamond League – athletics
Brussels, Belgium

Sept 7
Italian Grand Prix – Formula One
Monza

Sept 8-21 World Championships – sailing Santander, Spain

Sept 9-14
Indonesia Open – badminton
TBC

Sept 12
Davis Cup semi-finals – tennis
Various locations

Sept 14
San Marino GP – MotoGP
Misano

Sept 19-Oct 4
Asian Games
Incheon, South Korea

Sept 20-28
World Road Championships – cycling
Spain

Sept 21
Aragon GP – MotoGP
Aragon, Spain

Sept 21
Singapore Grand Prix – Formula One
Singapore

Sept 26-28
Ryder Cup – golf
Gleneagles

Sept 28
Brazil GP – MotoGP
Brasilia

Sept 30-Oct 6
Carol Weymuller Open – squash
New York

advertisement