Badminton

Malaysians crash out of World Junior q-finals

Guipu sends top seed Jonatan packing

Jinn Hwa-Yea Ching check into quarter-finals

Double trouble for Malaysia as Yong-dae, Ki-jung are back

More Badminton Stories

  • Filter by

Busanan aiming to follow in Ratchanok's footsteps

16 April 2014

ALOR SETAR: The true mark of a future champion is the ability to look forward even after facing defeat. Thailand’s Busanan Ongbumrungpan was on a mission to claim a World Junior Championship title this year.

South Korea's Lee Yong-dae reacts after scoring a point as his teammate Jung Jae-sung watches (not in the picture) during the men's doubles final match against China's Cai Yun and Fu Haifeng at the Victor Korea Open Badminton Super Series in Seoul January 17, 2010. REUTERS/Jo Yong-Hak

South Korean Lee's doping ban reversed

15 April 2014

SEOUL (Reuters) - South Korea's Olympic badminton gold medallist Lee Yong-dae has had his one-year ban for missing dope tests reversed, the Badminton World Federation announced on Tuesday, leaving him free to compete at this year's Asian Games.

Super Dan likely to play third singles in Thomas Cup

14 April 2014

KUALA LUMPUR: Do not be very surprised if five-time world champion Lin Dan shows up as China’s third singles player in the Thomas Cup Finals in New Delhi from May 18-25.

June Wei passes first test, Jin Wei topples seeded player

14 April 2014

ALOR SETAR: Malaysian Cheam June Wei kicked off his boys’ singles campaign with a straightforward second round win in the World Junior Championships.

Yea Ching-Yen Wei upset Koreans in first round

13 April 2014

ALOR SETAR: Girls’ doubles pair Goh Yea Ching-Peck Yen Wei continued their impressive form at the World Junior Championships here.

Lin Dan set to play at Asian Badminton Championships

13 April 2014

KUALA LUMPUR: China’s Five-time world champion Lin Dan will take part in the Asian Badminton Championships (ABC) in South Korea from April 22-27.

Simon upsets Chong Wei to bag Singapore Open title

13 April 2014

KUALA LUMPUR: This must have hurt really bad. World No. 1 Lee Chong Wei suffered a huge blow to his morale after a crushing 15-21, 10-21 loss to qualifier Simon Santoso in the Singapore Open final.

No challenge is too big for Jin Wei

13 April 2014

ALOR SETAR: Fourteen-year-old shuttler Goh Jin Wei is not one to shy a way from a challenge.

The shuttle’s in your court, Yen Mei

13 April 2014

ALOR SETAR: It’s crunch time for Malaysia’s Ho Yen Mei. The 18-year-old will be bidding to stamp her mark in her final appearance at the World Junior Championships here.

Jonatan out for revenge against Yuqi

12 April 2014

ALOR SETAR: Revenge is a dish best served cold. And shuttler Jonatan Christie has just that on his mind as he plans a showdown against arch rival Shi Yuqi for the boys’ singles crown at the on-going World Junior Championships.

Page 1 of 9 Next Go to page:

advertisement

Results and Fixtures

Malaysian Football

Super League: Lions XII 4 Pahang 1, Sime Darby FC 4 Kelantan 0, PKNS FC 2 Terengganu 2, Perak 0 JDT 1, Sarawak 3 Armed Forces 2.

Premier League: Police 1 JDT II 0, UiTM FC 2 SPA Putrajaya 1, DRB-Hicom FC 1 Negri Sembilan 3, Kedah 6 Perlis 1, Penang 3 Sabah 1, Felda United 2 PBAPP FC 1.

FA Cup semi-finals (first leg May 5/6, second leg May 20/21):
JDT v Pahang; Kelantan v Felda United.

AFC Cup: Arema FC 1 Selangor 0.

