Football

Chelsea's Frank Lampard acknowledges crowd at end of his team's Champion's League semi-final first leg match against Atletico Madrid at Vicente Calderon stadium in Madrid, April 22, 2014. REUTERS/Darren Staples
Uruguay's national team head coach Oscar Washington Tabarez gestures during a news conference at the team's headquarters in the outskirts of Montevideo, April 23, 2014. REUTERS/Andres Stapff
Fans sing before the Local Liverpool Legends and International Liverpool Legends 'Celebration of the 96' match at Anfield stadium in Liverpool, northern England April 21, 2014.REUTERS/Russell Cheyne

Kelantan FA pick Boateng as new head coach

Liverpool seek to land knockout blow on Chelsea

Uruguay not among world's elite, says coach

Liverpool announce Anfield stadium revamp plans

More Football Stories

  • Filter by

Messi, Ronaldo and Neymar stolen in sticker heist

25 April 2014

SAO PAULO (Reuters) - Avid World Cup sticker collectors in Rio de Janeiro were given a shock this week when a van carrying hundreds of thousands of Panini stickers was stolen during a delivery.

Brazil to play Turkey in November friendly

25 April 2014

SAO PAULO (Reuters) - Brazil will play an international friendly against Turkey in Istanbul on November 12, the Brazilian Football Confederation said on Thursday.

Chelsea's Ramires banned for four games

25 April 2014

LONDON (Reuters) - Chelsea midfielder Ramires will miss the rest of the Premier League season after being handed a four-match ban by the FA on Thursday for elbowing Sunderland's Sebastian Larsson.

Brazil's coach Luiz Felipe Scolari attends the Champions League quarter-final first leg soccer match between Chelsea and Paris St Germain at the Parc des Princes Stadium in Paris, April 2, 2014. REUTERS/Gonzalo Fuentes

Scolari knows Brazil squad, picks four captains for World Cup

25 April 2014

SAO PAULO (Reuters) - Brazil coach Luiz Felipe Scolari knows his 23-man squad for the World Cup finals and has chosen Thiago Silva, David Luiz, Julio Cesar and Fred to act as captains, he said on Thursday.

West Ham United manager Sam Allardyce reacts during their English Premier League soccer match against Crystal Palace at the Boleyn Ground in London April 19, 2014. REUTERS/Stefan Wermuth

West Ham may spend more widely next year, says Allardyce

24 April 2014

LONDON (Reuters) - West Ham United were right to spend most of their transfer budget on Andy Carroll last year but may do things differently next season, manager Sam Allardyce said on Thursday.

Row erupts over Russian invite to German soccer team Schalke

24 April 2014

BERLIN (Reuters) - German politicians have criticised football club Schalke 04, sponsored by Russian energy giant Gazprom, for considering an invitation to Russia at a time when tensions are running high over the crisis in Ukraine.

Everton fear Distin could be out for season

24 April 2014

(Reuters) - Champions League-chasing Everton will be without veteran French defender Sylvain Distin for Saturday's Premier League match against Southampton due to a hamstring injury.

AS Roma's Radja Nainggolan (2nd L) celebrates with his teammates Miralem Pjanic (L), Adem Ljajic and Dodo (R) after scoring against Fiorentina during their Italian Serie A soccer match at Artemio Franchi stadium in Florence April 19, 2014. REUTERS/Giampiero Sposito

Roma running out of games in pursuit of relentless Juve

24 April 2014

(Reuters) - AS Roma have bravely kept the Serie A title race alive by winning their last seven games but are now running out of matches as they chase relentless leaders Juventus.

Atletico Madrid's Diego Costa reacts after missing a goal opportunity during their Champions League semi-final first leg soccer match against Chelsea at Vicente Celderon Stadium in Madrid, April 22, 2014. REUTERS/Javier Barbancho

No rest for weary Atletico as Valencia trip looms

24 April 2014

BARCELONA (Reuters) - Atletico Madrid must put their Champions League ambitions to one side when they look to maintain their surprise La Liga title surge in a tough trip to Valencia on Sunday.