EPL Results & Standings

Manchester City 2 Sunderland 2
Everton 2 Crystal Palace 3
Arsenal 3 West Ham 1


English Premier League

   P  GD Pts
Liverpool
34 51 77
Chelsea
34 42 75
Man City
33 54 71
Arsenal
34 18 67
Everton
34 21 66
Tottenham
34 0 60
Man Utd
33 18 57
Southampton
34 5 48
Newcastle
34 -14 46
Stoke
34 -10 43
Crystal Palace
34 -14 40
West Ham
34 -9 37
Hull
33 -6 36
Aston Villa
33 -14 34
Swansea
34 -5 33
West Brom
33 -11 33
Norwich
34 -27 32
Fulham
34 -40 30
Cardiff
34 -34 29
Sunderland
33 -25 26
Upcoming EPL Fixtures

Saturday, April 19:
Tottenham v Fulham – 7.45pm
Aston Villa v Southampton – 10pm
Cardiff v Stoke – 10pm
Newcastle v Swansea – 10pm
West Ham v Crystal Palace – 10pm

Sunday, April 20:
Chelsea v Sunderland – 12.30am**
Norwich v Liverpool – 7pm
Hull v Arsenal – 9.05pm
Everton v Man Utd – 11.10pm

Tuesday, April 22:
Man City v West Brom – 3am**

Saturday, April 26:
Southampton v Everton – 7.45pm
Fulham v Hull – 10pm
Stoke v Tottenham – 10pm
Swansea v Aston Villa – 10pm
West Brom v West Ham – 10pm

Sunday, April 27:
Manchester United v Norwich – 12.30am**
Sunderland v Cardiff – 7pm
Liverpool v Chelsea – 9.05pm
Crystal Palace v Manchester City – 11.10pm

Tuesday, April 29:
Arsenal v Newcastle – 3am**

Saturday, May 3:
West Ham v Tottenham – 7.45pm
Aston Villa v Hull – 10pm
Manchester Unted v Sunderland – 10pm
Newcastle v Cardiff – 10pm
Stoke v Fulham – 10pm
Swansea v Southampton – 10pm

Sunday, May 4:
Everton v Manchester City – 12.30am**
Arsenal v West Brom – 8.30pm
Chelsea v Norwich – 11pm

Tuesday, May 6:
Crystal Palace v Liverpool – 3am**

Wednesday, May 7:
Manchester United v Hull – 2.45am**

Thursday, May 8:
Sunderland v West Brom – 2.45am**
Manchester City v Aston Villa – 2.45am**

** Denotes morning match

All matches in Malaysian time

UEFA Champions League

Quarter-finals second leg: Atletico Madrid 1 Barcelona 0 (agg 2-1), Bayern Munich 3 Manchester United 1 (agg 4-2), Chelsea 2 Paris St Germain 0 (agg 3-3, Chelsea win on away goals), Borussia Dortmund 2 Real Madrid 0 (agg 2-3).

Quarter-finals first leg: Real Madrid 3 Borussia Dortmund 0, Paris St Germain 3 Chelsea 1, Manchester United 1 Bayern Munich 1, Barcelona 1 Atletico Madrid 1.

Upcoming UCL Fixtures

Semi-finals first leg

Wednesday, April 23:
Atletico Madrid v Chelsea - 2.45am**

Thursday, April 24:
Real Madrid v Bayern Munich - 2.45am**

Semi-finals second leg

Wednesday, April 30:
Bayern Munich v Real Madrid - 2.45am**

Thursday, May 1:
Chelsea v Atletico Madrid - 2.45am**

** Denotes morning match

All matches in Malaysian time

Other Football Results

Argentine Primera A: Atletico Rafaela 2 Rosario Central 3, Estudiantes 0 River Plate 0, Newell’s 0 Colon 1, Boca Juniors 0 San Lorenzo 0.
Leading standings: Estudiantes 25, Colon 25, River Plate 24, Rosario Central 22, Lanus 22.

Asian Champions League
Group A: Al Rayyan (Qat) 2 Al Jazira (Uae) 3, Al Shabab (Ksa) 2 Esteghlal (Iri) 1.
Group B: Bunyodkor (Uzb) 3 Al Fateh (Ksa) 2, Foolad Kouzestan (Iri) 3 El Jaish (Qat) 1.
Group E: Cerezo Osaka (Jpn) 0 Pohang Steelers (Kor) 2, Buriram United (Tha) 1 Shandong Luneng (Chn) 0.
Group F: Central Coast Mariners (Aus) 0 FC Seoul (Kor) 1, Beijing Guoan (Chn) 2 Sanfrecce Hiroshima (Jpn) 2.

Copa Libertadores round of 16 first leg: Lanus (Arg) 2 Santos Laguna (Mex) 1.