Bolton Wanderers to rename the Reebok stadium

24 April 2014

(Reuters) - Bolton Wanderers will change the name of their Reebok stadium to the Macron from July as part of a new deal between the Championship club and an Italian sportswear manufacturer.

Page 1 of 62 Next Go to page:

advertisement

  1. Liverpool seek to land knockout blow on Chelsea
  2. Malaysian girls on fire in first day of ABC meet
  3. Doubles to the rescue, singles hopeless in ABC meet
  4. One final push for Elvinn to represent country
  5. The boys will get to play at world juniors
  6. Chelsea may field weakened team v Liverpool - Mourinho
  7. JDT complete new signing from Lanus
  8. JDT axe under-par Argentine Aimar
  9. Super Dan looking good for another wildcard
  10. German woman falls to her death from Mt Kinabalu summit

Results and Fixtures

Malaysian Football

Super League: Pahang 4 Sime Darby 1, Selangor 1 Lions XII 0, Terengganu 0 Perak 2, Armed Forces 4 PKNS 1.

Premier League: JDT II 2 UiTM FC 2.

FA Cup semi-finals (first leg May 5/6, second leg May 20/21): JDT v Pahang, Kelantan v Felda United.

AFC Cup: South China (Hkg) 4 Kelantan (Mas) 0, Selangor (Mas) 4 Maziya SC (Mdv) 1.

EPL Results & Standings

Manchester City 3 West Brom 1
Everton 2 Manchester Utd 0
Hull 0 Arsenal 3
Norwich 2 Liverpool 3
Chelsea 1 Sunderland 2
Tottenham 3 Fulham 1
Aston Villa 0 Southampton 0
Cardiff 1 Stoke 1 
Newcastle 1 Swansea 2 
West Ham 0 Crystal Palace 1 


English Premier League

   P  GD Pts
Liverpool
35 52 80
Chelsea
35 41 75
Man City
34 56 74
Arsenal
35 21 70
Everton
35 23 69
Tottenham
35 2 63
Man Utd
34 16 57
Southampton
35 5 49
Newcastle
35 -15 46
Stoke
35 -10 44
Crystal Palace
35 -13 43
West Ham
35 -10 37
Swansea
35 -4 36
Hull
34 -9 36
Aston Villa
34 -14 35
West Brom
34 -13 33
Norwich
35 -28 32
Cardiff
35 -34 30
Fulham
35 -42 30
Sunderland
34 -24 29
Upcoming EPL Fixtures

Saturday, April 26:
Southampton v Everton – 7.45pm
Fulham v Hull – 10pm
Stoke v Tottenham – 10pm
Swansea v Aston Villa – 10pm
West Brom v West Ham – 10pm

Sunday, April 27:
Manchester United v Norwich – 12.30am**
Sunderland v Cardiff – 7pm
Liverpool v Chelsea – 9.05pm
Crystal Palace v Manchester City – 11.10pm

Tuesday, April 29:
Arsenal v Newcastle – 3am**

Saturday, May 3:
West Ham v Tottenham – 7.45pm
Aston Villa v Hull – 10pm
Manchester Unted v Sunderland – 10pm
Newcastle v Cardiff – 10pm
Stoke v Fulham – 10pm
Swansea v Southampton – 10pm

Sunday, May 4:
Everton v Manchester City – 12.30am**
Arsenal v West Brom – 8.30pm
Chelsea v Norwich – 11pm

Tuesday, May 6:
Crystal Palace v Liverpool – 3am**

Wednesday, May 7:
Manchester United v Hull – 2.45am**

Thursday, May 8:
Sunderland v West Brom – 2.45am**
Manchester City v Aston Villa – 2.45am**

** Denotes morning match

All matches in Malaysian time

UEFA Champions League

Semi-finals first leg: Atletico Madrid 0 Chelsea 0, Real Madrid 1 Bayern Munich 0.

Upcoming UCL Fixtures

Semi-finals second leg

Wednesday, April 30:
Bayern Munich v Real Madrid - 2.45am**

Thursday, May 1:
Chelsea v Atletico Madrid - 2.45am**

** Denotes morning match

All matches in Malaysian time

Other Football Results

French Div 1: Paris St Germain 1 Evian 0, Toulouse 0 Lyon 0.
Leading standings: PSG 82, Monaco 72, Lille 64, St Etienne 57, Lyon 55.

Basketball

NBA Championship

(Best-of-seven series)
Eastern Conference: Miami 101 Charlotte 97 (2-0).
Western Conference: Portland 112 Houston 105 (2-0), Dallas 113 San Antonio 92 (1-1).

Tennis

Barcelona Open

Second round: Santiago Giraldo (Chi) bt Fabio Fognini (Ita) 6-0, 4-0 (rtd); Juergen Melzer (Aut) bt Jerzy Janowicz (Pol) 6-4, 7-6 (7-1); Rafael Nadal (Spa) bt Albert Ramos (Spa) 7-6 (7-2), 6-4; Fernando Verdasco (Spa) bt Kenny De Schepper (Fra) 6-4, 6-3; Marin Cilic (Cro) bt Alex Kuznetsov (Rus) 6-1, 7-6 (7-2).

BRD Nastase Tiriac Trophy

Second round: Grigor Dimitrov (Bul) bt Jir Vesel (Cze) 7-6 (7-5), 6-2; Sergiy Stakhovsky (Ukr) bt Carlos Berlocq (Arg) 4-6, 7-6 (7-5), 6-2; Luks Rosol (Cze) bt Jarkko Nieminen (Fin) 6-2, 6-4; Gilles Simon (Fra) bt Victor Hanescu (Rom) 2-6, 6-3, 6-3.

Grand Prix De SAR La Princesse Lalla Meryem

First round: Polona Hercog (Slo) bt Zhang Shuai (Chn) 6-2, 6-2.
Second round: Garbie Muguruza (Spa) bt Stefanie Vgele (Swi) 6-3, 6-2; Daniela Hantuchova (Svk) bt Lourdes Domnguez (Spa) 7-5, 6-2; Peng Shuai (Chn) bt Maryna Zanevska (Ukr) 6-4, 7-6 (7-5); Shahar Peer (Isr) bt Patricia Mayr (Aut) 7-6 (7-4), 4-6, 7-6 (7-3).

Stuttgart Grand Prix

First round: Flavia Pennetta (Ita) bt Andrea Petkovic (Ger) 7-5, 3-6, 6-1; Ana Ivanovic (Srb) bt Sabine Lisicki (Ger) 6-1, 6-3; Julia Grges (Ger) bt Sorana Cirstea (Rom) 6-1, 7-5.
Second round: Alisa Kleybanova (Rus) bt Petra Kvitova (Cze) 6-2, 7-6 (7-3); Sara Errani (Ita) bt Kaia Kanepi (Est) 6-3, 6-3.