French Cup semi-final: Guingamp 3 Monaco 1 aet.

German Cup semi-final: Bayern Munich 5 Kaiserslautern 1.

Spanish King's Cup final: Real Madrid 2 Barcelona 1.

Swedish League: Hacken 3 Halmstad 0, Norrkoping 1 Mjallby 1, Orebro 1 Malmo 2, Djurgarden 2 AIK 3.
Leading standings: Malmo 12, Atvidaberg 7, Orebro 7, AIK 7, Djurgarden 6.

Badminton

World Junior Championships

Quarter-finals
(Malaysia unless stated)
Boys’ singles:
Anthony Ginting (Ina) bt Kanta Tsuneyama (Jpn) 21-15, 21-10; Zhao Jun Peng (Chn) bt Cheam June Wei 18-21, 21-12, 21-17; Shi Yuqi (Chn) bt R. Satehishtharan 21-12, 21-7; Lin Guipu (Chn) bt Jonatan Christie (Ina) 21-17, 21-18.
Boys’ doubles: Puavaranukroh Dechapol-Ketlen Kittinupong (Tha) bt Arjun M.R-Chirag Shetty (Ind) 21-19, 21-14; Masahide Nakata-Katsuki Tamate (Jpn) bt Alexander Bond-Joel Eipe (Den) 18-21, 21-8, 21-16; Muhammad Rian Adrianto-Clinton Hendrik Kudasama (Ina) bt Yonny Cheung-Yueng Shing Choi (Hkg) 21-15, 21-17; Kim Jae-hwan-Kim Jung-ho (Kor) bt Huang Kaixiang-Zheng Siwei (Chn) 15-21, 21-17, 21-18.
Girls’ singles: Akane Yamaguchi (Jpn) bt Liang Xiaoyu (Sin) 21-11, 16-21, 21-17; Aya Ohori (Jpn) bt Natsuki Nidara (Jpn) 20-22, 21-18, 21-10; Qin Jingjing (Chn) bt Chochuwong Porpawee (Tha) 21-15, 10-21, 21-18; He Bingjiao (Chn) bt Busanan Ongbumrungpan (Tha) 21-11, 21-14.
Girls’ doubles: Jiang Binbin-Tang Pingyang (Chn) bt Park Keun-hye-Yoon Min-ah (Kor) 17-21, 21-11, 21-11; Chen Qingchen-Jia Yifan (Chn) bt Kilasu Ostermeyer-Natcha Saengchote (Tha) 21-19, 21-18; Du Yue-Li Yin Hui (Chn) bt Akane Araki-Chiharu Shida (Jpn) 21-18, 21-11, Apriani Rahayu-Rosyita Eka Putri Sari (Ina) bt Pacharapun Chochuwong-Chanisa Teachavorasinskun (Tha) 19-21, 21-14, 21-13.
Mixed doubles: Muhammad Rian Andrianto-Rosyita Eka Putri Sari (Ina) bt He Jiting-Du Yue (Chn) 21-14, 21-16; Huang Kaixiang-Chen Qingchen (Chn) bt Yonny Cheung-Ng Tsz Yau (Hkg) 21-15, 21-10; Yuta Watanabe-Arisa Higashino (Jpn) bt Tan Jinn Hwa-Goh Yea Ching 21-7, 28-30, 21-14, Park Kyung-hoon-Park Keun-hye (Kor) bt Puavaranukroh Dechapol-Puttita Supajirakul (Tha) 21-19, 21-18.

Squash

El Gouna International Open

Quarter-finals: Gregory Gaultier (Fra) bt Daryl Selby (Eng) 11-3, 11-2, 12-10; Mohamed El Shorbagy (Egy) bt Peter Barker (Eng) 11-8, 11-6, 3-11, 11-3; Amr Shabana (Egy) bt Omar Mosaad (Egy) 12-10, 8-11, 11-4, 11-8; Ramy Ashour (Egy) bt Karim Darwish (Egy) 11-7, 4-0, rtd.