Golf

CIMB Niaga Indonesian Masters

Leading first round scores: 67: Nicholas Fung (Mas), Anthony Kang (Usa); 68: Chapchai Nirat (Tha), Cameron Smith (Aus), Jazz Janewattananond (Tha), Bernd Wiesberger (Aut), Jake Higginbottom (Aus), Sujjan Singh (Ind); 69: Wang Jeung-hun (Kor), Richard T. Lee (Can), Marcus Both (Aus), Danny Chia (Mas), Lee Tae-hee (Kor), Chan Kim (Usa), Adilson Da Silva (Bra), Wolmer Murillo (Ven); 70: Kim Tae-woo (Kor), Gunn Charoenkul (Tha), Carlos Pigem (Spa), Berry Henson (US), Lu Wen-teh (Tpe), Boonchu Ruangkit (Tha), Sutijet Kooratanapisan (Tha), Miguel Tabuena (Phi), Wasin Sripattranusorn (Tha), Poom Saksansin (Tha), Lin Wen-tang (Tpe), Rashid Khan (Ind), Arnond Vongvanij (Tha), Arjun Atwal (Ind), Anirban Lahiri (Ind), Jason Knutzon (Usa), Rahil Gangjee (Ind).
Selected scores: 71: Kiradech Aphibarnrat (Tha), Thongchai Jaidee (Tha), Mardan Mamat (Sin); 74: Victor Dubuisson (Fra).

Lada Langkawi Championship

Leading final round scores (Malaysian unless stated):
269: Chan Shih-chang (Tai) 64-67-70-68; 270: Koh Deng Shan (Sin) 67-68-70-65; 271: Grant Jackson (Eng) 64-68-69-70; 272: Poosit Supupramai (Tha) 66-64-72-70; 273: Philip Matsson (Tha) 72-68-67-66, Pasamet Pogamnerd (Tha) 67-68-69-69, Masaru Takahashi (Jpn) 68-67-68-70; 274: Suppakorn Uthaipat (Tha) 69-69-69-67, Tirawat Kaewsiribandit (Tha) 68-69-69-68, Tseng Hong-sheng (Tai) 72-65-69-68, Blair Wilson (Aus) 68-66-70- 70; 275: Jakraphan Premsirigorn (Tha) 74-66-69-66, Jordan Sherratt (Aus) 69-72-67-67, Rattanon Wannasrichan (Tha) 68-69-70-68, Rizal Amin (Mas) 68-72-67-68; 276: Sattaya Supupramai (Tha) 66-72-72-66, Shaifubari Muda 69-68-72-67, Mitsuhiko Hashizume (Jpn) 68-69-70-69, Senroku Isa (Jpn) 69-64-70-73; 278: Konosuke Nakazato (Jpn) 69-69-70-70, B.K. Sobhani (US) 71-68-69-70.

RSGC AmBank Junior Amateur Open Golf Championship

(Third round not played due to rain)
Final round scores
BOYS
Under-18: 136: Low Khai Jei (Prk) 68-68; 152: Danial Mohd Sidek (KRTU) 77-75; 152: T. Kishaan (Kota Permai GC) 76-76.
Under-15: 147: Lucas Yee 76-71 (Prk); 147: Galven Green (Prk) 74-73; 151: Bryan Teoh (MGA) 74-77.

GIRLS
Under-18: 141: Princess Mary Superal (Phi) 71-70; 159: Nyca Khaw (KRTU) 83-76; 161: S. Raesha (Kota Permai GC) 81-80.
Under-15: 148: Sofia Chabon (Phi) 76-72; 154: Chiara Arya (Ina) 79-75; 155: Winnie Ng (Prk) 78-77.

Badminton

Asian Badminton Championships
Second round

Men’s singles: Wei Nan (Hkg) bt Lee Dong-keun (Kor) 21-8, 21-17; Lin Dan (Chn) bt Pham Cao Cuong (Vie) 21-13, 21-4; Liu Kai (Chn) bt Derek Wong Zi Liang (Sin) 21-14, 16-21, 21-14; R.M.V. Gurusaidutt (Ind) bt Wang Tzu-wei (Tpe) 17-21, 21-13, 21-19; Hsu Jen-hao (Tpe) bt P. Kashyap (Ind) 25-23, 21-17; Jong Soo-Hwang (Kor) bt Huang Chao (Sin) 21-19, 21-4; Song Xue (Chn) bt Park Sung-min (Kor) 21-8, 21-15; Sho Sasaki (Jpn) bt Shon Wan-ho (Kor) 21-18, 21-13.

Men’s doubles: Low Juan Shen-Nelson Heg Wei Keat (Mas) w.o. Tsai Chia-hsin-Lee Sheng-mu (Tpe); Li Junhui-Liu Yuchen (Chn) bt Kang Ji-wook-Choi Sol-kyu (Kor) 21-13, 18-21, 21-18; Hirokatsu Hashimoto-Noriyasu Hirata (Jpn) bt Patiphat Chalardchaleam-Wannawat Ampunsuwan (Tha) 21-10, 21-15; Keigo Sonoda-Takeshi Kamura (Jpn) bt Zhang Wen-Wang Yilv (Chn) 19-21, 21-15, 21-17; Shi Longfei-Chen Zhuofu (Chn) bt Duong Bao Duc-Nguyen Hoang Nam (Vie) 21-17, 21-13; Chayut Triyachart-Danny Bawa Chrisnanta (Sin) bt Jung Bong-chan-Kim Dae-sun (Kor) 21-19, 21-18; Shin Baek-cheol-Yoo Yeon-seong (Kor) bt Teo Ee Yi-Chooi Kah Ming (Mas) 21-15, 21-12; Maneepong Jongjit-Nipitphon Puangpuapech (Tha) bt Lee Chun Hei-Chan Yun Lung (Hkg) 21-15, 21-17.

Women’s singles: Kim Hyo-min (Kor) bt Lim Yin Fun (Mas) 21-17, 21-8; Lee Jang-mi (Kor) bt Porntip Buranaprasertsuk (Tha) 19-21, 21-12, 21-14; Wang Shixian (Chn) bt Pai Hsiao-ma (Tpe) 21-17, 16-21, 21-19; P.V. Sindhu (Ind) bt Eriko Hirose (Jpn) 14-21, 21-13, 21-18; Tai Tzu-ying (Tpe) bt Tee Jing Yi (Mas) 21-17, 21-12; Sung Ji-hyun (Kor) bt Kaori Imabeppu (Jpn) 21-8, 21-18; Sayaka Takahashi (Jpn) bt Ratchanok Intanon (Tha) 21-18, 16-21, 21-14; Busanan Ongbumrungpan (Tha) bt Bae Yeon-ju (Kor) 22-24, 21-19, 21-15.

Women’s doubles: Ko A-ra-Yoo Hae-won (Kor) bt Woon Khe Wei-Vivian Hoo (Mas) 21-15, 24-22; Amelia Anscelly-Soong Fie Cho (Mas) bt Hsieh Pei-chen-Cheng Wen-hsing (Tpe) 21-14, 21-14; Luo Ying-Luo Yu (Chn) bt Lee Meng Yean-Lim Yin Loo (Mas) 21-15, 21-11; Kim Ha-na-Jung Kyung-eun (Kor) bt Chau Hoi Wah-Poon Lok Yan (Hkg) 21-8, 21-9; Ashwini Ponnappa-Jwala Gutta (Ind) bt Duanganong Aroonkesorn-V.Kunchala (Tha) 21-11, 21-18; Ou Dongni-Xiong Mengjiang (Chn) bt Wang Rong-Zhang Zhibo (Mac) 16-21, 21-16, 21-9; Chan Tsz Ka-Tse Ying Suet (Hkg) bt Kim So-young-Jang Ye-na (Kor) 22-20, 21-16; Zhong Qianxin-Huan Xia (Chn) bt Yao Lei-Shinta Mulia Sari (Sin) 11-21, 21-11, 23-21.