Golf

LPGA Lotte Championship

Leading first-round scores:
(US unless stated)
68: Kim Hyo-joo (Kor), Pak Se-ri (Kor), Ryu So-yeon (Kor);
69: Ayako Uehara (Jpn);
70: Amy Anderson, Jang Ha-na (Kor), Lee So-young (Kor), Park In-bee (Kor), Michelle Wie;v 71: Christel Boeljon (Ned), Katie M. Burnett, Pornanong Phatlum (Tha), Lindsey Wright (Aus);
72: Danah Bordner, Silvia Cavalleri (Ita), Victoria Elizabeth, Moriya Jutanugarn (Tha), Danielle Kang, Kim Kaufman, Cristie Kerr, Jennifer Kirby (Can), Lydia Ko (Nzl), Brittany Lang, Paula Reto (Rsa), Angela Stanford.

Hockey

Friendly: Malaysia 6 China 1

Tennis

WTA BMW Malaysian Open

Singles
First round: Dominika Cibulkova (Svk) bt Pemra Ozgen (Tur) 6-1, 6-3.
Second round: Zarina Dyas (Kaz) bt Giulia Gatto-Monticone (Ita) 6-1, 6-4; Magda Linette (Pol) bt Lyudmyla Kichenok (Ukr) 6-1, 6-2; Patricia Mayr-Achleitner (Aut) bt Danka Kovanic (Mon) 6-4, 3-6, 6-1.
Doubles
First round: Eleni Daniilidou-Magda Linette (Gre-Pol) bt Alyssa Boey-Yang Zi (Mas-Chn) 6-0, 6-0; Lyudmyla Kichenok-Olga Savchuk (Ukr) bt Karolina Pliskova-Kristyna Pliskova (Cze) 6-4, 4-6, 10-8; Jarmila Gajdosova-Hsieh Su-wei (Aus-Tpe) bt Chuang Chia-jung-Rika Fujiwara (Tpe-Jpn) 6-3, 6-4; Chan Chin-wei-Xu Yifan (Tpe-Chn) bt Erika Sema-Yurika Sema (Jpn) 6-3, 5-7, 10-8; Hsieh Shu-ying-Arina Rodionova (Tpe-Aus) bt Eri Hozumi-Miki Miyamura (Jpn) 6-7 (0-7), 6-2, 10-3.

Monte Carlo Open

Men's Singles
Second Round
Rafael Nadal (Spa) bt Teymuraz Gabashvili (Rus) 6-4, 6-1; Stanislas Wawrinka (Sui) bt Marin Cilic (Cro) 6-0, 6-2; Roger Federer (Sui) bt Radek Stepanek (Cze) 6-1, 6-2; Milos Raonic (Can) bt Lu Yen-Hsun (Tpe) 6-7 (4), 6-2, 6-1; Fabio Fognini (Ita) bt Roberto Bautista Agut (Spa) 7-6 (6), 6-4; Tommy Robredo (Spa) bt Julien Benneteau (Fra) 4-6, 6-0, 6-1; Grigor Dimitrov (Bul) bt Albert Ramos (Spa) 4-6, 6-3, 6-4; Nicolas Almagro (Spa) bt Nicolas Mahut (Fra) 7-6 (3), 6-3; Guillermo Garcia-Lopez (Spa) bt Alexandr Dolgopolov (Ukr) 6-1, 7-5; Lukas Rosol (Cze) bt Michael Llodra (Fra) 6-4, 6-4; Pablo Carreno Busta (Spa) bt Gael Monfils (Fra) 6-3, 7-6 (6), rtd; Andreas Seppi (Ita) bt Pablo Andujar (Spa) 7-6 (5), 5-7, 6-4.

Basketball

NBA Championship

Indiana 101 Orlando 86, Charlotte 91 Chicago 86 OT, Utah 136 Minnesota 130 2OT, Oklahoma City 112 Detroit 111, Atlanta 111 Milwaukee 103, Memphis 106 Dallas 105 OT, L.A. Lakers 113 San Antonio 100, New Orleans 105 Houston 100, Washington 118 Boston 102, Cleveland 114 Brooklyn 85, Philadelphia 100 Miami 87, New York 95 Toronto 92, Portland 110 L.A. Clippers 104, Phoenix 104 Sacramento 99, Golden State 116 Denver 112.