Mixed doubles: Zhang Wen-Hua Xia (Chn) bt Ko Sung-hyun-Kim Ha-nan (Kor) 21-16, 24-22; Chen Hung-ling-Cheng Wen-hsing (Tpe) bt Wong Wai Hong-Chan Hung Yung (Hkg) 21-11, 21-19; Choi Sol-kyu-Chae Yoo-jung (Kor) bt Nipitphon Puangpuapech-Puttita Supajirakul (Tha) 22-20, 21-14; Shin Baek-cheol-Jang Ye-na (Kor) bt Wang Yilv-Ou Dongni (Chn) 21-18, 21-19; Prapakamol Sudket-T. Saralee (Tha) bt Lin Chia-yu-Wang Pei-rong (Tpe) 21-8, 21-12; Yoo Yeon-seong-Eom Hye-won (Kor) bt Chen Zhoufu-Xiong Mengjing (Chn) 21-15, 21-14; Chan Yun Lung-Tse Ying Suet (Hkg) bt Liao Min-chun-Chen Hsiao-huan (Tpe) 21-15, 13-21, 21-10; Lee Chun Hei-Chao Hoi Wah (Hkg) Takeshi Kamura-Koharu Yonemoto (Jpn) 21-13, 21-13.

Snooker

World Championship

First round (best-of-19 frames): Marco Fu (Hkg) bt Martin Gould (Eng) 10-7; Barry Hawkins (Eng) bt David Gilbert (Eng) 10-4; Mark Allen (Nir) bt Michael Holt (Eng) 10-4; Judd Trump (Eng) bt Tom Ford (Eng) 10-8.

Shooting

Tun Hanif Trophy Shooting Championships

MEN
10m air rifle individual: 1. Mohd Nurrahimin Abdul Halim (Pah) 201.5, 2. Razi Aizat Adzha (Prk) 201.3, 3. Mohd Shahril Sahak (Joh) 181.2.
Team: 1. Pahang 1813.2, 2. Perak 1807.7, 3. Armed Forces 1806.7
25m rapid fire pistol individual: 1. Hasli Izwan Amir Hasan (Prk) 27, 2. Mohd Riduan Mohd (For) 22, 3. Jasmi Mohd Zin (Nse) 12.
Team: 1. Armed Forces 1,648, 2. Selangor 1,638, 3. Pahang 1,606.
WOMEN
50m rifle three position individual: 1. Nur Ayuni Farhana Abdul Halim (Pah) 447.4, 2. Nur Suryani Mohd Taibi (For) 446.5, 3. Juain Izni Zamil (Sel) 435.3.
Team: 1. Armed Forces 1,721, 2. Pahang 1,699, 3. Terengganu 1,687

SPORTEXCEL-NSC-MILO-NSAM
BOYS
10m air rifle individual: 1. Zul Haziq Rosli (Kul) 615.8 (national junior record), 2. Mohd Nurrahimin Abdul Halim (Pah) 607.7, 3. Mohd Nabil Mashudi (Ter) 605.1.
Team: 1. Pahang 1793.5, 2. Terengganu 1791.8, 3. Perak 1783.3.
25m rapid fire pistol individual: 1. Jasmi Mohd Zin (Nse) 555, 2. Noor Aizam Nuqman Azlan (Sel) 552 (won on countback), 3. Eric Low Weichern (Pah) 552
Team: Selangor 1638, 2. Pahang 1,606
GIRLS
50m rifle three position individual: 1. Juain Izni Zamil (Sel) 571 (won on countback), 2. Aina Zahiran (Pah) 571, 3. Nurul Izzati Ali (Ter) 566.
Team: 1. Terengganu 1,687, 2. Pahang 1,686, 3. Selangor 1,666.

advertisement

Sports Calendar

April

April 15-20: China Masters GP Gold – badminton
Jiangshu, China

April 19-May 5: World Snooker Championship
Sheffield, England

April 20: Chinese Grand Prix
Shanghai, China

April 21-26: Irish Open – squash
Dublin, Ireland

April 21-27: Porsche Tennis Grand Prix
Stuttgart, Germany

April 22 & 23: UEFA Champions League semi-finals (first leg)
Various locations

April 24: UEFA Europa League semi-finals
TBA

April 25-27: Heineken Cup semi-finals – rugby
Various locations

April 25-27: Commonwealth Games Invitational Competition – gymnastics
TBA

April 25-27: MAG and WAG Commonwealth Games Invitational Competition – gymnastics
Perth, Australia