advertisement

Sports Calendar

April

April 7-18: World Junior Championships – badminton
Alor Setar

April 15-20: China Masters GP Gold – badminton
Jiangshu, China

April 19-May 5: World Snooker Championship
Sheffield, England

April 20: Chinese Grand Prix
Shanghai, China

April 21-26: Irish Open – squash
Dublin, Ireland

April 21-27: Porsche Tennis Grand Prix
Stuttgart, Germany

April 22 & 23: UEFA Champions League semi-finals (first leg)
Various locations

April 24: UEFA Europa League semi-finals
TBA

April 25-27: Heineken Cup semi-finals – rugby
Various locations

April 25-27: Commonwealth Games Invitational Competition – gymnastics
TBA

April 25-27: MAG and WAG Commonwealth Games Invitational Competition – gymnastics
Perth, Australia

April 25- May 4: Champions Challenge Hockey I
Kuantan

April 27: Argentina Grand Prix – MotoGP
Buenos Aires, Argentina

April 29 & 30: UEFA Champions League semi-finals (second leg)
TBA

May

May 1: UEFA Europa League semis – football

May 3: Yemen vs Malaysia – football
Yemen

May 4: Spanish Grand Prix – MotoGP
Jerez, Spain

May 6 & 7: AFC Champions League round of 16 (first leg) – football
Various locations

May 9: Diamond League – athletics
Doha, Qatar

May 10-18: British Open (PSA and WSA) – squash
Hull, England

May 11: Spanish Grand Prix – Formula One
Barcelona, Spain

May 13-14: AFC Champions League round of 16 (second leg) – football
Various locations

May 14: UEFA Europa League final – football
Juventus Stadium, Italy

May 17: English FA Cup final – football
London, England

May 17: Diamond League – athletics
Shanghai, China

May 17 & 18: World Championships – diving
London, England

May 18: France Grand Prix – MotoGP
Le Mans, France

May 18-25: Thomas and Uber Cup Finals – badminton
New Delhi, India

May 21-June 1: Asian Cycling Championships
Kazakhstan

May 22-25: US PGA Championship – golf
Louisville, Kentucky

May 23: Rugby Union: Challenge Cup final
Cardiff, Wales

May 24: UEFA Champions League final – football
Lisbon, Portugal

May 24: Rugby Union: Heineken Cup final
Cardiff, Wales

May 24-June 4: Sukma (Malaysia Games)
Perlis, Malaysia

May 25: Monaco Grand Prix – Formula One
Monte Carlo

May 25- June 7: Rolland Garros – tennis
Paris, France

May 31-June 15: World Cup (men and women) – hockey
The Hague, Holland

June

May 24-June 4: Sukma (Malaysia Games)
Perlis

June 1: Italy Grand Prix (MotoGP)
Mugello, Italy

June 3-8: Thailand Open GP Gold – badminton
Bangkok, Thailand

June 5: Diamond League – athletics
Rome, Italy

June 7: Diamond League – athletics
Eugene, US

June 7: Rugby Union: New Zealand v England, South Africa v Wales, United States v Scotland, Argentina v Ireland
Various locations

June 8: Canadian Grand Prix – Formula One
Montreal, Canada

June 9-14: Ageon Championships (ATP and WTA) – tennis
London, England

June 10-15: Japan Open (Superseries) – badminton
Tokyo, Japan

June 11: Diamond League – athletics
Oslo, Norway

June 11-15: Asian Team Championship - squash
Hong Kong

June 12-July 13: FIFA World Cup Finals – football
Brazil

June 12-15: US Open – golf
Pinehurst, US

June 14: Rugby Union: New Zealand v England, South Africa v Wales, Canada v Scotland, Argentina v Ireland
Various locations

June 14: Diamond League – athletics
New York, US

June 15: Catalonia GP – MotoGP
Barcelona, Spain

June 17-22: Indonesia Open (Premier Superseries) – badminton
Jakarta, Indonesia

June 21: Rugby Union: New Zealand v England, Argentina v Scotland
Various locations

June 22: Austrian Grand Prix – Formula One
Spielberg, Austria

June 23-July 5: Wimbledon (ATP and WTA) – tennis
Wimbledon, England

June 24-29: Australian Open (Superseries) – badminton
Sydney, Australia

June 25: End of the Malaysia Super League 2013-2014 season

June 28: Netherlands Grand Prix – MotoGP
Assen, Holland

June 29: Malaysia FA Cup Final – football
Kuala Lumpur

advertisement