April 25- May 4: Champions Challenge Hockey I
Kuantan

April 27: Argentina Grand Prix – MotoGP
Buenos Aires, Argentina

April 29 & 30: UEFA Champions League semi-finals (second leg)
TBA

May

May 1: UEFA Europa League semis – football

May 3: Yemen vs Malaysia – football
Yemen

May 4: Spanish Grand Prix – MotoGP
Jerez, Spain

May 6 & 7: AFC Champions League round of 16 (first leg) – football
Various locations

May 9: Diamond League – athletics
Doha, Qatar

May 10-18: British Open (PSA and WSA) – squash
Hull, England

May 11: Spanish Grand Prix – Formula One
Barcelona, Spain

May 13-14: AFC Champions League round of 16 (second leg) – football
Various locations

May 14: UEFA Europa League final – football
Juventus Stadium, Italy

May 17: English FA Cup final – football
London, England

May 17: Diamond League – athletics
Shanghai, China

May 17 & 18: World Championships – diving
London, England

May 18: France Grand Prix – MotoGP
Le Mans, France

May 18-25: Thomas and Uber Cup Finals – badminton
New Delhi, India

May 21-June 1: Asian Cycling Championships
Kazakhstan

May 22-25: US PGA Championship – golf
Louisville, Kentucky

May 23: Rugby Union: Challenge Cup final
Cardiff, Wales

May 24: UEFA Champions League final – football
Lisbon, Portugal

May 24: Rugby Union: Heineken Cup final
Cardiff, Wales

May 24-June 4: Sukma (Malaysia Games)
Perlis, Malaysia

May 25: Monaco Grand Prix – Formula One
Monte Carlo

May 25- June 7: Rolland Garros – tennis
Paris, France

May 31-June 15: World Cup (men and women) – hockey
The Hague, Holland

June

May 24-June 4: Sukma (Malaysia Games)
Perlis

June 1: Italy Grand Prix (MotoGP)
Mugello, Italy

June 3-8: Thailand Open GP Gold – badminton
Bangkok, Thailand

June 5: Diamond League – athletics
Rome, Italy

June 7: Diamond League – athletics
Eugene, US

June 7: Rugby Union: New Zealand v England, South Africa v Wales, United States v Scotland, Argentina v Ireland
Various locations

June 8: Canadian Grand Prix – Formula One
Montreal, Canada

June 9-14: Ageon Championships (ATP and WTA) – tennis
London, England

June 10-15: Japan Open (Superseries) – badminton
Tokyo, Japan

June 11: Diamond League – athletics
Oslo, Norway

June 11-15: Asian Team Championship - squash
Hong Kong

June 12-July 13: FIFA World Cup Finals – football
Brazil

June 12-15: US Open – golf
Pinehurst, US

June 14: Rugby Union: New Zealand v England, South Africa v Wales, Canada v Scotland, Argentina v Ireland
Various locations

June 14: Diamond League – athletics
New York, US

June 15: Catalonia GP – MotoGP
Barcelona, Spain

June 17-22: Indonesia Open (Premier Superseries) – badminton
Jakarta, Indonesia

June 21: Rugby Union: New Zealand v England, Argentina v Scotland
Various locations

June 22: Austrian Grand Prix – Formula One
Spielberg, Austria

June 23-July 5: Wimbledon (ATP and WTA) – tennis
Wimbledon, England

June 24-29: Australian Open (Superseries) – badminton
Sydney, Australia

June 25: End of the Malaysia Super League 2013-2014 season

June 28: Netherlands Grand Prix – MotoGP
Assen, Holland

June 29: Malaysia FA Cup Final – football
Kuala Lumpur

advertisement